Аммі велика
Аммі велика 
Ammi
Опис
Однорічна або дворічна трав'яниста рослина із голим, прямим, округлим борознистим гіллястим стеблом до 50 см висоти, сімейства зонтичних. Листя двічі - тричі перисті з широкими ланцетними частками, суцвіття - складні парасольки на довгих квітконосах, до 10 см у поперечнику. Квітки дрібні, пелюстки білі. Плід - віслоплоднік, стислий з боків, голий, гладкий. Цвіте з кінця червня-липня і до вересня. Плоди дозрівають у вересні.
Хімічний склад 
У плодах містяться фурокумаріни (до 2,2%), ізопііпінеллін, ксаітотоксіі, бергаптсі. Токсичність Аммифурин, тримається у рослині, порівняно невелика. 
Фармакологічні властивості
Препарати амми великий стимулюють утворення в шкірі пігменту меланіну при опроміненні ультрафіолетовим світлом. При призначенні спільно з ультрафіолетовим опроміненням сприяють відновленню пігментації шкіри при вітиліго. Фурокумаріни, крім того, надають капилляро зміцнювальний, деякий седативи, жовчогінну, сечогінну дію, злегка тонізують матку і кишечник. Галенові форми з рослини дратують нирки, а суміш фурокумаринів (Аммифурин) порівняно малотоксична. На серцево-судинну систему Аммифурин помітного впливу не робить, злегка тонізує матку і кишечник. 
Застосування в медицині
Аммифурин застосовують при вітиліго, гнездном і тотальному облисінні, псоріазі, нейродерміті, червоному плоскому лишаї.
Лікарські препарати
Спроби лікування галенових препаратами з амми великий робилися в Словаччині в дерматологічній клініці: з насіння амми готували спиртовий екстракт у вигляді настоянки, змішували його з емульсією і застосовували як зовнішній засіб для лікування хворих вітіліго. Результати лікування визнані задовільними. Ускладнень при зовнішньому застосуванні не спостерігалося. У 60-х року в ВІЛР з аммі великої був отриманий Аммифурин. Аммифурин містить суміш трьох фурокумаринів - бергаптена, ізопімпінелліна і ксантотоксин. Жовтий кристалічний порошок гіркого смаку. Випускається в таблетках по 0,02 г і у вигляді 0,3%-ного розчину у флаконах по 50 мл. Застосовують по 1-2 таблетки Зраза в день з одночасним втиранням в уражені ділянки 0,3%-ного розчину і подальшим ультрафіолетовим опроміненням. Таблетки приймають після їжі та запивають молоком щоб уникнути подразнення шлунка. При обмежених шкірних ураженнях змащують висипання розчином Аммифурин з наступним опроміненням, при великих дифузних процесах призначають прийом Аммифурин всередину, змащування та опромінення. Терапія включає 3-5 курсів (за 21-28 процедур у кожному), загальна тривалість лікування - до року. Таблетки приймають внутрішньо за 2 год до опромінення, змащування виробляють за 1 год до опромінення. Перше опромінення має тривати 1 хв, а потім сеанс подовжують кожного разу на 1 хв, максимально до 12 хв. Відстань від джерела ультрафіолетового випромінювання 100 см. На курс лікування необхідно 100 втирань з такою ж кількістю сеансів опромінення і відповідну кількість таблеток. Під впливом Аммифурин у хворих на псоріаз припиняється свербіж, поступово зменшуються кількість висипань і ступінь інфільтрації шкіри в місцях бляшок. У хворих вітіліго в процесі лікування методом фотохімії з'являються вкраплення пігменту, зникають білі плями. У період лікування Аммифурин рекомендують носити сонце захисні окуляри і уникати прямих сонячних променів. Іноді при прийомі Аммифурин відзначають нудоту, головний біль, запаморочення, відчуття серцебиття, що зникають після відміни препарату. Протипоказання 
Протипоказаннями до застосування Аммифурин й ультрафіолетової терапії служать наступні захворювання: туберкульоз шкіри, гіпертонічна хвороба, тиреотоксикоз, захворювання крові захворювання нирок та печінки, центральній нервової системи хворим на цукровий діабет, множинних пігментних невуса, доброякісних та злоякісні пухлини, при вагітності та у період лактації .
Трохи історії
Ще в Давньому Єгипті хворі «білими плямами» приймали усередину потовчене насіння амми і потім піддавали шкіру сонячному опромінюванню. Про лікувальні властивості амми великий було відомо ще в XIII в. Арабські лікарі застосовували се для лікування лейкодермії. Спостережувані при цьому побічні явища, зокрема подразнення нирок, розвивалося при прийомі екстрактів рослини, обмежували його застосування.
Місця зростання
У дикому вигляді зустрічається рідко, лише на Південному березі Криму. Для промислових цілей культивується в південних районах.


Аммі зубна 
Ammi visnaga (L) Lam.
Опис
Дворічна (в культурі однорічна) трав'яниста рослина сімейства зонтичних з сильно гіллястим стеблом, заввишки до 100 см, з двічі-тричі периста розсічені листям на тонкі лінійні або лінійно-ниткоподібні часточки. Суцвіття - складний зонтик діаметром 6-10 см. Квітки дрібні, непоказні, з дурманним, неприємним запахом. Плід - двусемянка довжиною 2-2,5 мм, гола, довгаста, гладка, що розпадається на два полуплодіка. Цвіте в червні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. 
Заготівля
З лікувальною метою заготовляють плоди окремо або разом з половою в період їх масового побуріння або згортання парасольок. Полова складається з частин плодоніжок, променів парасольок, подрібненого листя і стебел. Плоди повинні становити не менше половини сировини. Термін зберігання до 3 років. 
Хімічний склад
Плоди рослини містять близько 20% жирної олії і 0,2% ефірного масла.
Дія екстракту амми зубної пов'язують з келлин, вміст якого в плодах складає 0,4-0,45%, в коренях - близько 0,07%, в стеблах - 0,09-0,11%, листі - 0,98-1 , 2%, променях парасольок - 0,2-1,01%.
Цілющі властивості
Препарати амми зубної мають спазмолітичні властивості: вони знижують тонус стінки судин, кишечника, сечового і жовчного міхурів, розширюють бронхи і вінцеві судини серця. Надають слабку седативну дію.
Застосування в медицині
Призначаються при бронхіальній астмі, спазмах кишечника і шлунку, при стенокардії. Найбільшої концентрації келлин в крові досягає через 10-15 хв після прийому.
Лікарські препарати
Настоянка амми зубної: залити 200 мл 40-50%-ного спирту 1 ст. л. подрібнених плодів, настояти 14 днів, віджати, процідити. Пити по 1 ч. л. 3 рази на день за 0,5 год до їди при спазмах сечоводів і нирковій кольці, жовчнокам'яної хвороби. 
З амми зубної готують комплексний препарат «Авісан», який містить до 8% суми хромонов, невелика кількість фурокумаріпов і флавопов. Володіє спазмолітичні властивості. Застосовується при тих же захворюваннях, що і настоянка амми. При лікуванні жовчнокам'яної хвороби необхідно приймати велику кількість рідини (до 2 л води або чаю протягом 2-3 годин). 
Протипоказання
Препарати малотоксичні. В окремих випадках можливі побічні явища: запаморочення, сонливість, порушення функції шлункова-кишкового тракту, висип. Протипоказані при далеко зайшла недостатності кровообігу. 
Місця зростання
Росте в Азії, Північній Африці, Південній Європі. У дикому вигляді зустрічається на Кавказі, в основному в Азербайджані.

Категорія: Лікарські рослини в народній медицині | Додав: fitoterapia (16.01.2011)
Переглядів: 1478 | Теги: Аммі велика