Залежність цілющих властивостей лікарських рослин від хімічного складу
Вже говорилося про те, що не випадково серед рослин так багато видів, що надають цілющу дію на людський організм. Пояснюється це, з одного боку, спільністю основних життєвих функцій тваринної і рослинної клітки, а з іншої - тим, що тварини розвивалися на Землі протягом довгих мільйонів років в тісному зв'язку з рослинами, що були для них основним джерелом їжі, з якої і будувалося тіло тварини.
Рослини виробляють величезну кількість складних хімічних сполук, що не утворюються в тваринному організмі. Як розібратися в цій різноманітності, і які речовини вважати найбільш коштовними в лікарських рослинах? У фармакогнозії прийнято всі речовини, що зустрічаються в рослині, ділити на біологічно активні і супутні.
Цілющими властивостями володіють з'єднання, які в медицині називають біологічно активними або фізіологічно активними речовинами, або речовинами, що діють. Вони найбільш коштовні, хоча рослина містить їх зазвичай в мінімальних кількостях.
Супутніми речовинами називають речовини, так або інакше що міняють дію основного з'єднання, якому належить головний терапевтичний ефект. Вони можуть, наприклад, підвищувати всмоктуваність речовини, що діє, і, отже, значно прискорювати його засвоєння, можуть підсилювати корисну дію або зменшувати його шкідливий вплив; у інших випадках, навпаки, можуть надавати яку-небудь шкідливу дію, і тоді їх слід видалити. Присутність супутніх речовин - одна з найважливіших відмінностей природних лікарських засобів від лікарських засобів, отриманих синтетичною дорогою. В більшості випадків присутність супутніх речовин - важлива перевага складних ліків, виділених з рослин.
Хоча цілющими властивостями лікарських рослин користуються тисячоліття, то або інша дія їх на організм і біологічно активні речовини цих рослин сталі відомі у відносно недавній час, після зародження фітохімії (хімії рослин) і фармакології.
В давнину лікарську рослинну сировину застосовували зазвичай у вигляді порошків або відварів, інколи у вигляді мазей. Пізніше стали виготовляти складніші ліки. За пропозицією давньоримського лікаря Галена в Європі увійшли до ужитку складні витягання і настойки, до цих пір звані «галеновыми препаратами». Але перевага таких ліків не знаходила собі пояснення, оскільки лікарі не мали жодного уявлення про хімічні речовини, що витягували. Знали лише «силу» рослини, тобто активність.
У XVI ст знаменитий європейський лікар Парацельс і його послідовники вперше виразили думку, що завдання хімії - лікування хвороб, оскільки життєвий процес в основному хімічний. Парацельс заперечував проти складних рецептів арабської медичної школи, що містять безліч інгредієнтів, не відомих лікареві по своєму складу. Він висловив думку про те, що лікувальна дія належить не рослині в цілому, а певній речовині, яку треба витягувати, - його «квінтесенції» (ми б сказали - речовині, що діє). Хоча Парацельс і відкрив нову епоху в медицині, хімічне вивчення рослин почалося не відразу. Лише в кінці XVII ст фармацевти і лікарі зайнялися дослідженням рослин з метою з'ясування їх якісного складу.
Проте методи для цього були вибрані невдалі. По початку рослини спалювали і визначали склад золи. Але неорганічні елементи золи рослин більш менш однакові, тим більше що ті з них, які зустрічаються в нікчемних кількостях (так звані мікроелементи), тоді не уміли визначати. Зробивши безліч спалювань, учені переконалися в марній витраті часу. Після цього перейшли від прямого спалювання до методу сухої перегонки рослин, внаслідок чого були виявлені деякі леткі органічні кислоти, ефірні масла, ряд продуктів розкладання рослин, а дійсний їх склад так і не виявлявся.
Обоє методу виявилися непідходящими для фітохімії, і на початок XVIII ст з'явилася необхідність випробувати аналіз «мокрою дорогою», тобто переганяти неспалені рослини з водяною парою або витягувати продукти розкладання водою або спиртом. При перегонці знову виходили лише леткі продукти, але в чистішому вигляді, при витяганні ж - екстракти або суміші речовин.
Великих успіхів у вивченні хімічного складу рослин добився шведський фармацевт К. Шєєле (1742-1786). Працюючи в аптеці і одночасно будучи членом Стокгольмської академії наук, він вніс значний вклад до хімії і фармації. Хоча число фармацевтів, що збагатили науку своїми роботами в хімії і ботаніці, досить велике, Шеєле по праву вважається найбільшим з них. Він встановив, що види рослин містять різні кислоти і, не дивлячись на примітивне устаткування, вперше виділив з них щавлеву, яблучну, лимонну, виннокаменную і дубильну кислоти. Йому ж належить відкриття гліцерину, що є складовою частиною жирів.
До середини XVIII ст хімія зробила величезні успіхи. Завдяки роботам М. В. Ломоносова і А. Л. Лавуазье було доведене, що всі хімічні речовини складаються з елементів, а органічні речовини, не дивлячись на надзвичайну різноманітність, не що інше, як похідні вуглецю. Вони утворюють комбінації з вуглецю і водню, в них часто присутній і кисень, а в деяких речовинах були знайдені азот, фосфор і сірка. Маючи в своєму розпорядженні такі дані, фітохімія в XIX ст могла розвиватися швидше, і в цей час, нарешті, були відкриті найголовніші групи речовин, що діяли.
Найлегше виділити в чистому кристалічному вигляді алкалоїди. У 1806 р. аптекар Ф. Сертюрнер отримав чистий алкалоїд морфін з опію; він же виявив його лужні властивості і довів його снодійну дію. Тим самим була показана можливість здобуття з рослин «активного принципу», тобто речовини, що терапевтично діє. Нова речовина була названа «морфій» на честь Морфея - бога сну з грецької міфології. Відкриття Сертюрнера викликало сенсацію, і учені всіх країн Європи спрямувалися на пошуки активної речовини лікарських рослин. Незабаром були виділені і інші найважливіші алкалоїди - хінін, стрихнін, кокаїн.
В середині XIX ст в лікарських рослинах були вперше відкриті активні речовини, які Ю. Лібіх і Ф. Велер охарактеризували як глікозиди. В даний час глікозиди разом з алкалоїдами вважаються найважливішими речовинами цілющих рослин, що діють. Услід за тим були виявлені і вивчені дубильні речовини, сапоніни, смоли і ін.
На рубежі XIX і XX вв. у рослинах були знайдені вітаміни, що відкрило нову сторінку в розумінні лікувальних властивостей рослин. Пізніше було виявлено лікарське значення біофлавоноїда і похідних кумарина. У 1928 р. Б. П. Токин висунув теорію, згідно якої леткі виділення багатьох вищих рослин - фітонциди, - вбивають мікроорганізми: бактерії, гриби і простих. Важливе значення у фармакологічній активності мають мікроелементи, тобто мінеральні речовини, вміст яких в рослинах не перевищує тисячних доль відсотка (марганець, миш'як, кобальт, нікель і ін.). Ці факти дають пояснення дії багатьох старовинних лікарських рослин, внаслідок чого ряд «забутих» рослин знову стали застосовувати в науковій медицині. І в даний час виявляються все нові групи фармакологічно активних речовин в давно використовуваних рослин (пектини, лигнаны, фитоэкдизоны і ін.).
Отже, речовини лікарських рослин, що діють, виключно всілякі. Зараз в більшості випадків відомо, чому саме зобов'язана лікарська рослина своєю цілющою дією.
Наскільки всілякі по хімічній будові речовини, що діють, настільки неоднакові і їх фармакологічні властивості. Будь-які лікарські засоби можуть впливати на організм вищої тварини і людини двояко. Деякі володіють місцевою дією, тобто надають ефект саме на ту ділянку тіла або на той орган, з яким вони стикаються (наприклад, припікання йодом подряпини на пальці). Такою ж місцевою дією володіють більшість терпких, обволікаючих і дратівливих засобів. Але якщо ми приймаємо від зубного болю анальгін, то дія його на зуб пов'язана з цілим ланцюгом різних дій на організм, в першу чергу на нервову систему, кровоносну систему і так далі Такий ефект ліків називають загальним або, як говорять фармакологи, резорбтивным. Наприклад, невеликі зовнішні операції (на шкірі або слизистих оболонках) можна робити з місцевим наркозом, упорскуючи підшкірно кокаїн або його замінники; кокаїн діє на закінчення чутливих нервів і хворого не відчуває болю від ножа хірурга. Після операції, коли короткочасна дія кокаїну пройдет, хворому упорскують загальні знеболюючі речовини, резорбтивно що діють на центральну нервову систему.
Огляд речовин, що діють, краще всього почати з найбільш поширених і таких, що мають, мабуть, найбільше значення в лікарській справі - з алкалоїдів.
Алкалоїди - це отримані з рослин складні органічні сполуки, для яких характерні, по-перше, присутність в їх молекулі атома азоту і, по-друге, їх основний (тобто лужний) характер. Це остання обставина настільки здивувала хіміків XIX ст, що вважали, що рослини виробляють лише кислі соки, тварини ж - лужні з'єднання, що вони і назвали всю групу цих з'єднань «алкалоїдами», що означає «щелочеподобные».
Алкалоїди містяться головним чином у вищих рослинах, а в інших групах - водоростях, грибах, мохах і т. д.- зустрічаються рідко. Біологічне значення алкалоїдів для рослинного організму ще не зовсім ясно. Раніше вважали, що в рослинах вони утворюються як покидьки. Тепер доведено, що алкалоїди зовсім не є пасивними утвореннями, що не приймають участі в обміні речовин рослинної клітки. Навпаки, вони синтезуються рослиною і знову використовуються ним на побудову інших складових елементів своїх кліток. Деякі автори приписують алкалоїдам активну роль збудників ряду фізичних і хімічних процесів в рослинній клітці, але якщо це було б так, то алкалоїди повинні зустрічатися у всіх рослинах. Проте до цих пір вони виявлені в порівняно невеликої кількості рослин (з числа досліджених на алкалоидоносность).
Кількість алкалоидоносных рослин все зростає у міру того, як їх знаходять. З 21000 видів вищих рослин, що виростають в колишньому СРСР і також окультурених, на вміст алкалоїдів доки досліджена менше половини. У багатьох рослинах, не дивлячись на найретельніші пошуки, алкалоїдів не виявлено, і це утрудняє створення якої-небудь загальної теорії фізіологічної дії цих з'єднань в організмі рослини.
Кількість алкалоїдів в рослинах невелика: від слідів до 2-3 % на суху масу рослини, рідше - більше. Вміст цих речовин в одній і тій же рослині залежить від пори року і фази розвитку. Переважно їх мало в молодій рослині, потім кількість їх збільшується, досягає свого максимуму у момент цвітіння, а потім знову йде на спад, але з цього правила відомий цілий ряд виключень. Існують відмінності в накопиченні алкалоїдів рослинами, що мешкають в неоднакових кліматичних умовах. Суворий клімат півночі, мабуть, малосприятливий для утворення алкалоїдів, і флора тундри бідна такими рослинами.
Здатність утворювати алкалоїди спадково закріплена не лише в певного вигляду рослин, але і у окремих особин. Ця обставина дозволяє вести відбір (селекцію) рослин на хімічний склад і виводити на плантаціях коштовніші раси, тим більше що в рослинах рідко зустрічається лише один алкалоїд. Переважно алкалоидоносное рослина відразу утворює цілу групу алкалоїдів, при цьому не завжди близької хімічної будови і часто різної фармакологічної дії. Наприклад, в опії зустрічається понад 50 алкалоїдів, серед яких переважають морфін і наркотинів, тоді як інші складають долі відсотка від загальної суми алкалоїдів.
Рослинна клітка містить алкалоїди в розчиненому вигляді, але їх можна виділити у вигляді безбарвної твердої кристалічної речовини. Деякі алкалоїди є рідкими речовинами (наприклад, широко відомий нікотин). Алкалоїди зазвичай нерастворимы у воді, але легко утворюють солі з різними кислотами, що добре розчиняються у воді. На смак алкалоїди дуже гіркі.
Деякі алкалоидоносные рослини надзвичайно отруйні. Одна з найбільш сильних отрут - кураре (стрельный отрута) отримують з деяких південноамериканських рослин. Більшість отруйних рослин нашої флори - болиголов, акониты і живокости - отруйні саме завдяки алкалоїдам, що містяться в них. Проте алкалоїди, узяті в невеликих дозах, часто служать ліками, і майже всі отруйні рослини вживаються (або вживалися раніше) як ліки. Відома навіть приказка: «Кожна отрута, уміло застосований, може служити ліками».
Не менш важливе значення, чим алкалоїди, мають глікозиди. На відміну від алкалоїдів вони вельми широко поширені в рослинах, і їх фізіологічне значення для самих рослин досить ясний. У рослині глікозиди грають роль своєрідних регулювальників багатьох хімічних процесів перетворення речовин.
Глікозиди - природні речовини, в молекулі яких вуглеводи (цукру) пов'язані з нецукровим компонентом, званим агликоном (генином). Глікозиди відрізняються один від одного як структурою агликона, так і будовою цукрового ланцюга. Глікозиди розщеплюються (гидролизуются) у присутності кислот і під дією ферментів.
Ферментами (ензимами) називають білкові речовини, що є біологічними каталізаторами і що здійснюють перетворення речовин в живій клітині. Дія ферментів строга специфічно (інколи вони каталізують перетворення єдиного глікозиду). Гідроліз або синтез глікозидів, що каталізує ферментами, йде за певних умов. Наприклад, энзиматический розпад глікозидів інтенсивно починається з моменту загибелі рослини, тому необхідно щонайшвидше висушити зібрану сировину і тим самим припинити дію ферментів. Повільна сушка може викликати ступінчастий розпад глікозидів, коли від вуглеводного ланцюга один за іншим відщеплюються моносахариди.
Глікозиди гидролизуются розбавленими кислотами, а деякі з них - навіть при кип'яченні з водою.
Чи треба піклуватися про збереження в лікарській сировині нерозщепленого (нативного) глікозиду? Адже біологічною активністю володіє зазвичай не вуглеводна частина, а агликон. Проте на прикладі сердечних глікозидів було доведено, що збіднені вуглеводами глікозиди втрачають свою активність. Вуглеводний компонент певної будови забезпечує кращу розчинність, а головне - засвоєння глікозиду. В даний час з'явилися відомості про те, що глікозиди з одним і тим же агликоном, але з різною будовою вуглеводного ланцюга можуть володіти неоднаковою біологічною дією.
Глікозиди, виділені з рослин в чистому вигляді, є аморфними або кристалічними речовинами, розчинними у воді і спирті.
Залежно від хімічної природи агликона глікозиди розділяють на наступні групи:
Ціаногенні глікозиди, агликонами яких є з'єднання, що містять синильну кислоту.
Сердечні глікозиди, агликоны яких є похідними циклопентанпергидрофенантрена - карденолиды і буфадиенолиды.
Сапоніни, агликонами яких служать тритерпеновые і стероїдні з'єднання.
Антраглікозіди - глікозиди, агликонами яких є похідні антрацену.
Фенольні глікозиди, агликонами яких служать похідні фенолів - кумарины, флавоноїди і так далі
Гіркі глікозиди - глікозиди, що входять до складу рослин, вживаних як гіркота.
Глікоалкалоїди, агликонами яких є азотвмісні стероїдні з'єднання.
Найбільш важлива велика група сердечних глікозидів, що зустрічаються в самих різних рослин. Глікозиди цієї групи надають сильну дію на сердечний м'яз всіх хребетних тварин і людини. Серед рослин, створюючих в своїх клітках глікозиди сердечної дії, - наперстянки, конвалія, горицвіт і деякі інші. Вся ця група рослин має величезне значення в лікуванні сердечнососудистых захворювань. Рослини, що містять сердечні глікозиди, сильно отруйні.
Сердечні глікозиди мають стероїдну структуру, але відрізняються від гормонів і інших близьких з'єднань лактонним кільцем: стероїдні з'єднання, що не мають цього кільця, кардіотонічною дією не володіють.
Сердечні глікозиди дуже нестійки, тому збір і сушка рослин, що їх містять, вимагає особливої ретельності.
До сапонінів зазвичай відносять рослинні речовини, водні розчини яких володіють рядом характерних властивостей: гемолітичною активністю, токсичністю для холоднокровних тварин і здатністю при збовтуванні утворювати стійку, довго не зникаючу піну. По хімічній природі це глікозиди з тритерпеновыми і стероїдними агликонами. Термін «сапонін» був вперше запропонований в 1819 р. для речовини, виділеної з мыльнянки (Saponaria officinalis). З тих пір виділено більше 200 сапонінів з представників 70 сімейств; найчастіше сапоніни зустрічаються у видів сімейств бобах, гвоздичних, губоцвітних і аралієвих.
Сапонінсодержащие рослини використовують в медицині всіляко: як відхаркувальне (коріння істоду, синюхи і первоцвіту); сечогінне (наприклад, нирковий чай); небагато сапониноносы надають загальну зміцнюючу і збуджуючу дію - такий знаменитий китайський корінь женьшень. Нарешті, є сапоніни, що володіють властивістю знижувати кров'яний тиск, викликати блювоту, надавати потогінну дію і так далі
Антраглікозіди надають на організм людини послаблюючу і жовчогінну дію. Ці речовини можна отримати у вигляді червоний - помаранчевих кристалів. (Наприклад, колір кореня ревеню обумовлюють ці глікозиди.) Вони легко витягуються з рослини водою і слабким спиртом, а ще легше лугами, при цьому розчини приймають криваво-червоне забарвлення. Антраглікозіди не отруйні і відносно стійки при зберіганні. Ці речовини є похідними антрацену і містять метилові і оксигруппы.
Одними з найпоширеніших біологічно активних речовин в рослинах є фенольні з'єднання. Рослинні фенольні з'єднання є надзвичайно строкатою групою органічних сполук, вельми неоднорідною по хімічній будові. В даний час прийнята наступна їх класифікація: прості феноли, кумарины, хромоны, ксантоны, стильбены, ауроны, халконы, флавоноїди (і їх гл і кіз иды), кумарины (і їх глікозиди), хиноны (у тому числі антрахиноны і їх глікозиди), дубильні речовини, лигнаны, трополоны і ін.
Багато рослинних фенольних з'єднань проявляють найрізноманітнішу фармакологічну активність.
Останнім часом велике значення придбала група флавоноидных глікозидів. Назва цих речовин (від латинського flavum - «жовтий») вказує на їх жовте забарвлення; вони відносяться до фенольних з'єднань. Часто зустрічаються вони в квітках і листі, в якому їх маскує зелений хлорофіл. За останній час було виявлено, що деякі флавоноидные з'єднання, зокрема рутинів, знижують крихкість кровоносних судин, запобігаючи синцям і затримуючи внутрішні крововиливу.
Не менше значення в медицині має ще одна група речовин, що діють, - кумарины. Кумаріни широко поширені на рослинному світі, і приємний запах свіжого сіна якраз і обумовлений їх вмістом. Вперше ці речовини були виділені в 1820 р. з бобів «тонко» південноамериканського дерева, що має індіанську назву «кумаруна». Звідси і назва речовин, виділених у вигляді безбарвних запашних кристалів.
Згодом відкрили, що кумарин утворює багато похідних, і в даний час відомо більше 150 таких природних з'єднань. З цієї групи найбільш важливими для медицини виявилися речовини, що відносяться до фурокумаринів. Було встановлено, що багато хто з них володіє різними фармакологічними властивостями. Деякі підвищують чутливість тварин і людини до ультрафіолетових променів, що у ряді випадків викликає хворобливі явища на шкірі у вигляді різних висипів і інших дерматитів при зіткненні з рослинами, що містять їх, в сонячні дні. Але ця властивість використовується і для лікування деяких шкірних хвороб. Інші похідні фурокумаринів володіють спазмолітичною і судинорозширювальною властивостями, треті діють на глисти, гриби і на простих.
Дубильними речовинами називають з'єднання багатоатомних фенолів, що мають терпкий смак, дублять шкіру і облягаючі білки, і алкалоїди з розбавлених розчинів. Серед дубильних речовин найбільше поширення мають галлотанины, эллаготанины і дубильні речовини, що конденсують.
Дубильні речовини, що знаходяться в рослинах, здатні інгібірувати зростання патогенних грибів і знижувати швидкість розмноження вірусів і бактерій; у патологічних утвореннях рослин (наприклад, в галлах) незрідка виявляється підвищений вміст дубильних речовин, тобто їм властиві захисні властивості. Крім того, виявлено, що багато фенольних з'єднань грають активну фізіологічну роль, беручи участь в окислювально-відновних процесах і тим самим в обміні речовин клітки.
Людина відвіку використовувала водні витяги дубильної рослинної сировини в процесі дублення шкір, заснованому на здібності танидов давати з білками непроникну для води, еластичну і міцну плівку. У північній півкулі і особливо в Росії для дублення шкір зазвичай використовували кору дуба, у зв'язку з чим цей процес і називається дубленням, а самі речовини - дубильними.
Рослинні дубильні лікарські засоби є надзвичайно всілякими по фармакологічній дії і хімічній будові групу біологічно активних речовин. У минулому вони займали почесне місце в домашньому лікуванні, і їх успадкувала сучасна медицина. Дубильні речовини у вигляді настоїв, відварів, екстрактів застосовують як кровоспинний засіб; крім того, вони діють як місцеві анестетики і антисептики і значною мірою як антидоти (протиотрути) і що закріплюють. Інтерес до дубильних речовин в медицині підвищився, коли виявилося, що багато хто з них (особливо катехіни) в значній мірі володіє Р - вітамінною активністю, збільшуючи резистентність стінок кровоносних судин і одночасно зберігаючи і підсилюючи дію вітаміну С.
Деякі рослини, що містять глікозиди різної будови, дуже гіркі на смак, але на відміну від гірких алкалоїдів і гірких сердечних глікозидів нешкідливі. Їх і використовують в медицині саме як гіркота, оскільки відомо, що дуже гіркі речовини викликають апетит у хворих. Гіркота підсилює перистальтику шлунку і збільшує виділення шлункового соку, що сприяє кращому засвоєнню їжі. Тому гіркі рослини входять в апетитні краплі, апетитний чай і в старовинний рецепт «еліксиру для довгого життя». Такі рослини дійсно дуже гіркі: наприклад, відвар кореня тирличу при розведенні 1 г сировини в 25 л води все ще дає відчуття гіркого смаку. Особливо сильно підвищують апетит рослини, які окрім сильної гіркоти містять ще ефірне масло: їх називають гірко-пряними ліками.
Багато рослин відрізняються більш менш сильним запахом, особливо помітним, якщо їх листя або молоді втечі розтерти між пальцями. Запах полину, чабреца або материнки, ймовірно, відомий кожному. Всі ці запахи обумовлені вмістом в рослинах особливих речовин - ефірних масел.
Для чого ж потрібні рослинам ефірні масла і яка їх роль в природі? Далеко не всі рослини мають запах. Відомо близько 2500 видів запашних рослин. Ефірні масла знаходяться як в надземних, так і в підземних органах рослин. Значення запашних квіток сповна ясно: запах залучає комах - обпилювачів. Інші рослини, наприклад злаки, осоки, вітрозапилювані, не мають запаху. Але эфирномасличные залозки дуже часто знаходяться і на листі, розвиваючись до цвітіння; такі запашні трави (наприклад, чебрець) найчастіше зростають в степах і по сонячних відкритих схилах. Вважають, що летке масло, що випаровується, закутуючи траву, розсіює сонячні промені і таким чином рослина оберігається від перегріву. В ряду інших рослин масла, мабуть, служать для хімічного захисту від бактерій, яких вони в умовах досвіду вбивають, особливо масла, що містять фенольні з'єднання. А для чого ж, наприклад, валеріана утворює ефірне масло в корінні, тоді як надземна частина її не пахне? Ймовірно, рослина рятується від гризунів, нематод і інших шкідників.
Схожість з жирами в ефірних масел лише зовнішнє, по хімічному складу це абсолютно різні з'єднання: жирні масла є складними ефірами гліцерину з жирними кислотами, а ефірні масла - складну суміш різних органічних сполук. До складу ефірних масел можуть входити ароматичні і аліфатичні з'єднання і два класи терпеноїдів - монотерпени і сесквитерпены.
Багато рослин, що містять ефірні масла, використовуються як сировина для здобуття духів, одеколонів і інших виробів парфюмерної промисловості; інші служать як приправи, що ароматизують пищу або напої. Деякі ефірні масла мають лікарське значення і надають певну фізіологічну дію на органи вищих тварин і людини. Так, всім відома заспокійлива дія настойки валеріани, в якій однією з фармакологічно активних речовин є ефірне масло. Багато ефірних масел вбивають бактерії, інші діють на глисти. Є ефірні масла, що пом'якшувальні кашель, діють болезаспокійливо і так далі
З речовин неалкалоїдного, що діють, і негликозидного характеру можна назвати вітаміни.
У рослинному і тваринному організмі вітаміни грають величезну роль в побудові тих ферментних систем, без яких не можуть відбуватися жодні перетворення речовин в клітках. Набор вітамінів в рослин і тварин декілька різний; більш всього вітаміни виробляють рослини. Найширше поширений вітамін С. Некоториє вітаміни не зустрічаються в рослинних клітках і виробляються самим тваринним організмом, але знову-таки з речовин, які тварини отримують з рослин. Наприклад, у всіх зелених частинах рослин є замаскований хлорофілом червоно-жовтий каротин; він же знаходиться у ряді жовтих плодів (абрикоси, обліпиха). У організмі травоїдних тварин каротин перетворюється на вітамін А. Теснейшая фізіологічний зв'язок між рослинами і тваринами, про яку розповідалося на початку нашої книги, з особливою виразністю виявляється в цьому випадку. Лікувальними властивостями володіють рослини, багаті вітаміном До, що проявляє при вживанні кровоспинна (що коагулює) дія.
На межі речовин, що діють і супутніх, коштують слизи і камедь. Вони утворюються в рослинах при руйнуванні клітинних оболонок або їх хворобливому стані, а інколи і в здорових рослин як продукти нормального обміну речовин.
Прикладом камеді може служити так званий вишневий клей, промовець на тріщинах кори вишневих і черешневих дерев. У рослині камеді і слизу (коли вони не є наслідком хворобливого перетворення клітинних стінок) утворюються або як запасні речовини, споживані самою рослиною на процеси зростання, або ж виконують особливу роль. Наприклад слиз, виступаючий на поверхні насіння айви і льону, приклеює це насіння до грунту і тим самим перешкоджає їх здуванню вітром. Слизи володіють високою водоутримуючою здатністю, тобто здатні поглинати багато води, не розріджуючись.
Слизи і камедь зазвичай є супутніми речовинами, що заважають виділенню необхідних лікарських речовин, які вони обволікають густим холодцем. Саме завдяки здатності давати обволікаючі холодці слизу і камеді деяких рослин використовують як лікарські засоби при кашлі, при деяких шлункових захворюваннях і зовнішньо у вигляді припарок. Такі, наприклад, слиз, що отримується з бульб зозулинця і любки, слиз сім'я льону і алтейного кореня і деяких інших рослин.
Клітки майже всіх вищих рослин нагромаджують крохмаль - найбільш звичайне зі всіх живильних речовин рослинного світу. Його споживають у вигляді хліба і різних каш або ж у вигляді розвареної картоплі, батату, маніока, саго і ін. При витяганні лікарських речовин з рослин крохмаль, безумовно, служить баластом, хоча сам по собі в розвареному вигляді (клейстер) володіє деякою фізіологічною дією, обволікаючи стінки кишечника. Особливо цінується рисовий крохмаль, що складається з дуже дрібних крохмальних зерен, тому його краще всього використовувати на присипки, пудру і мазі.
Крохмаль, слизи і камедь, а також пектинові речовини в хімічному відношенні є вуглеводами. Сюди ж відносяться різні цукру, часто присутні в рослинних клітках. Крохмаль і цукор рослина відкладає як запасні живильні речовини в насінні або кореневищах і інших органах, забезпечуючи живлення рослини ранньою весною, до появи зеленого листя.
Пектинові речовини - це вуглеводні полімери, що складаються із залишків уроновых кислот і моносахаридів. Це важливі компоненты рослинних кліток.
Характерна властивість пектинових речовин, використовувана в медицині, - їх здатність давати холодці у присутності цукру і кислот. Пектини як рослинні продукти використовуються у фармації як допоміжні речовини для приготування ряду лікарських форм. В даний час з'явилися відомості про те, що деякі пектинові речовини володіють високою біологічною активністю.
Жирні масла часто накопичуються у великих кількостях в насінні: наприклад, в льняному сім'ї понад 30 % жирного масла, в очищеному мигдалі - 60- 70 %. Для харчових і промислових цілей рослинні жирні олії отримують пресуванням насіння на маслобойных заводах; оливкове масло витягують з м'якоті плодів маслини.
У медичній практиці жирні масла використовують в мазях і рідких розтираннях як пом'якшувальний засіб для шкіри; вони служать також розчинниками камфори, вживаної для підшкірного уприскування, йдуть на приготування знеболюючого блекотного масла і інших складів; входять в різне лікувальне мило, пластири і ін. Небагато масел володіють сильною фізіологічною дією на організм. До них відноситься, наприклад, касторова, послаблююча дія і неприємний смак якого всім відомі. Приймають його по їдальні або десертній ложці. Проте в Південно-східній Азії використовують кротонове масло, 1 - 2 краплі якого викликають сильний послаблюючий ефект. Мало хто чув про чаульмугровом масло, що отримується з насіння одного індійського дерева; це масло - майже єдиний засіб проти такої страшної хвороби, як проказа, оскільки вбиває її збудника - лепрозних бактерій. Дуже часто жирні масла, що знаходяться в рослинній сировині, є баластними речовинами і заважають здобуттю хімічно чистих речовин.
Органічні кислоти входять до складу клітинного соку більшості рослинних кліток. Скупчуючись в значних кількостях в листі, стеблах і особливо в плодах, вони надають цим частинам рослини кислому смаку. Деякі органічні кислоти цілющі, інші представляють супутні речовини, що легко видаляються з сировини при приготуванні лікарського препарату. Як лікувальний засіб найбільш важлива лимонна кислота. Ця кислота специфічно угамовує спрагу, тому хворим, яких лихоманить, дають пиття з лимонів або з журавлинного екстракту. Зараз лимонна кислота придбала набагато більше значення: у вигляді лимоннокислого натрію вона необхідна для консервації крові, призначеної для переливання.
Мінеральні речовини, що містяться в рослинах, теж грають вельми істотну фармакологічну роль. Вони знаходяться в клітинному соку в розчиненому стані. Деякі з них пов'язані з органічними сполуками. Після спалювання рослин в золі визначають мінеральні речовини, виражаючи їх кількість у відсотках. Зола складається з ряду хімічних елементів; залежно від кількісного вмісту в рослинах їх ділять на макро- і мікроелементи. Макроелементи, до яких відносяться калій, кальцій, магній, кремній, фосфор, залізо і ін., досить широко зустрічаються в рослинах.
Вміст в рослинах мікроелементів, до яких належать мідь, марганець, нікель, миш'як, кобальт, молібден, цинк і ін., зазвичай нікчемно. Деякі нагромаджують мікроелементи у великій кількості: наприклад, є рослини, що концентрують марганець (манганофилы). Такі рослини часто зростають лише на грунтах, що містять ці елементи, і є в цих випадках індикаторами. Рослини -индикаторы інколи використовують в геології для виявлення родовищ деяких рідких руд, що включають ці елементи.
У медицині рослини, що містять макро- і мікроелементи, використовуються як лікарські засоби, тому що цілий ряд захворювань пов'язаний з недоліком того або іншого елементу в організмі. Так, препарати з рослин, багатих залізом, вживають при анеміях (недокрів'ї), багатих йодом, - при хворобах щитовидної залози, а останнім часом при хворобах крові використовують кобальтсодержащие рослини. Важливе значення мікроелементів в організмі пояснюється тим, що вони входять до складу ферментів, активних металлорганических з'єднань, які надають каталітичну дію на багато біохімічних процесів, що постійно протікають в організмі.
Про інші речовини, що рідше зустрічаються, буде сказано в ході опису окремих рослин.
Такі у загальних рисах основні речовини, що знаходяться в лікарських рослинах і надають цілющу дію на організм людини. Треба відмітити, що, не дивлячись на всі успіхи хімії і фармакології, далеко не у всіх випадках відомо, що ж саме в даній рослині є цілющим. Інколи пошуки алкалоїдів, глікозидів, ефірних масел і танидов в якій-небудь лікарській рослині дають негативний результат, а тим часом рослина при найстрогішій клінічній перевірці дає сповна чіткий лікувальний ефект.
У багатьох випадках вживання лікарських рослин цілющим виявляється не одне яка-небудь певна речовина, а комбінація речовин, причому сприяти терапевтичній дії можуть такі речовини, які, узяті самі по собі, жодною особою фармакологічною активністю не володіють.