Збір сировини
Заготовляють лікарську сировину тоді, коли воно містить максимальну кількість діючих речовин. У різних рослин і в їх частинах, які є сировиною, це спостерігається в різні фази розвитку. У залежності від погодних умов року календарні терміни збору можуть значно відрізнятися: в роки з ранньою теплою весною і теплим сухим літом вони наступають раніше на одну і навіть два-три тижні, ніж в роки з затяжною, прохолодною весною і прохолодним, дощовим літом.
Бруньки збирають рано навесні, коли вони тільки починають набухати, але ниркові луски ще не почали розходитися. Набухання нирок іноді триває лише кілька днів. Збір необхідно закінчувати тоді, коли починають зеленіти верхівки нирок, що свідчить про те, що вони рушили в зростання.
Початок весняного руху соків є кращим строком збору кори. В цей час вона легко відділяється від деревини. Пізніше, в кінці весни і влітку, коли зростання припиняється, кора не знімається. Щоб зняти кору на молодих, відрубаних або відрізаних гілках, гострим ножем роблять кільцеві надрізи на відстані 25 - 50 см один від одного, з'єднують їх одним або двома поздовжніми надрізами, а потім знімають у вигляді жолобків або трубочок.
Листя починають збирати тоді, коли вони, досягнуто нормальних розмірів, і продовжують протягом усього літа до початку їх відмирання (пожовтіння). Проте найкраще їх збирати на початку цвітіння. Зривають листя зазвичай руками, рідше зрізують ножами, ножицями, секаторами.
Траву (надземна частина трав'янистих рослин) збирають зазвичай на початку цвітіння, у деяких видів - при повному цвітінні. Зрізають її серпами, ножами або секаторами без грубих приземних частин. Іноді при густому стоянні рослини скошують косами або серпами і потім вибирають з сіножатей.
Квіти і суцвіття збирають у фазі цвітіння, краще на початку її. Зривають їх найчастіше руками, тільки іноді для збору суцвіть користуються спеціальними пристосуваннями (наприклад, суцвіття ромашки лікарської збирають спеціальними совками).
Плоди та насіння заготовляються при їх повному дозріванні, соковиті плоди (ягоди) трохи раніше (перезрілі легко мнуть). Збирають їх зазвичай руками. Для збору ягід чорниці іноді використовують спеціальні гребінці.
Корені, кореневища, бульби, цибулини збирають зазвичай в період відмирання надземних частин, коли рослини переходять в період спокою (кінець літа - осінь). Їх можна збирати і рано навесні до початку відростання надземних органів, але навесні період заготівлі дуже короткий (кілька днів). Викопують їх лопатами або екскаватори, іноді витягають з пухкої грунту вилами або навіть граблями. Зрідка на великих масивах при густому розміщенні рослин підземні частини випахівают плугами і потім вибирають вручну. Після цього їх обтрушують від землі, обрізають ножами надземні частини, тонкі корені, а також відмерлі та пошкоджені ділянки і потім швидко промивають в холодній, краще проточній воді. При великих заготовках для миття користуються спеціальними мийними барабанами. Промите сировину розкладають на брезенті, тканини або іншої чистої підстилці, сушать, а потім відправляють до місця сушіння.
Усі надземні частини рослин збирають тільки в суху погоду. Якщо вранці була роса або пройшов дощ, то заготовки починають тільки після того, як рослини повністю обсохнуть. Під вечір, коли з'являється роса, збір також припиняють. Сировина, зібране вологим, довше сохне, легше самосогревается, тому при сушінні часто темніє або навіть загниває. Кращим періодом збору лікарської сировини є час з 8-9 до 16-17 годин. Підземні частини, які після збору миють, можна заготовляти і при росі або дощ.
Не слід збирати запорошені, забруднені рослини, наприклад, поблизу доріг з інтенсивним рухом транспорту, особливо в посушливі періоди влітку і восени. Чи не заготовляють частини рослин, які пошкоджені хворобами, шкідниками, а також при втраті ними нормальної забарвлення.
Сировина слід відразу збирати в тару. Найкращою тарою для збору лікарської сировини, особливо квіток, суцвіть, листя, соковитих плодів, є корзини та невеликі ящики. Сухі плоди, насіння, підземні частини можна складати в мішки, відра та ін
Сировина в тарі не слід здавлювати. Квіти, суцвіття, листя, трава при цьому можуть злежуватися і самосогреваться, а це приведе до потемніння або знебарвлення сировини під час сушіння і втрати діючих речовин. Соковиті плоди псуються навіть при складанні їх товстим шаром.