У даному розділі ми расмотрім - заготівля і сушіння лікарської сировини, запаси сировини і можливості заготовок лікарських рослин, охорона дикоростучих лікарських рослин та їх ресурси, і найбільшою за обсягом спеціальної частини - Лікарські рослини України.
Остання містить опис 150 видів рослин, які застосовуються в сучасній науковій медицині.
У процесі життєдіяльності в рослинах утворюється велика кількість різноманітних речовин, багато з яких використовуються людиною з тією чи іншою метою: як основні та додаткові харчові продукти (білки, жири, вуглеводи, пряні і ароматичні речовини), барвники, дубителів, джерела деревини, волокон, пробки, каучуку, гутаперча, смол, камедь і т. д.
У рослинах виробляються також біологічно активні речовини, які при введенні в організм людини (або тварини), часто навіть у невеликих кількостях, викликають ті чи інші зміни фізіологічних процесів.
Одні речовини (отруйні) можуть викликати тяжкі порушення життєвих функцій, і навіть смерть, інші, навпаки, нормалізувати порушені за тих чи інших захворюваннях процеси (лікувальні речовини).
Слід зазначити, що отруйні речовини при введенні в організм в певних кількостях (дозах), зазвичай дуже невеликих, можуть давати лікувальний ефект, а лікувальні речовини у великих кількостях викликати отруєння.
Рослини, що містять біологічно активні речовини, які можуть бути використані з лікувальною метою, називаються лікарськими.
До біологічно активних речовин, які використовуються з лікарською метою, належить велика кількість різноманітних хімічних сполук. Найбільш важливими з них є: алкалоїди, глікозиди серцевого дії, антраглікозіди, сапоніни, дубильні речовини, флавоноїди, хромони, кумаріни, терпени, ефірні олії, жирні масла, смоли, камеді, вітаміни, фітонциди та ін Зазвичай біологічно активні речовини містяться в рослинах у порівняно невеликих кількостях.
Зміст їх в різних органах не однакове, в деяких вони можуть повністю бути відсутнім.
Тому з лікувальною метою використовуються звичайно тільки ті частини лікарських рослин, які містять найбільшу кількість необхідних біологічно активних діючих речовин.
Ці частини (бруньки, кора, трава, листя, квіти і суцвіття, плоди і супліддя, насіння, корені, кореневища, бульби, цибулини та ін) або цілі рослини заготовляють і використовують в медицині як лікарську сировину.
Основні правила заготівлі й сушіння лікарської сировини вироблялися протягом багатьох десятиліть і навіть століть.
Раціональність їх у переважній більшості випадків перевірена та підтверджена науковими даними.
Тому для отримання якісної сировини необхідно суворо дотримуватися таких правил.
З якими Ви можете ознайомиться в наступних статтях: