Алтей лікарський
АЛТЕЙ ЛІКАРСЬКИЙ
Althaea officinalis L
Опис
Багаторічна трав'яниста рослина висотою 1-1,5 м з коротким товстим многоглавий кореневищем і гіллястими корінням. Головний корінь до 2 см в діаметрі, дерев'янистий, а численні бічні, коріння м'ясисті, зовні сірі, всередині білі.
Стебла поодинокі або їх декілька, в нижній частині, одревесневшие, циліндричної форми, м'яко повстяні, сірі від зірчастих волосків, прямостоячі у верхній частині розгалужені. Гілки короткі, направлені вгору.
Листки чергові, лопатеві, по краю зубчасті, довгочерешкові, довжиною 5-15 см, м'яко і густо опушені, бархатисті. Нижні листя широко-яйцевидні до округлих, з 3-5 слабкими лопатями біля основи, серцеподібні, верхні - довгасто-яйцевидні, майже трилопатеві, гострі, часто з клиноподібним підставою.
Квітки діаметром 20-30 см, на квітконіжках довжиною 2-10 мм, зібрані в короткі грона, розташовані в пазухах верхніх і середніх листя, що утворюють на верхівці стебла густе, майже колосовидне суцвіття.
Чашечка повстяні-волосиста, сірувато-зелена, довжиною 6-12 мм, п'яти роздільна, надрізаний до 2 / 3 висоти на трикутно-яйцевидні загострені частки, при плоді змикаються. Віночок завдовжки 15-20 мм, світло-рожевий або майже білий, біля основи пурпуровий, пятілепестний, частки його широко-або довгасто-обернено-яйцевидні, вгорі з виїмкою, звужені в нігтик, при основі по краю волосисто-війчасті. Тичинки численні, зрощені майже доверху в одну загальну трубку, фіолетові.
Плоди - дисковидні збірні сім'янки, обгорнуті чашечкою. У зрілому стані розпадаються на окремі коротко опушені сім'янки. Плід 7-10 мм в діаметрі, сухий. Плодики довжиною 3-3,5 мм, бурі, односемянние, з тупими краями, на спинній стороні густо вкриті короткими зірчастими волосками. Насіння темно-бурі, голі, гладкі, ниркоподібні довжиною 2-2,5 мм і шириною 1,75-2 мм. Цвіте в червні-серпні, плодоносить з липня.
Заготівля
З лікувальною метою збирають коріння і кореневища. Коріння збирають ранньою весною і восени від дворічних рослин, в період відмирання надземної частини. Очищають від пробкового шару і висушують відразу ж після збору в сушарках при температурі 35-40 ° С при гарній вентиляції. Зберігають в закритій тарі протягом трьох років.
Хімічний склад
У сухих коренях алтеї міститься ефірна олія (до 0,02%), крохмаль (35-37%), жирне масло (до 1,7%), пектини, вітаміни, каротин, мінеральні солі, близько 35% слизистих речовин, основними складовими яких є полісахариди - пентозани і гексозаіи.
Фармакологічні властивості
Коріння алтея входять у фармакопеї різних країн. Водний настій алтея застосовують як протизапальний і обволікаючий засіб при порушеннях функції легень і при запальних станах дихальних шляхів і глотки, що супроводжуються важким откашливанием мокротиння, при запаленні мигдалин і м'якого піднебіння, трахеїтах, бронхіальній астмі. Препарати алтеї зменшують кашель, збільшують відділення слизу, використовуються при сухості в роті. Слиз рослини обволікає слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, оберігаючи їх від роздратування при запальних процесах, крім того, вона вбирає (абсорбує) мікробні, вірусні та токсичні продукти, що виділяються ураженими клітинами епітелію, перешкоджає проникненню токсинів в слизову оболонку. Алтей уповільнює всмоктування одночасно прийнятих з ним лікарських засобів, продовжуючи їх дії. Застосування в медицині
Алтей застосовують всередину при катаральних станах стравоходу, при гострому гастриті з підвищеною кислотністю, ентероколіт, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, особливо у випадках, що супроводжуються проносом, а також при каменях у сечовому міхурі, утрудненому сечовипусканні. Нерідко його препарати призначають разом з антибіотиками. Квіти алтеї застосовують при захворюваннях нирок і сечового міхура. Використовується при отруєннях.
Алтей заспокоює біль у суглобах, особливо в суміші з гусячим жиром, і корисний при запаленні сідничного нерва, тремтіння в кінцівках, розривах м'язів посередині. Зроблені з нього лікарські пов'язки допомагають при пухлинах, що утворилися у вушних залозах. Якщо змазатися алтея з оцтом і оливковою олією, це захистить від отруйних укусів. Відвар його з розведеним оцтом або вином корисний як розтирань при ужалении бджіл.
Лікарські препарати
Настій кореня алтея: залити 100 мл води кімнатної температури 6,5 г дрібно порізаного кореня з частинками не більше 3 мм, настояти 1 год Пити по 1 ст. л. через 2 год Використовують також для примочок на уражені частини (при дерматитах, псоріазі, екземі).
Настій є прозорою жовтуватого кольору, слизову, солодку па смак, зі слабким своєрідним запахом рідина.
Трохи історії
Алтей був відомий під назвою «алцея» (з грецької - зцілювальний »). Його застосовували, починаючи з IX століття до нашої ери. Вказівки про його прописи знаходять у Теофраста, Діоскорид і Плінія.
Місця зростання
Росте в степовій і лісостеповій зонах Європейської частини Росії, Західного Сибіру, на Кавказі, в Казахстані, частково в Середній Азії на сирих луках, в ярах, по берегах річок і озер, на морських узбережжях.

Категорія: Лікарські рослини в народній медицині | Додав: fitoterapia (17.01.2011)
Переглядів: 1852 | Теги: Алтей лікарський