Стрес і здоров'я
Які тільки не давали яскраві, помітні назви XX століття: століття хімії, науково-технічної революції, космосу, серцево-судинних, онкологічних захворювань. Але все ж таки вірним визначенням буде - століття стресів, століття нестабільності в суспільстві, державі, сім'ї, та й у нашій душі. 

Всі ми відчуваємо дефіцит любові й уваги, але ж тільки вони можуть зняти напругу, врівноважити нас, щоб ми змогли жити майбутнім і не боятися його. Дедалі рідше ми збираємося всією сім'єю за одним столом. А коли ми з ніжністю дивимося в очі коханої людини? Ми розучилися писати довгі, ніжні, турботливі листи близьким людям, замінили їх короткими телефонними розмовами. Шкода, що наші діти перестали вірити в казки, Діда Мороза, а дівчата не виглядають в морській далині свої червоні вітрила. Життя зорієнтована на фінансово-меркантильні цінності, і ми розучилися бути чуйними на доброту, ніжність, розуміння, співпереживання. От і починають нас долати стреси, з яких ми не завжди вміємо виходити. Не вчить нас цьому ніхто. Стрес не тільки стан психологічне, це складні біохімічні процеси в організмі, які можуть обмежитися однією-двома системами, а можуть захопити всі життєво важливі органи людського організму. Зокрема, при стресі 12 незамінних амінокислот можуть перестати синтезуватися, тоді порушуються звичайні, стандартні реакції організму. Але ж не дарма ці кислоти назвали незамінними. Будь-який вид стресу - це порушення всмоктування білка, а щоб відновити цей порушений процес, необхідні вітаміни. Вони зможуть захистити організм від біди.

Даємо кілька порад, які допоможуть вам упоратися зі стресом.

Плоди калини звичайної - по 15 - 20 штук щодня з'їдайте з кісточками (з метою профілактики утворення каменів), вони дуже корисні і потрібні для печінки. Калину можна додавати в салати, сирні страви, у вінегрет, прекрасні пі ріжки з гарбузом та калиною. Полюбите цю ягоду, калина має бути в меню до квітня. Можна заготовити сік і щодня 2 - 3 столові ложки розводити в 1 склянці холодної кип'яченої води і ви пива вранці натщесерце.

Наші ліси багаті корисною, ніжною, пахучої ягодою - ожиною сизою. У період дозрівання наїстеся її досхочу. Заготовте сік, щоб його вистачило не тільки на всю зиму, але й на весну - період авітамінозу. Приймайте по 1 столовій ложці 2 - 3 рази на день, бажано вранці натщесерце і на ніч.

Заготовте на зиму та весну солодко-гіркі червоні ягоди горобини звичайної. Це природою створена комора мікроелементів і вітамінів. Можна приготувати сік, зварити варення, добре зберігаються ягоди в свіжому вигляді, піддаються сушінню. На день досить з'їсти 10 - 12 ягід.

Для нормалізації процесів гальмування і збудження нервової системи необхідний селен, без нього самостійно з стресів не вибратися. Селена багато в часнику посівному, дріжджах пивних. Може бути, спостережливість наших перед ков подарувала нам так всіма улюблений пісний борщ з пампушка ми і часником. Після цього блюда ми себе відчуваємо легко і спокійно.

Радимо хоча б через день з'їдати зубок часнику з житнім хлібом або маленьким шматочком свіжого сала, не більше 7 - 10 г: у такій кількості сало дає прекрасний жовчогінний ефект, а це в свою чергу полегшує роботу нервової системи.

Вранці натщесерце і на ніч під язик покласти 1 / 2 чайної ложки меду, нічим не запиваючи. Постарайтеся подовше потримати мед під язиком. Там знаходиться досить велика судинне сплетення, тому валідол, нітрогліцерин і інші лікарські препарати, які повинні якомога швидше дати ефект, беруть подібним чином. Мед всмоктується в кров і найбільш «короткій» доріжкою надходить у судини серця, а звідти в усі органи і системи.

Одну столову ложку подрібненого кореня валеріани лікарської заливають 1 склянкою окропу. Краще використовувати термос, в якому залите окропом сировину витримують ніч. Вранці настій проціджують. П'ють по 1 / 3 склянки 3 рази на день через 30 - 40 хв після їди. Курс лікування - не більше 2 міс, більше не можна, тому що можуть з'явитися головний біль, безсоння, порушення роботи травного тракту. Приймаючи валеріану, треба знати міру.

Буряковий сік. змішують з медом: 1 / 2 склянки соку і 1 чайна ложка меду П'ють по 1 - 2 столові ложки 3 - 4 рази на день через 40 хв після прийому їжі. Курс лікування - 10 днів, якщо ефект не настає, то лікування продовжують до того часу, коли відчують полегшення.

Одну столову ложку сухих або 2 столові ложки свіжих плодів глоду криваво-червоного заварюють 1 склянкою окропу, настоюють в термосі 2 години, проціджують. Приймають по 2 столові ложки 3 - 4 рази на день за 20 хв до їди. Дає ефект навіть при сильному нервовому потрясінні.

Ягоди глоду унікальні, в них містяться майже всі наявні в природі вітаміни і мікроелементи в такому співвідношенні, в якому могла їх зібрати тільки Природа. Розум і руки хіміків створити таке диво поки не в змозі.

А якщо вам, жінки, за 40 років і починають виявлятися симптоми клімаксу, глід - кращий засіб для їх усунення. Клімакс відпустить вас на декілька років, надасть вам тайм-аут. Те ж саме стосується і чоловіків, клімакс у них починає свою «руйнівну» роботу значно раніше, ніж у жіночому організмі.

Заспокійлива дія робить ромашка аптечна: 1 / 2 чайної ложки сировини заварюють вранці і ввечері в заварювальному чайнику 2 / 3 склянки окропу. П'ють як чай. Курс лікування -27 днів.

Материнка звичайна чудово регулює процеси збудження і гальмування центральної нервової системи. Половину чайної ложки сировини додають в чай, який п'ють вранці, вдень і ввечері. А якщо при цьому на перший сніданок з'їсти нежирний сир з зубчиків часнику, то не пройде тижня, як ви станете спокійніше, з'явиться апетит, підвищиться працездатність, покращиться настрій.

Іван-чай. Заготовляють квітки і листя на зиму і весну, вони добре піддаються сушінню. Заварюють у чайнику з розрахунку 1 столова ложка сировини на 1 / 2 склянки окропу. Не кип'ятити! Чайник укутують на 5 - 7 хв (дати настоятися). П'ють по 1 / 2 склянки через кожні 1,5 - 2 ч 4 - б раз на день. Це одна з кращих заспокійливих нервову систему лікарських трав. З цієї рослини колись готували «Копорський чай», він був знаменитий і популярний.

Бузковий чай. Сушать грона бузково-фіолетової бузку. Коли вони висохнуть, потрясіть їх, відберіть квітки і зберігайте їх у скляній банці з кришечкою. Відчуваючи занепокоєння, тривогу, невмотивоване хвилювання, слабкість і небажання що-небудь робити, заваріть собі чай: 1 чайну ложку сировини залийте 1 склянкою окропу, додайте 1 / 2 чайної ложки меду або цукру Ви заспокоїтеся, попивати такий чай тиждень. 

Звіробій продірявлений: 3 столові ложки подрібненої трави заливають 1 склянкою окропу, настоюють 2 год (краще в термосі), проціджують. П'ють по 1 / 3 склянки 3 рази на день через 30 - 40 хв після прийому їжі.

Чебрець: 1 столову ложку сухої подрібненої трави заливають 1 склянкою окропу, настоюють 30 хв, проціджують. П'ють теплим по 1 столовій ложці 5 - 7 разів на день незалежно від прийому їжі.

У травні готують настоянку з конвалії травневої. Пляшку з вузьким горлечком на 2 / 3 об'єму заповнюють квітками, вщерть заливають 96% етиловим спиртом. Якщо заливають горілкою, то дозу прийому збільшують вдвічі. Пляшку закривають, настоюють 12 тижнів, фільтрують і отримують прозору рідину, гіркуватий на смак. Приймають по 8 - 10 крапель, які капають в 1 / 4 склянки холод ної кип'яченої води 4 - б раз на день незалежно від прийому їжі.

При сильних потрясінь, дратівливості, плаксивості, надмірної уразливості можна використовувати суміш лікарських трав, що зазвичай радять відуни, народні цілителі.

Собача пятілоластний, сухоцвіт болотна, ромашка аптечна - всі в рівних кількостях. Одну столову ложку суміші заливають 1 склянкою окропу, настоюють 2 години в термосі, проціджують. Приймають по 1 / 4 склянки 4 рази на день через 30 хв після прийому їжі до поліпшення стану.

Треба пам'ятати, що цей збір знижує артеріальний тиск. Тим, у кого тиск низький, вживати цей збір не рекомендуємо.

Листя ожини сизої, пустирника пятілопастного, чебрецю - всі в рівних кількостях. Одну столову ложку суміші заливають 1 склянкою окропу, настоюють 20 хв, проціджують. П'ють після 14 год по 1 столовій ложці 4 - 5 разів, бажано через 20 - 30 хв після їжі. На ніч о 21.30 - 22.00 випити обов'язково.

Мучниця звичайна (ведмежі вушка): 1 столову ложку сировини заливають 3 склянками води, тримають на дуже маленькому вогні, поки не википить 1 / 3 води, проціджують. Додають 1 / 2 чайної ложки меду П'ють по 1 / 2 склянки через 20 хв після їжі 3 рази на день. Курс лікування - 3 - 4 тижні.

Думаємо, ця рада у деяких скептиків викличе посмішку. Але не нехтуйте їм, а раптом це те, що вам потрібно саме зараз.

Якщо у вас став псуватися характер, не поспішайте купувати ліки в аптеці. Краще купіть 10 склянок насіння соняшника однорічного й щовечора з'їдайте по одній склянці. Неодмінна умова: чистити насіння самостійно. Бажано, щоб обстановка була спокійною. З'ївши насіння, займіться в'язанням, прибиранням шаф в кімнаті або на кухні; почистіть взуття собі і всім своїм домочадцям; можна перемити каструлі з кришками, чашки, стопки, фужери, чарки. Якщо за 10 вечорів все буде перероблено, погладьте по голові коханої людини або кішку.

Огуречнік лікарський в свіжому вигляді або сік з нього, отримані під час цвітіння, підвищують працездатність, покращують настрій, знімають депресивний стан, іпохондрію і меланхолію, одночасно приносять полегшення при серцевій слабкості. Настійне прохання використовувати цей цілющий продукт у своєму раціоні з травня по вересень. Особливо корисно рослина Стрільцям.

Заспокійливим, харчовий продукт при розладах центральної нервової системи є порошок кори верби. Приймають по 1 г 3 рази на день, запиваючи водою, через 30 - 40 хв після прийому їжі.

Заспокоює нервову систему, знімає депресію, головний біль при порушенні мозкового кровообігу, безсонні, істерії і вегетосудинної дистонії розмарин лікарський.

Настій листя: 1 столову ложку сировини заливають 2 склянками окропу, настоюють 2 години, проціджують. П'ють по 1 / 2 склянки 3 рази на день за 20 хв до їди.

В якості прянощів розмарин лікарський можна додавати до м'ясних і рибних страв.

Настій любистку лікарського та його запах діють як тонізуючий, загальнозміцнювальний, заспокійливий засіб при розладах центральної нервової системи, неврозах, істерії, головного болю. 

Настій: 1 столову ложку сировини заливають 1 склянкою окропу, настоюють 30 хвилин в теплому місці, проціджують перед вживанням, приймають у теплому вигляді по 1 - 2 столові ложки 5 - 6 разів на день за 20 - 30 хв до їжі. 

Пастернак посівний діє заспокійливо на центральну нервову систему. Його приймають при неврозах, після важких захворювань, загальному занепаді сил, у період одужання. Підсилює лікувальний ефект добавка меду в невеликій кількості.

Настоянка коренів пастернаку на 70% етиловому спирті (1:5). Наполягають 1 міс, проціджують. П'ють по 15 крапель 3 рази на день у проміжках між прийомами їжі.

За день можна випити 1 склянку медової води (1 / 2 чайної ложки меду на 1 склянку води).

При схильності до меланхолії і депресії слід використовувати препарати китайської і тибетської медицини: елеутерокок колючий, лимонник китайський, женьшень звичайний. Консультація з фахівцем допоможе підібрати оптимальну дозу. Ці препарати особливо корисні Козерогам.

При нервозності, депресії, порушення сну добре допомагає меліса лікарська. Листя потрібно використовувати до цвітіння.

Настій: 3 чайні ложки сировини заливають 1 склянкою окропу, настоюють 5 хв при закритій кришці, перед вживанням добре збовтують. Додають по 1 столовій ложці на чашку чаю. Один стакан настою слід випити протягом дня.

Найдавнішим засобом для лікування і заспокоєння центральної нервової системи була вишня. Знахарі вміли нею лікувати всі! Ще до цих пір з допомогою вишні деякі з знахарів виводять хворого з депресії, знімають судоми. Допомагає вишня навіть при дитячому церебральному паралічі. Недарма наші предки запасалися мішком сушених вишень і соком з неї до нового врожаю.
Категорія: Дієтологія | Додав: fitoterapia (07.03.2011)
Переглядів: 1214 | Теги: Стрес і здоров'я