Лікування хвороб жовчного міхура
Жовчний міхур являє собою своєрідне сховище жовчі, необхідної організму для переробки їжі. А так як ми дуже рідко прислухаємося до потреб нашого організму і постійно «гвалтуємо» його жирної, смаженої, важкою їжею, то змушуємо працювати цей недоторканний запас жовчі в не властивому для нього ритмі. Через це жовч, яка повинна вільно литися, - загусає. Слизова оболонка жовчного міхура перестає нагадувати тонку замшу і стає схожою на висушену, пориту тріщинами, землю. Така поверхня-сприятливий грунт для утворення піску та каміння. У цьому випадку жовчний міхур перетворюється з депо резервної жовчі в депо, наповнене піском і камінням (аж ніяк не дорогоцінними). У силу зміненій конфігурації жовчний міхур провисає, змінюючи своє нормальне місце розташування, чинить тиск на підшлункову залозу і викликає незрозумілу тривалу біль в області шлунку, кишечника і навіть хребта. 

Утворилися пісок і камені перешкоджають нормальному оновленню жовчі, змінюють механізм її дії. Для попередження та усунення цих процесів скористайтеся нашими рекомендаціями.

Прикладайте гарячу грілку на правий бік перед сном 3 дні на тиждень.

2 - 3 рази на тиждень спокійно посидьте, підібгавши під себе праву ногу, протягом 10 - 15 хв.

З старовинної рецептури. Щоранку протягом 3 днів з'їдайте натщесерце 1 лимон без шкірки, перемелений на м'ясорубці з додаванням 1 / 2 чайної ложки соди. Цей рецепт застосовують і при підвищеній кислотності і виразці шлунка.

М'ята перцева, безсмертник піщаний, ромашка аптечна - все взяти у співвідношенні 2:1:1, заварювати 1 столову ложку суміші в 0,5 л окропу. Томлять на дуже маленькому вогні 30 хв. Проціджують, п'ють по 1 / 2 склянки 4 рази на день за 30 хв до їди.

Курс лікування з оливковою олією прискорить дроблення каменів у жовчному міхурі. Щодня перед сном випивати 1 столову ложку олії і відразу ж сік 1 / 2 лимона. Курс лікування - 7 - 9 днів. Під час лікування дотримуватися рослинної дієти. Виключити алкоголь, куріння, кави, яйця, продукти, що викликають здуття кишківника (метеоризм).

Протягом 3 днів натщесерце випивати суміш: один курячий жовток, розтертий з 1 чайною ложкою цукру, стільки ж лимонного соку та коньяку; поступово ввести в цю суміш 1 / 2 склянки оливкової олії. Пити маленькими ковтками протягом 30 хв. Потім лягти на правий бік на грілку приблизно на 1 ч. Камені виходять безболісно з калом.

З появою перших грунтових огірків, коли ще є стара моркву і буряк, готують такий напій: 1 столову ложку соку буряка, 2 столові ложки соку моркви, 2 столові ложки соку огірка. Готують і випивають цей напій за 20 - 30 хв до кожного прийому їжі, але якщо немає такої можливості, то не менше 2 разів на день. Необхідно враховувати, що якщо сік буряка і огірка зберігає свої властивості протягом 1 дня при зберіганні в холодильнику, то сік моркви втрачає лікувальний ефект через 7 хвилин після приготування. Курс лікування проводять 3 рази по 3 тижнів, з перервою 1 нед. Після 1-й тижні перерви вже встигає молода морква. Курс знову повторюють протягом 3 тижнів. І після тижневої перерви - з появою молодої буряків - останні 3 тижнів лікування. До речі, огірки необхідно переробляти тільки в очищеному вигляді.

Якщо камені і пісок є не тільки в жовчному міхурі, а й у нирках і сечовому міхурі, чудово допомагає сік граната. Приймають його по 2 столові ложки за 20 хв до їжі 5 - 6 разів на день. Курс лікування - 10 - 14 днів. Можна зробити перерву і курс лікування повторити.

Восени, в сезон дині 1 день в тиждень можна зробити розвантажувальним. Бажано вживати сорт «Колгоспниця». Дині з Середовищ ній Азії не дають лікувального ефекту. Протягом дня 6 - 8 разів з'їдати по 50 - 100 г. У цей день не можна їсти нічого іншого.

Листя і ягоди брусниці звичайної також дають ефект дроблення і виведення каменів. Рецепт приготування брусничної води дано в розділі «Розлад функції шлунка і кишечника», де мова йде про гастрит зі зниженою кислотністю.

При наявності перегинів і перетяжок жовчного міхура можна попити настій квіток арніки гірської: 10 г квіток заливають 1 склянкою окропу і настоюють протягом ночі, тепло укутавши. Перший раз обов'язково випивають до 7 год ранку 1 столову ложку. Потім протягом дня випивають ще 5 - 6 разів. Дорослі п'ють по 1 столовій ложці, діти - по 1 чайній ложці за 10 - 15 хв до їди. Дуже корисний настій і для хворих із захворюваннями серця.

Листя, молоді гілочки та ягоди барбарису звичайного. Використовувати можна сухе і свіжа сировина. Заварюють як чай: обдають окропом чайник, засилають до нього 1 столову ложку сировини, заливають 2 склянками окропу. Дають настоятися 5 - 8 хв, проціджують. П'ють теплим або кімнатної температури через 20 - 30 хв після їжі 5 - 7 разів на день.

Ягоди барбарису (10 - 15 штук) з вечора заливають 1 / 2 склянки окропу і залишають до ранку. Бажано до 7 год ранку випити воду і з'їсти ягоди. Дуже дієвий засіб для налагодження роботи жовчного міхура.
Категорія: Дієтологія | Додав: fitoterapia (13.01.2011)
Переглядів: 5002 | Теги: Лікування хвороб жовчного міхура