Їжа для здоров'я
Харчове насилля може нанести непоправної фізичний і психологічний шкоду. Умовляння дитини під час прийому їжі не тільки негативно впливають на процес травлення, але і можуть викликати надалі харчову алергію. Чи не краще придивлятися, прислухатися до того, в чому відчуває потребу дитячий організм, чого і скільки йому хочеться з'їсти. Якщо смак дитини не перекручений і обмін речовин ще не порушений, то варто з'ясувати, що б він хотів з'їсти. Не примушуйте дитини є швидко, краще виробляйте в нього звичку ретельно пережовувати їжу. Тоді травному тракту не доведеться «доробляти» ту роботу, яку не зробили зуби і слинні залози. Темп їжі, втім, як і температура їжі, - справа особиста. Не бійтеся, якщо ребе нок відмовляється від їжі зовсім. Не варто панікувати. Значить, не все в порядку з організмом, і Природа підказує йому лікування короткочасним голодом. Проявіть терпіння і витримку. Дуже скоро дитина сама прибіжить і попросить поїсти. Не вдавайтеся до харчових заохочень, спокусам, не використовуйте солодощі в якості винагороди за гарну поведінку. Спостерігаючи потім, що вибирає дитина з їжі, запропонованої йому, можна зробити важливі висновки про стан його здоров'я, потреби організму. А головне - покладайтеся на інстинкт дитини. Якщо ви ще не встигли його зіпсувати, то нехай він краще сам вибере, що, коли, скільки, в якому поєднанні і послідовності йому потрібно з'їсти і випити. Повірте, що дитячий організм знає краще за вас, що йому треба. 

В результаті регулярного вживання в їжу м'яса з хлібом, каші з молоком і цукром, солодких пирогів виникає бродіння їжі в травному тракті, що викликає у дітей часті запалення мигдалин, пронос, запор, гастрит, невмотивований підйом температури, алергію. Деякі батьки, перекармлівая дітей, закладають основи ожиріння, неминуче веде до цілого букету захворювань.

Багато хто знає себе в людині, ввалюється на кухню в пальто, який їсть руками прямо з каструлі, стоячи біля відчиненого холодильника. Не варто забувати про те, як важливий процес підготовки організму до прийому їжі. Поки ви гарно сервіруєте стіл, включаються звукові, світлові, слухові і багато інших аналізатори, які допомагають організму підготуватися до прийняття їжі, виробити шлунковий сік. За старих часів в селі було заведено, щоб молодші діти ретельно протирали перед обідом великий дерев'яний стіл, не кажучи вже про загальноприйнятої молитві, яка є своєрідною медитацією.

У поняття «культура прийняття їжі», ймовірно, можна включити термін «психологія їжі», який передбачає людське оточення, обстановку в їдальні, її висвітлення, музичний супровід.

У дореволюційні часи розмірений спосіб життя в кожному забезпеченому будинку сприяв тому, що строго дотримувалися години прийому їжі і свято шанували традиції післяобідній го сімейного спілкування. Вся сім'я збиралася за великим обіднім столом, вкритим накрохмаленої скатертиною і серветками, сервірованим тонким порцеляною, сяючим кришталем і начищеними до блиску столовими приладами, причому кожного дня тижня відповідав певний колір столової білизни. Обідали в просторих світлих їдальнях з величезними вікна ми, а кава з коньяком і сигари подавалися у напівтемний кабінет, куди чоловіки переходили для пообідніх бесід про політику. Під час їжі, як правило, велися тихі бесіди, що дозволяють приймати їжу неквапливо, ретельно пережовуючи. Коли нового сусіда по маєтку запрошували до обіду, - це було серйозним знаком уваги і поваги.

Якщо згадати, що в одному будинку все нам здається дивовижно смачним, а в іншому - не дуже, хоча продукти використовуються дорогі, доброякісні і рецепти дотримуються точно, мимоволі напрошується думка про те, що мабуть існує якась «біоенергетика» приготування їжі. Якість їжі багато в чому залежить від душевного настрою господині, яка готувала її. Ми знаємо про те, що є люди, біоенергетично «підходящі» і «не підходящі» один одному. Якщо перенести це поняття і на їжу, яка є для організму головним джерелом енергії, то дуже показовим нам здається момент, описаний Олександром Дюма в романі «Граф Монте Крісто» - нічого не є в будинку ворога.

Трапеза завжди була оточена особливою атмосферою. За столом повинні панувати спокій і доброзичливість. Ні в якому разі не слід з'ясовувати стосунків. За старовинним етикету, передаючи за столом сіль або хліб, слід було дивитися один одному в очі.

Багато хто помічав, що не з кожною людиною відчуваєш себе затишно за столом, не з будь-яким слід сідати за стіл, приймати їжу та алкогольні напої. Серед шанувальників зеленого змія існує поняття «легкої руки», це ж стосується і прийняття їжі. Від наших бабусь ми чули про людей, яким не довіряли різати хліб, тому що він відразу ж черствів.

Одна з релігійних сект Сходу забороняє допускати жінку до приготування їжі в період щомісячного гормонального оновлення. У нас вважається, що капуста, заквашена під час повного місяця, ніколи не вийде смачною і хрусткою. Ці та інші прикмети змушують задуматися про взаємозв'язок всіх явищ Природи - зірок, рослин, звуків, кольорів веселки, людського організму. На Україну здавна любили ставити на стіл букети з конюшини, весняних кульбаб. А в імператорських палацах і сім'ях великих європейських вельмож було прийнято не тільки прикрашати столи живими квітами, а й давати обіди під звуки струнних оркестрів. На Русі ж царі трапезували під пісні і танцю скоморохів. Ці звичаї були продиктовані аж ніяк не примхами монархів, вони несуть у собі глибокий зміст. Справа в тому, що легка музика розслабляє центральну нервову систему, «звільняючи» підшлункову залозу і всю ферментативну систему для того, щоб під час їжі активно працювали органи травлення.

Є потрібно з задоволенням, намагаючись не відволікатися, тоді їжа буде краще засвоюватися. Намагайтеся не брати собі добавки. Потерпіть. Відчуття насичення прийде трохи пізніше. Якщо ви мало з'їли, краще перекусіть через 2 ч. Прекрасно, якщо це буде морква, яблуко, персик, солодкий перець, апельсин, вівсяна каша і навіть макарони з борошна грубого помелу.

Непогано, якщо господиня будинку заздалегідь планує якісь страви і повідомляє про це всім членам сім'ї. Людина повинна бути психологічно готовий до того, що йому доведеться їсти, а ферментативна система сама підготує до цього травний тракт. За 30 хв до вживання в їжу м'яса або риби бажано випити склянку свіжого овочевого соку (замість жирного бульйону). Тоді шлунковий сік виділиться в тій кількості, яка необхідна для переварювання білків. До і відразу після їжі краще нічого не пити, а зробити це не раніше ніж через 30 хв після закінчення їжі. А під час хвороби бажано трохи менше є і більше пити. Намагайтеся не перегодовувати хворих, за якими доглядаєте, інакше ви знизите їх шанси на швидке одужання. А головне - під час прийому їжі зберігати гарний настрій. «Веселе серце - найкращі ліки» - казав мудрий Соломон ще 3 тисячі років тому.

Як, коли і скільки є, щоб зберегти здоров'я і вилікувати від хвороб?

Цьому присвячено наведене опис та обгрунтування методики дієт, запропонованих автором і перевірених на практиці.

Лікування хворих за допомогою даної методики дієт дало блискучі результати. Ще земські лікарі подібним способом лікуй чи виразку шлунка і дванадцятипалої кишки, сухоти, депресію та інші захворювання, з якими їм доводилося стикатися у своїй практиці.

Методика дієт заснована на наступних принципах:

- Харчування без хліба, цукру, солі, вершкового масла (на період лікування допустимо підсолювати лише перші страви);

- Семи-, восьміразовое харчування;

- Монодієта, що передбачає прийом протягом дня одного виду продукту, наприклад, весь день каші або овочі, або перше блюдо.

Застосовуючи лікувальні дієти, описані в даній книзі, можна не тільки вилікувати захворювання печінки або шлунку, а й відновити порушені зв'язки між системами та органами. А оскільки людський організм - складна біохімічна лабораторія, то їх чітка взаємодія необхідно для того, щоб продовжити термін служби кожного підрозділу цієї лабораторії.

При монодієти відбувається розвантаження і відновлення організму як на макро-, так і на мікрорівні. Це не тільки дає вилікувати якийсь процес, але й ввести організм у фазу стабільної роботи.

Якщо здорова людина виробить у себе звичку до семиразової прийому їжі, нехай навіть різними продуктами протягом одного дня, то це буде біохімічно виправдано, тому що на кожний прийом їжі викидається жовч, відбувається її оновлення в жовчному міхурі, виробляється шлунковий сік нормальної кислотності, всі його складові пропорційно збалансовані. При такому способі харчування на кожний прийом вживається невелику кількість їжі, і людина не встигає сильно зголодніти протягом 2 год, крім того зменшується обсяг шлунку і для відчуття ситості потрібно менше їжі. Людина не відчуває почуття важкості після їжі, тому що виділяється шлунком кількість соку достатнього для переробки з'їденого. А найголовніше - при вживанні їжі 7 - 8 разів на день невеликими порціями ми позбавляємося від таких неприємних явищ, як відрижка, печія, гіркота, металевий присмак у роті. Починає активно працювати кишечник, і як результат - калові маси формуються протягом 24 год і своєчасно виводяться з організму. Ця важлива функція активізується і виконується в повному обсязі лише за семи-, восьміразовом харчуванні.

Засвоївши і прийнявши подібний спосіб харчування, ви помітите, що у вас поліпшується настрій, більш радісним стає сприйняття навколишнього світу. Не всі знають про те, що часті стану пригніченості духу, «чорні» думки, вибухові емоції, невмотивовані сльози і депресії можуть бути викликані дисфункцією печінки, кишечника або поганою роботою надниркових залоз. Раптом починає здаватися, що ви нікому не потрібні, вас розлюбили і поза були. Ця хвороба, яка ще не дає про себе знати больовими синдромами, забарвлює ваше життя в сірі та чорні кольори.

Дивно, з якою постійністю ми отруюємо свій організм екологічно брудними водою і продуктами, тваринними жирами, щоденним вживанням м'яса, алкоголю, сигарет, не вникаючи в те, яку гігантську роботу доводиться проробляти всім очисних систем з ліквідації наслідків таких «задоволень». Потім дивуємося, звідки беруться хвороби. А адже печінка, нирки, серце, кишечник теж можуть «втомлюватися» і «страйкувати», якщо їх перевантажувати роботою.

При виявленні у своєму організмі ознак будь-яких захворювань чи при «отриманні» певного діагнозу не варто приходити в стан панічного жаху, яке паралізує волю, притупляє мислення. Чи не краще ту енергію, яка витрачається на те, щоб жаліти себе, використовувати для реальної допомоги ослаб ленному організму. Адже психологічний настрій певним чином впливає на перебіг захворювання і, в кінцевому рахунку, на його лікування. Лише нещодавно з'явилася література про те, якою величезною силою володіє енергія думки, який вплив на наше життя робить так звана ментальна сфера. Історія дає нам чимало прикладів того, як віра в перемогу допомагала солдатам вигравати безнадійні битви. Намагайтеся уявляти собі будь-які образи, які милі вашому серцю, часто вони будуть виникати самі по собі і допоможуть справитися з недугою.

Ви могли бачити, як захворіла тварина залишає стадо в пошуках цілющого рослини. Коли людина хворіє, йому хочеться побути на самоті, його дратує звичне оточення, пригнічує їжа тваринного походження. Вивчивши хімічний склад багатьох продуктів рослинного походження та їх вплив на організм людини, ми виявили, що багато хто з них в змозі допомогти нам зцілитися, якщо їх вживати у правильному сполученні і які приготовлені певним чином.

При виникненні або розвитку гострих і хронічних патологічних процесів організму показана монодієта. Це означає, що 7 - 8, а при виразках, депресіях 9 - 10 разів на день в їжу слід вживати одне блюдо (наприклад, печена картопля або гречану кашу). Якщо таке одноманітність стає нестерпним, можна з цього продукту приготувати кілька різних страв. Наприклад, якщо це сир, то протягом дня його можна вживати з родзинками і горіхами, кислим молоком або кефіром, часником і зеленню. Якщо це буряк, то її можна подавати з хроном, обов'язково з рослинним маслом, горіхами, родзинками, калиною, ягідними заготовками, зі свіжими огірками, морквою, яблуками.

При лікуванні будь-якого захворювання монодієти обов'язково враховується робота ферментативної системи. Кожен орган, який бере участь у травленні їжі, виділяє свій фермент. Наш організм виробляє близько сотні різних ферментів, за допомогою яких відбувається розщеплення і переварювання їжі до енергії і води. Кожен з цих ферментів відповідає за «обробку» певної групи продуктів харчування. Тому, коли ми їмо огірки з молоком, хліб з м'ясом, яйця з картоплею і тому подібне, в системі ферментів починається «паніка», яка нагадує броунівський рух частинок. Цікаво, як би ви відреагували, якби вас змусили одночасно читати книгу, фарбувати паркан, приміряти нове вбрання і грати в шахи? Безладно змішуючи продукти в нашому харчуванні, ми закладаємо основи збою в роботі травного тракту, загального обміну речовин і навіть гормональної системи.

Черговість днів у монодієта повинна суворо дотримуватися тому, що вона дає можливість послідовно «відпочивати» різним групам ферментів. За такою системою харчування кожен фермент відновлюється, відкидаючи непотрібне, і знову працює з повною віддачею. Будь-які дієти (англійська, голлівудська, дієта для космонавтів), що застосовуються при ожирінні, включають яблуко, сир, м'ясо, салат, яйце, кашу, безумовно ведуть до зниження маси тіла на якийсь час, але вони дестабілізують роботу ферментативної системи, а оскільки організм під час дієти сприймає все більш гостро, то така розбалансування жалюгідна.

Основний принцип харчування - помірність.

Є потрібно рівно стільки, щоб покрити витрати енергії, не забуваючи при цьому про добовий біоритм - "сова" вип'є з ранку чашечку кави, а «жайворонок» віддасть перевагу сніданок щільніше. Пре червоно починати день з «еліксиру здоров'я" - 0,5 л відвару овочів (картоплі, моркви, петрушки, кропу). Не забувайте про те, що їжа, з'їдена без апетиту, менш корисна. Бо апетит - це й звичка, і інстинкт. З ним не можна не рахуватися. Втім, як і зі своїми внутрішніми біологічними годинниками. Наприклад, якщо в 8 годин ранку ви приймете алкоголь, то на печінку обрушиться нищівний удар. А от якщо сядете за стіл в 15 год, то отримаєте найбільше задоволення від їжі, бо в цей час доби органи почуттів загострені до межі, особливо нюх і смак.


Ідеально перекушувати кожні дві години і, бажано, щодня в один і той же час, щоб організм автоматично виробляв необхідні для травлення компоненти до певного часу. Особливу увагу необхідно приділити першого сніданку (про нього детально розповідається в розділі «Хвороби печінки і жовчовивідних шляхів). Але чому ми просто зобов'язані поснідати перший раз улітку до 7 год, а взимку - до 8 год ранку?

Уявіть собі світанок. Згадайте, як відразу прокидається Природа: строкатим багатоголоссям заливаються птахи, пожвавлюється рослинний світ, ваша собака або кішка, дочекавшись вашого пробудження, нетерпляче спрямовується на кухню, забігаючи вперед. Починається новий день, нове життя. І не слухайте тих, хто говорить, що організм повинен «заробити» собі сніданок. Повірте, він вам нічого не винен. А тільки ви йому. За те, що він терпить всі ваші знущання над собою і при цьому ще примудряється злагоджено працювати. Тому поснідайте в зазначений час, щоб відкинути нічну токсичну жовч, що увібрала в себе негативні результати вчорашніх харчових і багатьох інших «подвигів».
Категорія: Дієтологія | Додав: fitoterapia (09.01.2011)
Переглядів: 1421 | Теги: Дієтологія, Їжа для здоров'я