Безсоння
Це загальне позначення різноманітних порушень нічного сну - тривалого засинання, раннього пробудження, частих пробуджень протягом ночі та ін
Тривалість і глибина сну у здорової людини різні. Середня норма тривалості сну - від 7 до 8 годин на добу - має тільки умовне значення. Одним достатньо поспати 4 - 6 год, як це робив Наполеон, а іншим необхідний дев'яти-і навіть десятигодинний сон. І ті й інші цілком можуть відновити сили. Є відомості, що менше сплять люди енергійні, діяльні, рішучі. Довго сплять натури емоційні, які сумніваються, схильні до роздумів.
Цілком зрозумілі тривога і неспокій людей, коли вони відзначають хворобливий розлад сну, що негативно впливає на самопочуття і зниження працездатності. Проте поширена думка про те, що відсутність глибокого сну або сон, не достатній за тривалістю, представляє велику небезпеку для здоров'я, позбавлений наукового обгрунтування.
Причини розлади сну різноманітні - це і неприємні переживання, і розумовий або емоційне напруження, і захворювання внутрішніх органів, і алкогольна та нікотинова інтоксикація.
Слово «безсоння» не слід розуміти буквально як повне позбавлення сну. Навіть при важких її формах людина спить, нехай мало, уривками, але обов'язково спить.
Безсоння може проявлятися в різних формах: розлад засипання, поверхневий, неспокійний, переривчастий сон і ран неї пробудження.
Лікувальні заходи повинні бути спрямовані на усунення основного захворювання, що зумовило порушення сну.
Не забувайте, що чим людина старша, тим менше у нього потреба в сні. Якщо в середньому і літньому віці людина проводить в ліжку 7 - 8 год, з яких спить 4 - 5 год, то цього часу достатньо для відновлення нормальної діяльності організму.
За 1,5 - 2 год до сну слід припинити напружені розумові заняття, замінити їх легкою роботою, що не вимагає напруженої уваги. Не рекомендується вечорами вести хвилюючі раз говірки, читати захоплюючу й збудливу літературу. Корисна перед сном легко не втомлива прогулянка. Добре б лягати спати в один і той же час і круглий рік спати при від критої кватирці. Не слід намагатися заснути «насильно». Сон - «відключення» від свідомості, тому свідомість не може вловити момент настання сну і очікування цього моменту тільки заважає.
Можна спокійно полежати з відкритими очима 20 - 30 хв, прийнявши улюблене положення.
Раннє пробудження зазвичай не завдає шкоди організму. Короткий сон часто буває більш глибоким, і його можна вважати різновидом норми.
При тривалій безсонні доводиться користуватися снодійними засобами. Якщо їх приймають за порадою лікаря, у певних дозах, то вони не принесуть ніякої шкоди Навіть якщо сон відновлений, можна на ніч класти у узголів'я «аварійну» дозу снодійного. Свідомість того, що препарат лежить поруч і може бути використаний при першій необхідності, заспокоює і створює прекрасну базу для засипання.
Біль в організмі часто поєднується з безсонням. Лікарі наукової медицини часто вдаються до лікарських препаратів, які не завжди виявляються нешкідливими для здоров'я. Народні цілителі мають у своєму арсеналі часто дуже дієві засоби
Найкраще лікування при безсонні - дієта з сирих овочів і фруктів, овочевих і фруктових соків.
Сік свіжої білокачанної капусти приймають по 1 / 2 склянки за 40 - 50 хв до сну.
цибуля, споживаний в досить значній кількості після 20 год, сприяє хорошому, міцному і здоровому сну.
Відвар меліси лікарської: 1 столову ложку заливають 1 склянкою окропу, настоюють 10 хв, проціджують і випивають за 1 год до сну.
Сидяча ванна з теплої води протягом 3 - 5 хв перед сном сприяє хорошому спокійному сну.
Шматочки вати змочують одеколоном, духами, борним спиртом або лосьйоном на спирту і вставляють у вуха. Через деякий час настає сон.
Гарячу грілку кладуть у ліжко під ноги. Перед сном кімнату добре провітрюють.
Знахарі на Кавказі радять страждаючим безсонням пити 2 склянки свіжого козиного молока перед сном.
Марлевий мішечок з сухим хмелем звичайним кладуть на подушку. Через 20 - 30 хв настає сон. Хміль бажано зберігати в целофановому пакеті.
Вранці, в обід, перед сном на лоб накладають суміш з пшеничного або житнього хліба, дрібно нарізаних свіжих або сольових огірків, кислого молока і глини. Брати всього потроху, щоб вийшов не дуже важкий компрес.
Полоскотати подушечку великого пальця лівої ноги протягом 40 - 50 с.
гірчичники або натертий на тертці хрін звичайний прикладають до литок.
рожеве масло (рецептура приготування дана в розділі «Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки»).
Якщо до 1 чайній ложці рожевого масла додати 1 / 2 чайної ложки оцту харчового і робити з вечора компреси і примочки на лоб, захопивши віскі, то зникає не тільки головний біль, а й буде легкий снодійний ефект.
У сезон листового салату людям, що страждають безсонням, корисно пити відвар з салату: 3 листи салату заливають 1 склянкою крутого окропу Робити це необхідно вранці, щоб салат настоювався весь світловий день. Відвар випивають після 19 год Салат дає не тільки снодійний ефект, але і заспокоює нервову систему.
Снодійний ефект дає відвар кропу. Одну столову ложку свіжого або 1 чайну ложку сухого кропу заливають 2 склянки ми окропу, настоюють 3 - 4 ч. П'ють по 1 / 3 - 1 / 2 склянки в проміжках між прийомами їжі 5 - 6 разів на день.
Дітям при безсонні у верхівку голови втирають кип'ячене, кімнатної температури молоко, кефір або прокип'ячене рослинне масло також кімнатної температури.
Настоянка календули лікарської: в 1 / 3 склянки холодної кип'яченої води або молока додають 10 - 15 крапель аптечної настоянки. Перший раз випивають у 19 - 19.30, повторно у 21 - 21.30. Курс лікування - 27 днів.
Настоянка глоду криваво-червоного: 20 крапель настоянки додають в 1 / 4 склянки холодної кип'яченої води, випивають після 20ч. Курс лікування - 20 - 30 днів.
іван-чай (корінь або листя): 1 столову ложку сухого або свіжого сировини заливають 1 склянкою окропу (готують вранці), настоюють 8 - 9 год у термосі. Проціджують. Випивають на ніч весь стакан. Курс лікування - 27 днів.
Настоянка кропиви собачої пятілопастного: 20 - 30 днів п'ють по 25 крапель спиртової аптечної настоянки. Настій можна приготувати в домашніх умовах: 1 столову ложку трави заливають 1 склянкою окропу, настоюють 2 год П'ють по 1 / 3 склянки з другої половини дня 3 рази за 20 хв до їди.
шовковиця з медом. Промивають 1 кг свіжих або 1 / 2 кг сухих ягід шовковиці, заливають 1 склянкою води і варять на дуже маленькому вогні 30 хв. Зливають утворився відвар і в новій порції кип'яченої води (1 склянка) варять ще 30 хв. Виливають масу ягід у перший відвар, протирають, додають 300 г меду і ще раз обидві склянки з ягодами і медом доводять до кипіння, дають охолонути, складають у банку. Приймають по 1 чайній ложці 2 - 3 рази після 18 - 19 год (ще в 20 і 21 год).
Гаряче молоко та мед. Беруть 2 / 3 склянки гарячого молока і вливають у нього 1 чайну ложку меду, але так, щоб мед не повністю розчинився. Поліпшується і подовжується сон.
аїр болотний. При безсонні можна робити ванни з коренем аїру протягом 23 - 27 днів. 200 г сухого кореня або 500 г свіжого (можна використовувати листя, стебло) додати у відро води на 8 - 10 год проварюють 7 - 10 хв, настоюють 30 хв і можна виливати у ванну.
Розсипчаста гречана каша. Їдять її 4 - 5 разів на день по 50 г за один прийом. Старовинне і добре допомагає засіб при безсонні.
Увечері випивають 1 - 2 чашки настою яблучної шкірки. Бажано настій пити теплим. Настій добре зміцнює нерви. Яблучну шкірку потрібно варити 3 - 6 хв, можна додати трохи меду. Суху яблучну шкірку можна зберігати до 10 років, і вона не втрачає своїх лікувальних властивостей.
25 г квіток ромашки аптечної заливають 0,5 л кип'яченої води, кип'ятять 5 хв на маленькому вогні, наполягають ще 15 хв, проціджують. П'ють із медом або цукром бажано після 17 год Нормалізує сон і знімає мігренеподібні біль.
Якщо капустяний сік пити з відваром насіння капусти, то лікування безсоння буде більш успішним. Одну столову ложку насіння заливають 2 / 3 склянки окропу, настоюють до охолодження, проціджують, змішують з соком. П'ють по 1 / 2 склянки 1 раз на день суміш соку і відвару (1:1).
Відвар кори і коріння чорної бузини п'ють при безсонні: I столову ложку сировини заливають 2 / 3 склянки окропу, настоюють до охолодження, проціджують. Випивають за 2 год до сну
Спиртову настоянку зеленого вівса посівного (1:10) використовують для лікування безсоння. П'ють по 2 - 24г столової ложки за 1,5 - 2 год їжі.
Настій подрібненого насіння кмину звичайного: 5 г сировини заливають 200 мл окропу. Перед вживанням проціджують. Приймають по 1 / 2 склянки вдень і ввечері за 30 хв до їди.
Настоянка з ягід калини звичайної: 25 г ягід калини розтирають у ступці, заливають, постійно помішуючи, 3 склянками окропу, настоюють протягом 3 год, проціджують. Приймають по 1 / 2 склянки 4 - 5 разів на день до їжі.
Одну столову ложку кореня шавлії лікарського відварюють в молоці з медом (на 1 склянку киплячого молока 5 г меду). Приймають відвар у теплому вигляді за 30 хв до сну
Настій: 3 г ромашки аптечної з квітками заварюють 2 / 3 склянки підсолодженого окропу, настоюють 15 хв. Випивають гарячим за 1 год до сну.
| |
Категорія: Дієтологія | Додав: fitoterapia (22.02.2011) | |
Переглядів: 1032 | |