19:36
Звіробій звичайний - Hypericum регforatum L.
Звіробій звичайний - Hypericum регforatum L. 
Сімейство звіробійні - Hypericaceae.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається по всій Україні, за винятком альпійського поясу Карпат, і дуже рідко на півдні республіки. Зростає серед чагарників на лісових узліссях і галявинах, лугах, узбіччях доріг, лісосмугах. У лісостепових, на півдні лісових і на півночі степових районів зустрічається місцями в значних кількостях. Інколи утворює рідкі чагарники на великих площах (десятки гектарів), особливо на початкуючих заростать лісових вирубках, в молодих посадках лісу, на молодих покладах.
Середньорічна заготівка трави звіробою по республіці за три роки (1974-1976) склала 554,5 р.
Запаси сировини великі (щорік можна заготовляти сотні тонн трави). Проте спостерігаються неврожайні роки, коли рослина зустрічається рідше, ніж зазвичай.
Звіробій звичайний  - багатолітня трав'яниста рослина. Кореневища і коріння малогіллясті, слабо розвинені. Стебло одне (або декілька), заввишки 30-100 см, у верхній частини супротивно розгалужений. Листя сидяче, цілісно-крайнє. Квітки в соцветиях на верхівках стебла і віток. Чашка і віночок пятичленные. Тичинок багато, зрощених при підставі в три пучки. Плоди - багатосім'яні тригранні коробочки, що розкриваються трьома стулками. Насіння дрібне, темно-коричневе, довгасте. Квітне в червні - серпні. Плоди дозрівають у вересні - жовтні. При ранньому зборі в роки з вологою другою половиною літа отава відростає і зацвітає в серпні.
Заготівка інших видів звіробою, що зустрічаються інколи в тому ж житлі, де зростає звіробій звичайний, не допускається. Ряд зовнішніх ознак дає можливість розрізняти ці рослини (таблиця.).
Інколи недосвідчені складальники замість звіробою звичайного збирають трохи схожий по листю дрік фарбувальний Genista tinctoria L. з сімейства бобів. Це низький чагарник з направленими вгору вітками, голий або розсіяно-опушений, з лінійним або ланцетовим листям без залозок. Квітки жовті, неправильні, метеликового типа, зібрані в довгу густу кисть. Плоди - довгасті, голі, злегка зігнуті боби.
Заготовляють траву звіробою під час цвітіння до появи незрілих плодів, зрізаючи ножами або серпами верхівки рослин завдовжки 25-30 см без грубих безлистих частин.
Сушать її на горищах під залізним дахом, під павесами з хорошою вентиляцією або в сушарках при температурі до 40°, розстилаючи тонким шаром (5-7 см) на тканині, папері або решетах і часто перемішуючи. Інколи траву зв'язують в невеликих пучки, які сушать підвішеними в тіні. Кінець сушки визначають по ламкості стебел.
Вихід сухої сировини 25%.
По ГФ-x ст. 324, ГОСТ 15161-69 сировина складається із стеблових верхівок, завдовжки до 30 см, з листям, бутонами, квітками і частково незрілими плодами. Колір стебел і листя сірувато-зелений, пелюсток віночка - яскраво-жовтий. Запах слабкий, бальзамний. Смак трохи терпкий, гіркувато-солоний. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більш (відсотків): стебел і бічних віток - 50, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів 2 мм) -10, органічних і мінеральних домішок - по 1.
Вміст золи не повинен перевищувати 8%, екстрактних речовин, витягуваних 40-процентним спиртом, повинно бути не менше 25%.
Цілу сировину пакують, пресуючи, в пакунки по 50 кг, різане - в мішки по 20 кг Зберігають упакованим в сухих, добре провітрюваних приміщеннях.
Термін зберігання до 3 років.
У траві містяться фарбувальні (гиперицин, псевдогиперицин, франгулоэмодин, антранол і ін.), дубильні речовини (до 10%), ефірне масло, флавоноловые глікозиди (гіперозид, рутинів, квер-цетин), каротин, вітамін С. Пріменяют наполяжи трави, брикети і настойку як терпкий, протизапальний і антисептичний засіб при коліті, гингивитах, стоматитах. Виготовляють препарати иманин і новоіманін - протимікробний і рано-загоюючий засіб. Його застосовують в хірургії при інфікованих ранах, фурункулах, карбункулах, опіках і ін. Траву використовують також в лікеро-горілчаній промисловості.


Переглядів: 1801 | Додав: fitoterapia | Теги: Звіробій звичайний, Hypericum регforatum L., Зверобой обыкновенный | Рейтинг: 0.0/0