23:11
Жостір проносний
Жостір проносний - Rhamnus cathartica L.
Українська назва - жостір проносний, народні назви - жость, жерст, жостор, жостил, жестер, жерест, хробост, проскурина, жостір колючий і ін.

Сімейство крушиновые - Rhamnaceae. З лікувальною метою використовують плоди.

Зустрічається по всій Україні, але частіше в Лісостепі і Степу, рідше на Поліссі; майже відсутній в Карпатах і в полиновому Степу. Зростає на сухих лісових узліссях і галявинах, серед чагарників, на схилах балок і річкових долин, раніше покритих лісом, узбіччях доріг, околицях старих садів, на кладовищах. Інколи утворює обрамлення довкола лісів на схилах.

Запаси сировини великі. Щорік можна заготовляти десятки тонн плодів. Основні заготовки виробляються в Хмельницькій, Одеській, Вінницькій Кіровоградській, Черкаській, Київській, Полтавській, Дніпропетровській, Сумській, Харківській, Донецькій областях. Середньорічна заготівка плодів жостеру по республіці за три роки (1974-1976) склала 11,7 т.

Жостір проносний - дводомний гіллястий чагарник або невелике дерево. Вітки і листя супротивні. Квітки одностатеві, дрібні, зеленуваті, зібрані пучками по 10-15 в пазухах листя. Плоди- чорні, костянкоподобные. Квітне в травні - червні. Плоди дозрівають в серпні - вересні. Слід відрізняти цю рослину від інших кущів з чорними плодами, які недосвідчені складальники можуть збирати замість ягід жостеру.

Заготовляють зрілі плоди, зриваючи руками і складаючи в корзини або відра.

Сушать їх в печах або сушарках при температурі 50-60°, розстилаючи тонким шаром (2-3 см) на решетах або листах. Вихід сухої сировини, 17%.

По ГФ-x ст. 292 сировина складається з окремих блискучих, зморшкуватих плодів (5-8 мм в діаметрі) із залишками стовпчика і поглибленням в місці відриву плодоніжки або з плодоніжкою, зовні майже чорних, усередині буро-зелених, з трьома - чотирма, рідше двома, кісточками. Запах слабкий, неприємний. Смак солодко-гіркий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше 4% недорозвинених, 5% плодів, що підгоріли, 2% частин і плодів інших рослин, 0,5% мінеральних домішок.

Вміст золи не повинен перевищувати 4%.

Сухі плоди пакують в мішки по 50 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях, краще на протязі, на стелажах або підтоварниках. Вони легко ушкоджуються шкідниками комор. Термін зберігання до 4 років. Переконтролю сировина не підлягає.

Плоди містять антрагликозиды, флаваноловые глікозиди, пектинові речовини. Застосовують як послаблюючий засіб (відвар), входять до складу послаблюючого збору.


Переглядів: 2165 | Додав: fitoterapia | Теги: крушина слабительная, Жостір проносний, Rhamnus cathartica L., Жостер послаблюючий, Жостер слабительный | Рейтинг: 0.0/0