00:40 Вовчуг польовий |
Вовчуг польовий - Ononis arvensis L.
Українська назва - вовчуг польовий, народні назви - вовцюг; бичача трава, бояр-зілля й ін
Сімейство бобові - Leguminosae.
З лікувальною метою використовують корені.
Зустрічається по всій Україні (за винятком Криму). Росте на суходільних та заплавних луках, іноді на лісових узліссях і галявинах, у рідких чагарниках, на узбіччях доріг. Зарості цієї рослини зустрічаються в Закарпатті, Карпатах, Прикарпатті на луках і гірських схилах (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька області), значно рідше у лісостепових, степових і на півдні лісових районів по річкових долинах і балках.
Запаси сировини великі, щорічно можна заготовляти десятки тонн коренів, проте зібрані в природі вони значною мірою одревесневшіе. До того ж заготівлі сировини в природі сильно утруднені тим, що рослина росте зазвичай в місцях із суцільним задернінням. Рослина введено в промислову культуру.
Вовчуг польовий - багаторічна трав'яниста рослина. Корені вертикальні, слабо гіллясті, вгорі закінчуються коротким темно-бурим, часто многоглавий кореневищем. Стебло висотою 30-85 см, прямостоячий або трохи висхідний, гіллястий, біля основи часто Одревесневшій. У лісових і лісостепових районах зустрічається зазвичай форма без колючок на кінцях розгалужень, у степових - з колючками. Листки чергові, трійчастого (верхівкові з одним листочком). Листочки довгасто-еліптичні плі овальні, гострозубчаста, залізисто-опушені. Прилистки широкояйцеподібні, зубчасті, приросли до черешках. Квітки на коротких квітконосах по два. у пазухах листків (на кінцях гілок по одному), утворюють густе колосовидне суцвіття. Віночок рожевий або білуватий. Плоди - боби, коротше чашечки, з 2-4 Насінням. Насіння кулясте, мелкобугорчатие, темно-коричневі. Цвіте у червні - липні. Плоди дозрівають в серпні. У складі спостерігається вторинне цвітіння в серпні - вересні. При необхідності коріння заготовляють восени після відмирання надземних частин (жовтень - листопад) або рано навесні до початку їх відростання (квітень). Викопують лопатами, обтрушують землю, обрізають ножами надземні та пошкоджені частини і промивають у холодній воді.
Після попереднього провяліванія протягом 1 2 днів сушать на горищах під залізним дахом або й навісами з доброю вентиляцією, розстилаючи шаром 5-7 см на папері або тканині і періодично перемішувати. Краще сушити в сушарках при температурі 40-45 °. У хід сухої сировини 30-32%.
Сировина складається з щільних циліндричних або кутастих коренів до 40 см довжини 0,5-2 см товщини у шийки, поздовжньо-борознистих, ч сто скручених, з горбкуватою корою. Зовні вони бурі, всередині - жовтувато-білі, сіруваті на зламі, їла волокнисті. Запах своєрідний. Смак слабо гіркуватий, нудотно солодкавий. Вологість не вище 14%. У сировина допускається не більше (відсотків): подрібнених коренів (менше 2 см довжини) - 5, потемнілих частин - органічних домішок - 0,5, мінеральних - 1. Золи повинно бути не більше 10%.
Сухі корені пакують у тюки вагою по 50 кг. Зберігати в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін хр ненія не встановлено.
Корені містять тритерпенові сапонін оноцерол, глікозиди (ононін, ононід), ефірна олія, смоли, дубильні речовини. Застосовуються як протівогеморройное, сечогінний і жовчогінний засіб.
|
|