22:33
Валеріана лікарська

Валеріана лікарська - Valeriana officinalis L. s. l.

Українська назва - валеріана лікарська, народні назви - Мауна, одолян, Маріан, ароматнік; чортове зілля, чортове ребро, земляний ладан. 

Сімейство валеріанові - Valerianaceae.
З лікувальною метою використовують кореневища з корінням.
Під назвою валеріана лікарська об'єднується ряд видів Валеріан, що мають лікарський значення:
Валеріана висока - V. exaltaia М і к.,
Валеріана блискуча - V. nitida Кг.,
Валеріана побегоносная - V. stolonifera Czern., що зустрічаються по всій Україні по болотах, луках, лісах і лісових узліссях; Валеріана російська - V. rossica Smirn., зрідка зустрічається тільки в Сумській і Харківській областях; Валеріана волзька - V. wolgensis Кasак (знайдено лише по р.. Сіверського Дінця в межах Харківської та Ворошиловградської областей); Валеріана Гроссгейма - V. grosseimii Wогоsсh., зростаюча по чагарниках і лісовим лянам тільки в Криму; Валеріана узколистная - V. Angustifolia Тausсh. Валеріана бузінолястная - V. sambucifolia Міkаn поширені переважно в Карпатах про схилах, у заплавах річок. Це багаторічні трав'янисті рослини, з короткими (довжиною 3-4 см і до 2 см товщини), вертикальними, циліндричними, бурими кореневищами. Від кореневищ відходять численні, тонкі, довгі коріння. Стебла ребристі, порожнисті, голі, в основі злегка шорсткі, в міжвузля часто з кільцем білих волосків. Листя супротивні, непарноперістие, з 6-8 (11) парами листочків або сегментів, нижні з довгими черешками, верхні - з короткими. Прикореневі листя вегетативних пагонів з 4-5 парами листочків. Квіти воронковидные, сростнолепестние. Чашечка малопомітна, при плодах перетворюється на чубчик. Плоди - сім'янки довжиною 2,2-3,8 см і товщиною 0,5-1 мм, з п'ятьма ребрами з опуклою і одним ребром з плоскою боку. Цвітуть валеріани в травні - червні. Плоди дозрівають у липні - серпні. Рослини мають специфічний валеріановим запахом. 
Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти десятки тонн сировини, проте у зв'язку з осушенням і розорюванням річкових заплав та заміною природних лісів штучними насадженнями кількість валеріани зменшується. Основні заготівлі виробляються в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській, Київській, Чернігівській, Полтавській, Харківській областях.
За даними Укоопспілки, найбільша кількість кореневищ і коренів валеріани лікарської було заготовлено в I960 р. - 37,1 т. Рослина введено в промислову культуру, в радгоспах Лекраспрома і заготівлі сировини в природі поступово скорочуються. На Україні переважно вирощують валеріану блискучу, валеріану високу, валеріану побегоносную і валеріану російську.
Фармакопея аж до цього часу видів Валеріан не розрізняє, хоча за рядом ознак (зовнішнім виглядом, місць перебування, районам розповсюдження, змісту та мовні пакети ефірної олії в органах, біологічної активності та врожайності) вони значно відрізняються, що слід враховувати при культивуванні і застосування їх у медицині . Морфологічні ознаки найбільш розповсюджених на Україні видів лікарських Валеріан показані в таблиці.
На Україні в тих же місцях, де ростуть валеріани лікарські, зустрічаються валеріани, що не мають лікарського значення, які, отже, не допущені до збирання. Це більш дрібні (від 10 до 60 см заввишки) рослини, без валеріанового запаху. З них слід вказати на валеріану цельнолістную - Valeriana sіmplicifolia Kabath., Зовні трохи нагадує валеріану бузінолістную, яку недосвідчені збирачі можуть помилково збирати замість останньої (табл.).
На коріння валеріани трохи схожі отруйні коріння ластовня лікарського - Vincetoxicum officinale Моеnсh з сімейства ластовневих, домішка яких у сировині дуже небезпечна. За квіткам і листю цю рослину нічого спільного з валеріаною не має (мал.). Коріння ластовня при уважному розгляді також орієнтуються: вони виділяються більш світлим забарвленням і наявністю повзучих кореневищ. Самі вони не мають запаху, але, перебуваючи деякий час разом з валеріаною, вбирають валеріановим запах, що, однак, не повинна вводити в оману сортувальників і Бракер. Дуже отруйна кореневище чемериці Лобелієва - Veratrum lobelianum Вегnh., Легко відрізняється по шнуровідним додаткових коренів світлого забарвлення. За пір'ясто-розсічені листю зовні дуже нагадує валеріану лабазнік вязолістний - Filipendula ulmaria Махіт., Але ця рослина добре відрізняється за раздельнолепестним квіткам кремового кольору, зібраними у волоті (мал.).


Мал.. Ластовень лікарський (ліворуч) :
1 - нижня частина рослини з коренем, 2 - верхня частина с. суцвіттям, 3 - квітка, 4 - гілка з плодами, 5 - сім'янка.
Комірник вязолистный;
1 - кореневище з корінням, 2 - верхня частина рослини з суцвіттям; 3 - яист, 4 - квітка, 5 - зрілий плід.

Кореневище у лабазніка повзуче, темно-бурого кольору. Складальники іноді також помилково збирають замість лікарських Валеріан посконнік Урарту - Eupatorium cannabium L., що нагадує їх по листю, суцвіттям і рожевої забарвленням квіток, проте у цієї рослини немає кореневищ, а корінь міцний циліндричний. 
Заготовляють кореневища з корінням восени (вересень - жовтень) після обсіменіння рослин або рано навесні на початку відростання (квітень). Викопують їх лопатами, обтрушують землю, обрізають ножами надземні частини і одразу ж швидко промивають в холодній воді (при великих заготовках використовують спеціальні барабани). Товсті кореневища розрізають уздовж.
Після попереднього провяліванія протягом 1 - 2 днів на відкритому повітрі сировину сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (до 5-7 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи. Краще сушити в сушарках при температурі 35-40 °. Вихід сухої сировини 25%.
За ГОСТ 1995-55, ГФ-Х, ст. 583 сировина складається з коротких, усередині порожніх, розділені поздовжніми перегородками кореневищ, цілих або розрізають уздовж на 2-4 частини, і численних тонких, довгих коренів. Кореневища і коріння зовні від світло-бурого до темно-бурого кольору, усередині - білуваті. Запах сильний, ароматний (валеріановим). Смак пряний, солодкувато-гіркуватий. Вологість не вище 16%. У сировині допускається не більше (відсотків): кореневищ з залишками стебел довжиною до 1 см - 3; коренів, відокремлених від кореневищ, - 20; кореневищ без коріння - 4; органічних домішок - 1, мінеральних - 3.
Зольність не повинна перевищувати 14%, а екстрактивних речовин повинно бути не менше 20%.
Пакують сировину в тюки вагою по 50, 75 і 100 кг. Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках. Термін зберігання до 3 років. Переконтролю не проводиться.
Кореневища і корені містять ефірну олію (до складу якого входить складний ефір борнеолу і ізовалеріанової кислоти), вільну валеріанову кислоту, борнеол, алкалоїди валерин і хатінін, дубильні речовини. Застосовують як заспокійливий нервову систему та спазмолітичну засіб. Використовують для виготовлення кардіовалена та інших препаратів.

Мал.1 Валеріана побегоносная
Мал.2 Валеріана бузінолястная

Таблиця. Відмітні ознаки лікарських видів валеріани і схожого з ними виду нелікарської валеріани цельнолистой.
Ознаки
Валериана висока - Valeriana exaltata Міk.
В. побегоносна - V. stolonifera Czегn.
В. бузинолистная - V. sambucifolia Tausch.

В. цельнолистная - V. simplicifolia
(Rchb.) Kabath.
Кореневище
Без видозмінених підземних і надземних відростків
З підземними відростками, що утворюють розетку листя на другий рік
З надземними відростками, що розвивають розетку листя в перший же рік
Тонке від 3-7 до 20 см довжини, повзуче або висхідне, таке, що утворює облиствені безплідні відростки 
Листя
З 4-9 пар листочків; листочки широколанцетные, по краях зубчасті, знизу по жилках з прямими трохи зігнутими волосками
З 3-11 пар листочків; останні узколанцетные до лінійних, суцільнокрайні, іноді з рідкісними зубцями, знизу з короткими притиснутими щетинами 
З 1-5 пар листочків; останні широкоовальные, по краю крупнозубчатые, голі або знизу по жилках з розкиданими короткими і дрібними щетинами
Цілісні або самі верхні трьохроздільні; листочки округло яйцевидні, по краю і черешку коротко опушені
Суцвіття і квітки
Щитковидне, щільне, велике; квітки рожеві або блідо-рожеві; цвітіння в червні-початку липня
Щитковидне, розкидисте; квітки блідо-рожеві або білі; цвітіння в травні або початку червня
Щитковидне, рихле; квітки рожеві із злегка лілуватим відтінком; цвітіння в червні-липні
Щитковидне, густе; віночки жіночих квіток білі, до 1 мм довжини, чоловічо-рожеві, до 3 мм довжини 
Плоди
Довгасті, 2,6-4 мм довжини, з опуклого боку голі, з плоскою з рідкісними волосками або без них
Яйцевидні, 2,5- 3,5 мм довжини, з обох боків опушені
Довгасто-яйцевидні, 3,5-4 мм довжини, густоволосистые
Довгасто-яйцевидні, 2-2,5 мм довжини, голі і гладкі







Переглядів: 3741 | Додав: fitoterapia | Теги: Валеріана лікарська, Valeriana officinalis, Валериана лекарственная | Рейтинг: 3.0/3