20:06
Суниця лісова - Fragaria vesca L.
Суниця лісова - Fragaria vesca L.
Сімейство розоцвіті - Rosaceae.
З лікувальною метою застосовують плоди і листя суниці.
Зустрічається на більшій частині України, окрім Степу. Задоволено багато суниці в Закарпатті, Прикарпатті, Росточье-Ополье, Полісся, місцями в гірській частині Криму, також на півночі лісостепових районів. Зростає в проріджених лісах і серед чагарників, на лісових узліссях і галявинах зазвичай у вигляді груп і плям. Зустрічається інколи на схилах балок і річкових долин, покритих раніше лісами. Часто на лісосіках утворює чагарники па десятках і навіть сотнях гектарів. Основні заготовки можливі в Закарпатській, Львівській, івано-франківській, Чернівецькій, Тернопільській, на півночі Хмельницької, а також у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській, Сумській областях.
Запаси сировини великі. Щорік можна заготовляти десятки тонн плодів, а листя ще більше.
Суниця лісова (мал.) - багатолітня трав'яниста рослина з коротким бурим кореневищем, тонким мочковидными корінням і довгими (до 1-1,5 м) втечами-вусами, що укоріняються у вузлах. Прикореневе листя в розетці, длинночерешковые, трійчасті. Прості листочки сидячі, яйцевидні, по краю крупнозубчатые, зверху яскраво-зелені з рідкими волосками, знизу сірі з густими шовковистими волосками. Квітки у верхівковому щитковидному суцвітті з 3-5 квіток на квітконосі заввишки 5-20 див. Квітконіжки покриті притиснутими, вгору направленими волосками. Віночок білий, діаметром до .20 мм. Плоди - овальні або конічні «ягоди», легко знімаються. Квітне в травні - червні. Плоди дозрівають в кінці червня - липні.
Не слід заготовляти інші види суниці, що зустрічаються на лісових узліссях і галявинах. На відміну від суниці лісовий надземні втечі (вуса) у них відсутні або ж слабо розвинені. Крім того, вони відрізняються п іншими ознаками (таблиця).
Заготовляють плоди у міру дозрівання, зриваючи їх без плодоніжок і складаючи, не уплотняя, в невеликі корзини.
Сушать в печах або сушарках при температурі 60-65°, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на гратах. Вихід сухої сировини 14-16%.
По ОСТУ 4388 сировина складається з ширококонических темно-червоних плодів завдовжки близько 6 мм з поглибленими дрібними подовженими сім'янками. Запах відсутній. Смак кислувато-гіркий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше 5%
подрібнених частин (в основному окремих сім'янок), але 1 % органічних і мінеральних домішок.
Сухі плоди пакують в, мішки по 50 кг Зберігають в 'сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Плоди легко ушкоджуються шкідниками комор. Термін зберігання 3 роки.
Листя заготовляють під час цвітіння і плодоносіння, обриваючи їх без черешків. Сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи. Вихід сухої сировини 20%.
По ФС 42 134-72 сировина складається з листових пластинок завдовжки 2,5-6 см і шириною 1-4 см, цілих або ламаних, з черешками завдовжки до 1 см, зверху зеленого або темно-зеленого, знизу сіруватих або голубувато-зелених. Запах слабкий, своєрідний. Смак терпкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більш (відсотків): листя з черешками довше за 1 см -5%, листя, що побуріло і почорнілих, - 2, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів в 3 мм) - 5, інших частин суниці (стебел, плодів, і ін.) - 1, органічних домішок - 1. Термін зберігання один рік.
Плоди містять органічні кислоти (яблучна, лимонна, саліцилова), дубильні речовини, пектин, ефірне масло, каротин, вітамін С, В, цукру, мікроелементи і ін. Застосовують їх як слабке сечогінне, сприяюче виведенню солей з організму, засіб при подагрі, ниркових і печінкових каменях, атеросклерозі.
Широко використовують в харчовій промисловості. Листя містить дубильні речовини, сліди алкалоїдів, вітамін С. Пріменяют їх як сечогінний і протиподагричний засіб. Використовують у вигляді настоїв, входить до складу зборів.


Переглядів: 2529 | Додав: fitoterapia | Теги: Суниця лісова, Fragaria vesca L., Земляника лесная | Рейтинг: 0.0/0