23:29
Солодка гола
Солодка гола - Glycyrrhyza glabra L.
 
Українська назва - солодка гола, народні назви - солодець, солодіка, солодковий корінь. 
 
Сімейство бобові Leguminosae. 
 
З лікувальною метою використовують неочищені очищені від кори коріння. Зустрічається на Україні в основному на узбережжі Азовського і Чорного морів і дуже рідко на Донецькому кряжі і південних відрогах Середньоруської височини (Донецька і Ворошилов градської області). Росте на приморських ракушніка пісках, солончаках, глинистих схилах. Зазвичай в результаті вегетативного розмноження утворює невеликі групи. Дуже рідко площа заростей досягає декількох гектарів. 
 
Запаси сировини невеликі - щорічно можна заготовляти кілька центнерів коренів в основному в Донецьку і Запорізькій областях. 
 
Солодка гола - багаторічна трав'яниста рослина з товстим, коротким многоглавий кореневище і відходять від нього горизонтальними пагонами - столона і вертикальними країнами. Стебел декілька. Про вертикальні, до 50-120 см висоти, розгалужені. У рослина залізисто-волосисті. Листки чергові, непарноперисті, з 9-17 овальними або видовженими, яйцевидні, цілокраї листочками з вістрям на верхівці, на коротких черешках. Квітки в пазухах загострених приквітків на коротких квітконосах зібраний в суцвіття кисті. Віночок білувато-ліловий до 10 довжини. Плоди - видовжені, голі боби, довжиною 1,5 3 см з 2-6 насінням. Цвіте у червні - липні. Плоди дозрівають у серпні - вересні. 
 
Заготовляють корені восени (вересень - жовтень) рано навесні на початку відростання (квітень). Викопують ях лопатами, а при густому стоянні виорюють плугами. З коренів обтрушують землю, обрізають ножами надземні частини і складають у нещільні довгі бурти. Для прискорення сушки їх кілька разів перевертають. Щоб отримати очищені коріння, після провяліванія гострими ножами знімають кору і складають їх невеликими купками на сонці для досиханія. Після сушіння корені сортують, відкидаючи в'ялі, потемнілі і гнилі на зламі. 
 
Сировина складається з циліндричних підземних пагонів і очищених або не очищених від кори коренів завдовжки 7-50 см, що переходять іноді вгорі в округле кореневище довжиною до 15 см. Пагони і коріння покриті тонкою коркової корою. Колір зовні сірувато-білий, всередині світло-сірий. Запах відсутній. Смак солодкий, характерний, трохи дратує. Вологість не вище 14%. Загальний вміст золи не повинна перевищувати у неочищених коріння 8, в очищених 6%, а золи нерозчинної в 10-відсоткової соляної кислоти в неочищених - 2,5%, в очищених її зовсім не повинно бути. Коріння Повинні містити не менше 25% екстрактивних речовин, що витягаються водою. 
Сухі корені пакують, пресуючи, в стоси і тюки вагою по 50 і 100 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 10 років. Переконтролю сировина не підлягає. 
Корені містять глікозідообразное речовина гліцірізін і флавоновий глікозид ліквірін. Застосовуються як легке проносне і відхаркувальний засіб. Широко використовуються в харчовій промисловості, техніці та експортуються.
Солодка гола - Glycyrrhyza glabra L.
Переглядів: 1729 | Додав: fitoterapia | Теги: Солодка гола, солодка голая | Рейтинг: 5.0/1