21:09
Смовдь руська
Смовдь руська - Peucedanum ruthenicum М. В. 
Українська назва - смовдь руська.
Сімейство зонтичні - Umbelliferae.
З лікувальною метою застосовується коріння.
Зустрічається на півдні лісостеповий і в степовій зонах, частіше на південному сході. Зростає на схилах балок і річкових долин, в чагарниках степових чагарників, на остепнених лісових узліссях і галявинах, інколи на узбіччях доріг, курганах, кладовищах. Зазвичай утворює невеликі групи, інколи заросли.
Заготовки можливі в Донецькій, частково в Запорізькій, Дніпропетровській і Харківській областях.
Запаси сировини невеликі (щорік можна заготовляти декілька центнерів коріння), проте спостерігається тенденція зменшення їх у зв'язку з відкриттям степових ділянок, що залишилися.
Смовдь руська (мал. ) - багатолітня трав'яниста рослина. Від коротких кореневищ із залишками листових черешків відходить товсте, стержневе, слабо гіллясте коріння. Стебло одне (рідше декілька), прямостояче, борознисте, вгорі розгалужене, заввишки 50-120 см. Прикореневе і нижнє стеблове листя длинночерешковые; середні - менші розміром, з короткими черешками, що мають піхви, менш складні; верхні складаються лише з піхви. Суцвіття - парасолька на верхівці стебла і його розгалужень, досягає 18 см в діаметрі. Квітки дрібні, жовті. Плоди - плоскі, подовжені або овальні двусемянки. Квітне в червні - липні. Плоди дозрівають в серпні - вересні.
Заготівка горичника гірського, такого, що зустрічається в тих же районах, де і горичник російський, переважно на других річкових терасах, не допускається. Зовні їх легко відрізнити (таблиця.).
Коріння заготовляють в період спокою - рано навесні до відростання (квітень) або осінню після відмирання надземних частин (жовтень), викопуючи лопатами. Потім обтрушують землю, обрізують надземні частини і розрізають коріння на шматки.
Після пров'ялення на відкритому повітрі їх сушать на горищах під залізним дахом або в сушарках при температурі 40-50°, розстилаючи тонким шаром (3-5 см) на тканині або решетах.
По МРТУ-42 № 663-62 сировина складається з цілісного коріння або їх шматків, що інколи розрізають уподовж. Коріння циліндрове, дерев'янисте, завдовжки 7-30 см і завтовшки 0,8-7,5 ледве, на зламі білі, з чорною, місцями корою, що відшаровується, і нечисленними горбками відмерлого бічного коріння. Запах сильний, характерний. Смак злегка терпкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше 2% органічних і мінеральних домішок. Вміст золи не повинно перевищувати 19%, а пеуцеданина має бути не менше 4,5 %.
Пакують сировину в подвійні мішки вагою до 20 кг і пакунки по 50 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або підтоварниках. Термін зберігання не устайовлен.
Сухе коріння містить фурокумарин, пеуцеданин. Останній застосовують для комплексного лікування злоякісних новоутворень.

мал.

 таблиця.

Переглядів: 1189 | Додав: fitoterapia | Теги: Peucedanum ruthenicum М. В., Смовдь руська, Горичник русский | Рейтинг: 0.0/0