01:12 Смородина чорна |
Смородина чорна - Ribes nigrum L.
Українська назва - смородина чорна, народні назви - порічкі чорні, порічкі лісові.
Сімейство камнеломкових - Saxifragaceae.
З лікувальною метою використовують ягоди, листя і свіжі нирки.
Зустрічається в Карпатах, на Поліссі та у північних районах Лісостепу України. Росте в тінистих вологих лісах, особливо вільхових, та заростях чагарників, по берегах струмків, річок. Рослина повсюдно вирощується в культурі.
Запаси сировини дикоростучої смородини невеликі. Промислові заготовки її недоцільні, тому що вона погано плодоносить. Плоди заготовляють переважно культивованої смородини. За даними Укоопспілки, по республіці максимальну кількість плодів смородини чорної було заготовлено в 1969 р. - 8,3 т.
Заготовляють зрілі плоди (липень - серпень), обриваючи їх вранці після обсихання роси або під вечір і складають у невеликі кошики.
Сушать у печах або сушарках при температурі 60-65 °. Попередньо ягоди можна пров'ялюють протягом кількох днів на відкритому повітрі, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на решета. Вихід сухої сировини 18-20%.
Сировина складається з окремих зморшкуватих плодів чорного кольору з червоно-бурим Отенко діаметром 0,4-1 см з конусоподібні залишками чашечки на верхівці. Запах слабкий, своєрідний, ароматний. Смак кислий, трохи терпкий. Вологість не вище 18%. У сировина допускається не більше (відсотків) - зеленуватих плодів - 5, пересушені - 3, інших частин смородини (плодоніжки та ін) - 1, органічних домішок - 1, мінеральних -0,5.
Сухі ягоди пакують у мішки вагою по 50-60 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 2 років.
Листя заготовляють влітку (червень - липень). Збирати слід лише ті, які неушкоджені, зриваючи їх руками. Сушать їх на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на папері або тканини. Вихід сухої сировини 34-37%.
Сировина складається з окремих листів з черешками, зелених або сіро-зелених, трьох або п'ятилопатева. Запах специфічний, що підсилюється при розтиранні. Норма вологості не встановлена.
Сухе листя пакують у мішки або тюки однакової ваги. Зберігають у сухому добре провітрюваному приміщенні. Термін зберігання не встановлений.
Нирки заготовляють взимку або рано навесні до їх розпускання. Для цього зрізують окремі молоді гілки, зв'язують у пучки і оббивають бруньки. Потім останні відокремлюють на решеті від домішок і консервують.
Сировина складається з консервованих 50-градусним спиртом окремих нирок, що сидять на ніжках або зібраних по декілька на вкорочених гілочках. Верхні нирки більшого розміру, видовжено конічної форми, загострені, покриті черепічато розміщеними лусками. Колір нирок світло-бурий, консервуюча рідини - буро-червоний. Запах своєрідний. Смак трохи терпкий. Концентрація спирту в консервуючу рідини 25-30 °. У сировина допускається не більше 10% інших частин смородини і по 0,5% органічних і мінеральних домішок.
Свіжі нирки пакують у шірокогорлие трилітрові бутлі, в яких вони повинні бути повністю покриті консервуючу рідиною. Бутлі закривають пробками з пергаментним прокладкою і заливають парафіном, обгортають папером пакувальної і туго обгортають джгутом. Вісім бутлів укладають у два ряди в міцні дерев'яні ящики і щільно прокладають стружкою.
Плоди містять пектинові і дубильні речовини, ефірну олію, вітаміни С і Р, фосфорну й органічні кислоти, цукор. Їх використовують як сечогінний, потогінний і вітамінний засіб. З свіжих ягід готують сироп, який застосовується для виправлення смаку ліків. Їх Широко використовують і в харчовій промисловості. Листя містять вітамін С, ефірна олія, фітонциди. Їх використовують як вітамінний засіб, Нирки, що містять ефірну олію, застосовують у лікеро-горілчаної промисловості.
|
|