01:08
Скумпія звичайна
Скумпія звичайна - Cotinus coggygria Scop. 
Українська назва - скумпія звичайна, народна назва - рай-дерево. 
Сімейство сумаховие - Anacardiaceae. 
З лікувальною метою використовують листя. 
Зустрічається в декількох розрізнених місцях на Україні (у горах Криму до висоти 1500 м, на схилах долин річок Дністра та його приток, Південного Бугу, Сіверського Дінця). Росте на сухих відкритих схилах, лісових узліссях і галявинах, а також як підлісок у зріджені лісах, особливо на вапняних і крейдяних відслоненнях. Місцями утворює зарості площею в десятки і навіть сотні гектарів. У значних кількостях зустрічається також в придорожніх насадженнях в степових та лісостепових районах України. Промислові заготовки можна виробляти в Кримській, Хмельницької, Вінницької, Одеської п Донецькій областях. Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовити кілька сот тонн листя, в тому числі близько половини у придорожніх посадках. 
Скумпія
звичайна - гіллястий чагарник або деревце заввишки до 3-7 м з округлою кроною. Гілки Покриті сіро-бурою корою, деревина жовта. Листки чергові, з довгими черешками, без Прилистки, Пельнокрайніе, яйцевидні або оберненояйцевидні, на верхівці тупі, зверху темно-зелені, голі, знизу сіватие, опушені. Квітки дрібні, зеленувато-білі, 
одностатеві, зібрані в кінцеву рихлу кисть. Плоди 3-5 мм довжиною, сухі, оберненояйцевидні або Ниркоподібна, зеленуваті, пізніше чорнуваті з поздовжніми смужками. У безплідних квіток квітконіжки подовжуються до 1,5-3 см і обростають фіолетовими волосками. Цвіте рослина в червні - липні. Плоди дозрівають в серпні. 
Заготовляють листя все літо (травень - серпень) до початку осіннього почервоніння. Зривають їх руками або обсмикувала на гілках рухом зверху вниз. Не дозволяється зрізати гілки і потім обривати листя, тому що це веде до спотворення рослин і підриву сировинної бази. 
Зібрані листя сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з доброю вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (3-5 см) на тканині або папері і періодично перемішуючи. Можна сушити на сонці. При великих заготовках доцільно використовувати і сушарки. 
Сировина складається з окремих листів з черешками довжиною 1-6 см, зверху темно-зелених, знизу сизувато-зелених, 3-10 см довжини і 3-7 мм ширини. Черешки і головні жилки сіруваті, часто фіолетові з червонуватим відтінком. Запах ароматний. Смак терпкий. Вологість не вище 12%. У сировина допускається не більше (відсотків): листя, що втратили нормальну забарвлення - 1, подрібнених частин (які проходять через сито з діаметром отворів 2,5 мм) - 5, інших частин скумпії - 4, органічних і мінеральних домішок - по 1. Загальний вміст золи не повинно перевищувати 7%, в тому числі не розчинної в 10-відсоткової соляної кислоти 1,3%. Зміст таніну повинно бути не менше 10%. 
Сухе листя пакують, пресуючи, в джутові тюки або кіпи вагою по 50-75 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Необхідно берегти від вологи, щоб уникнути зменшення кількості дубильних речовин. Термін зберігання сировини не встановлено. 
Допускається заготівля і застосування листа сумаха дубильного Rhus coriaria L. з сімейства сумаховие. Це також чагарник або деревце з непарноперисті (з 9-17 листочками) або трійчастого листям, що червоніє восени. Плоди - червоні кістянки 5-6 мм в діаметрі з залозистим опушенням і кислим їстівним околоплодника. Зустрічається у південному Криму на сухих кам'янистих схилах. 
Листя містять танін, вільну галової кислоту, флавоновие глікозиди, ефірна олія. Використовуються для отримання таніну, а також як в'яжучий і протизапальний засіб.

Переглядів: 2246 | Додав: fitoterapia | Теги: Скумпия кожевенная, Скумпія звичайна | Рейтинг: 0.0/0