00:22
Родовик лікарський
Родовик лікарський - Sanguisorba officinaIis L. 
Народні назви - рядовик, грпжник, огорошник, наголоватень, сухозотниця, яловий золотник. Сімейство розоцвіті - Rosaceae.
З лікарською метою використовують кореневища з корінням.
Зустрічається майже по всій Україні, але в степовій зоні рідко (лише по річкових долинах і мокрих балках). Зростає на вологих лугах, вологих лісових узліссях і галявинах, серед чагарників. Часто утворює чагарники у вигляді плям серед іншої рослинності на десятках гектарів. Промислові заготовки можливі в Закарпатській, Львівській, івано-франківській, Чернівецькій, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, північних частинах Хмельницької і Полтавської областей.
Запаси сировини великі, проте, у зв'язку з осушенням вологих лугів вони скорочуються.
Родовик лікарський - багатолітня трав'яниста рослина з довгими, горизонтальними, одревесневающими кореневищами, від яких відходить багаточисельне коріння. Стебло одне (або декілька), заввишки 20-100 див. Листя непарноперисте, зверху зелені, знизу сизо-зелені; прикореневі, створюючі розетку, з черешками, стеблові - сидячі, меншого розміру. Квітки зібрані в голівки завдовжки 15-30 мм на довгих цветоносах на верхівках розгалужень стебла. Плоди сухі. Квітне в червні - липні. Плоди дозрівають в липні - серпні.
Недосвідчені складальники замість кровохлебки лікарською можуть помилково збирати рослини з близького роду черноголовник, що відрізняються рядом зовнішніх ознак (таблиця. ).
Заготовляють кореневища з корінням восени (вересень - жовтень) або рано навесні до початку відростання (квітень). Викопують їх лопатами, обтрушують землю, потім, обрізавши ножами надземні частини, тонке коріння і гнилі частини кореневищ, миють в холодній воді. Товсті кореневища розрізають уподовж. Пров'ялюють на сонці і сушать в сушарках або печах при температурі 40-50°, розкладаючи тонким шаром (2- 3 см) на рамках. Вихід сухої сировини 22-25%.
По ГФ-ix ст. 419, ГОСТ 2979- 45 сировина складається з цілих або розрізаючих уподовж кореневищ з корінням завдовжки не менше 20 і завтовшки 2 см, зовні темно-бурих, усередині - жовтуватих. Запах відсутній. Смак дуже терпкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається кореневищ, що побуріли або почорнілих, і коріння до 10%, подрібнених частин - 5, органічних і мінеральних домішок - по 1 %.
Загальна зольність не повинна перевищувати 12%.
Пакують сировину в мішки або рогожані кулі по 35 і в пакунки по 50 і 75 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або підтоварниках. Термін зберігання до S років. Переконтролю сировина не підлягає.
Кореневища і коріння містять дубильні речовини пирогалловой групи до 17%, сапоніни (сангвисорбин, потерин) і ін.
Застосовують як терпкий, протизапальний і бактерицидний засіб при проносах, кишкових і маткових кровотечах у вигляді відвару, рідкого екстракту, терпкого збору.


Переглядів: 2222 | Додав: fitoterapia | Теги: Кровохлебка лекарственая, Родовик лікарський, Sanguisorba officinaIis L. | Рейтинг: 0.0/0