00:29
Ріжки
Ріжки - Clavlceps purpurea ТuI.
 
Українська назва - ріжкі, народні назви - матка, маткові ріжкі, жітні ріжкі, споріння; чорні ріжки, головешка. 
 
Сімейство гіпокрейние - Нуросгеасеае. 
 
З лікувальною метою використовують ріжки, або склероцпі, ріжків. 
 
Зустрічається в лісових, рідше в лісостепових районах України. 
 
Запаси сировини в даний час невеликі. Щорічно можна заготовляти кілька центнерів ріжків. У зв'язку з підвищенням культури землеробства кількість ріжків продовжує зменшуватися. Заготівлі можна проводити в Карпатах (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька області) і на Поліссі (Волинська, Рівненська, північ Хмельницької, Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська області). За даними Укоопспілки, по республіці в 1961 р. було заготовлено найбільшу кількість склероції ріжків - 5,3 т. 
 
Ріжки - гриб, який паразитує на жита, рідше на пшениці і ячмені. 
 
Після зараження зав'язі жита ріжків замість зернівки утворюється чорно-фіолетового. Спорової освіта (склероції), на зламі біле, довгасте, тупотрехгранное, до обох кінців звужене, трохи викривлена, 5 см і товщиною 3-5 мм. В одному колосі їх може бути кілька штук. 
 
Склероції отруйні і тому зерно необхідно ретельно очищати від них. 
 
Заготовляють склероції в липні, збираючи руками (ручний збір дає сировину високої якості) або на хлібоприймальних пунктах при очищенні насіння жита. 
 
Досушівают на горищах під залізним дахом або під навісами з доброю вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (1-2 см) на папері або тканини. Вихід сухої сировини 70-80%. 
 
Сировина складається з довгастих вигнутих склероції до 3-5 см довжини 'і 2-6 мм товщини, зовні чорно-сірих, матових, всередині - білих, жовтувато-білих або блідо-фіолетових. Запах слабкий, грибний. Смак неприємний, маслянистий. Вологість не вище 8%. У сировина допускається не бол (відсотків): бурих і жовтих на зламі склероції - склероції, пошкоджених шкідниками - 1, подрібнених частин - 7, органічних домішок - 1,5, мінеральних - 0,5. 
Зміст алкалоїдів має бути не нижче 0,05%. 

 
Сухі ріжки пакують у мішки вагою по 50-60 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварник. Сировина легко пошкоджується борошняним клещікам і згіркне. Термін зберігання до 2 років. Повторна перевірка в період зберігання не проводиться. 
 
Склероції містять ергоалкалоіди, з яких найбільш важливі ергометрін і ерготамін. Застосовуються як маточне кровоспинний засіб і для прискорення пологової діяльності. Є сировиною для виготовлення численних препаратів.
 
Ріжки - Clavlceps purpurea ТuI
Переглядів: 1879 | Додав: fitoterapia | Теги: спорынья, Ріжки | Рейтинг: 5.0/1