18:55
Плаун булавовидний
Плаун булавовидний - Lycopodium clavatum L. 
Українська назва - плавун булавовидний, народні назви - плавун, плівун, дереза, дереба, п'ядіч, розвільнік, опояснік, пілочнік; куряча лапка, зміїна мох, Сварник, колотільнік та ін 
Сімейство плауновие - Lycopodiaceae. 
З лікувальною метою використовують суперечки під назвою лікоподій. 
Зустрічається в лісових, значно рідше у лісостепових і дуже рідко на півночі степових районів. Росте в лісах (соснових і змішаних, рідше дубових, березових і ін), післялісових заростях чагарників, іноді на вологих пісках (зазвичай післялісових), мохових болотах. Місцями, особливо в Прикарпатті, утворює зарості на десятках гектарів. Промислові заготовки виробляються в Львівській, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Закарпатської, Волинської, Рівненської, Житомирської, а також на півночі Київської та Чернігівської областей. 
Запаси сировини досить великі (щорічно можна заготовляти кілька тонн спор), проте вони зменшуються з вирубкою старих лісів і післялісових заростей чагарників і подальшою посадкою на їх місце штучних насаджень або розорюванням. Негативно позначається і неправильне проведення заготівель (виривання кущів замість зрізання колосків). За даними Укоопспілки, найбільша кількість суперечка було заготовлено в 1960 р. - 9,2 т. 
Плаун булавовидний - багаторічна вічнозелена трав'яниста рослина. Стебло повзуче, довжиною до 1-1,5 м, що вкорінюється, розгалужений з висхідними вильчатою-розгалуженими гілками, густо вкритими не опадають на зиму вузькими, лінійно-ланцетними, косо вгору спрямованими листками, які закінчуються білої щетинки. Спороносні гілки переходять у довгу вильчатою-розгалужену ніжку, яка закінчується двома (іноді п'ятьма) довгими циліндричними спороносні колосками. Колосок складається з щільно сидять, яйцевидних, загострених листочків довго, на внутрішній стороні яких біля основи розташовані спорангії зі спорами. Спори дозрівають у липні - серпні. 
Нерідко разом з Плаун булавовидний ростуть інші види плаунів (п. річний - L. annotinum L., п. заливається - L. inundatum L., п. альпійський - L. alpinum L,, п. обосічний - L. anceps Wаllr), у яких теж утворюються колоски. Заготовляти можна суперечки всіх видів плаунів, крім отруйного плавуна Баранця. 
Заготовляють спори в кінці літа - початку осені (серпень - вересень), коли колоски придбають жовтий колір. Їх зрізають ножицями або секатором в щільні скриньки або мішечки з бязі, коробки, відра, щоб не розсипалися суперечки. Збирати краще рано вранці або в сиру погоду, коли суперечки менше висипаються (вони не псуються від води). Зібрані колоски розстеляють на горищах або під навісами на чистій щільною гладкому папері, тканини, целофані і сушать до повного висипання суперечку. Сушити сировину в гарячих печах не можна, тому що це веде до злежування і потемнінню суперечку. Після сушіння суперечки відсівають на густих ситах. При цьому сито зверху закривають щільною тканиною, а знизу підвішують бязеві мішечок, щоб суперечки не Розпилююча. Вихід сухих суперечка 6-7%. 
За ОСТ НКЗТ 6631/221 сировина являє собою дуже дрібний сипучий порошок блідо-жовтого кольору, на дотик як би маслянистий, що пристає до пальців, дуже легкий (плаває на воді). Смак і запах відсутні. Вологість не вище 6%. У сировина допускається не більше 2% інших частин плавуна, які не проходять через сито № 16. Зольність не повинна перевищувати 3%. 
Пакують у подвійні паперові пакети вагою по 5 кг, які складають по 10 шт. у фанерні ящики, викладені білим папером. Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання не обмежений. 
Спори містять невисихающее жирне масло, фітостерини, гліцерин, алкалоїди (клаватін, клаватоксін, лікодін та ін.) Використовуються як дитяча присипка при пролежнях, для обсипання пілюль, а також в металургійній промисловості при фасонне лиття і формування металу, в піротехніці.

Переглядів: 2936 | Додав: fitoterapia | Теги: Плаун булавовидный, Плаун булавовидний | Рейтинг: 0.0/0