13:34
Півники болотяні
Півники болотяні - Iris pseudacorus L. 
Сімейство ірисові - Indaceae.
Зустрічається по всій Україні, за винятком південних степових районів і високогір'я Криму. Зростає на болотах, по берегах річок, на Поліссі у великій кількості, в Лісостепі рідше, а в степових районах в основному в басейнах річок Дніпра, Сіверського Дінця, Південного Буга-, рідко Дністра і Тиси. Основні заготовки можливі у Волинській, Рівненській, Житомирській, Сумській, Харківській областях.
Запаси сировини великі (щорік можна заготовляти багато тонн), проте вони швидко зменшуються у зв'язку з осушенням заболочених земель.
Півники болотяні  - багатолітня трав'яниста рослина. Кореневища короткі (до 10 см), косі, нерівномірно потовщені, розгалужені, злегка членисті, від вузлів яких снпзу відходить шнуровидные коріння. Стебла заввишки 0,6-1,5 м, циліндрові, сплюснуті, у верхній частині розгалужені. Гілки стебел закінчуються квітками. Листя широкомечевидные, гострі, сірувато-зелені, по краю перетинкові, нпжнпе майже
такої ж довжини, як і стебла, шириною 1-2 см, стеблові - коротше. Квітки великі, з простою ясно-жовтою, шестилопатевою оцвітиною. Плоди - багатосім'яні, тригранні, довгасто-овальні коробочки з коротким носиком. Квітне в червні - липні. Плоди дозрівають в серпні - вересні.
Заготовляють кореневища восени (вересень - жовтень) або рано навесні на початку відростання (квітень). Викопують їх лопатами, промивають в холодній воді, обрізують ножами надземні частини і коріння. Товсті кореневища розрізають уподовж.
Сушать сировину на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи. У сиру погоду досушивают в сушарках або печах при температурі 50-60°.
По ФС 42 17-72 сировина складається з цілих або розрізаючих уподовж кореневищ, до 10 см завдовжки і до 3 см завтовшки, із слідами відрізаного коріння і листя. Колір зовні землисто-бурий, усередині - лилово- або буро-рожевий. Запах слабкий. Смак трохи терпкий. Вологість не вище 12%. У сировині допускається не більш: кореневищ, що побуріли і потемніли на зламі, - 5%, коріння, відокремленого від кореневищ, - 3, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів 2 мм) - 3, домішок органічних і мінеральних - по 1%.
Сухі кореневища пакують в мішки по 25-30 кг Зберігають упакованими в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання до 3 років.
У кореневищах містяться ефірне масло, дубильні речовини, глікозид іридин, органічні кислоти. Застосовують під назвою «Фіалкового кореня» як відхаркувальний і сечогінний засіб.


Переглядів: 1970 | Додав: fitoterapia | Теги: Півники болотяні, ирис болотный | Рейтинг: 0.0/0