01:07
Перстач прямостоячий
Перстач прямостоячий - Potentilla erecta (L.) 
Українська назва - перстач прямостоячий, народні назви - калган, дубровка, зав'язнік; завязний корінь, в'язелю, котячі лапки. 
Сімейство Розоцвіті - Rosaceae.
З лікувальною метою використовують сухі кореневища перстачу.
Зустрічається на більшій частині України, переважно в Карпатах, на Поліссі, менше - в Лісостепу (в основному на другому річкових терасах і заплавах) і дуже рідко в Степу. Росте по вологих розріджені лісах, особливо соснових, чагарниках, па вологих луках, лісових узліссях і галявинах. Часто утворює рідкісні чагарники на десятках гектарів. Промислові заготовки можливі в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Волинській, Рівненській, Житомирській, Чернігівській, Київській, Сумській областях.
Запаси сировини досить великі (щорічно можна заготовляти десятки центнерів кореневищ), однак у зв'язку з осушенням заболочених просторів вони помітно зменшуються.
Перстач прямостоячий - багаторічна трав'яниста рослина з горизонтальним, циліндричним або клубневидне, многоглавий кореневищем довжиною 2-10 см з численними нитковидними корінням. Стебло один (або декілька), прямостоячий пли висхідний, висотою 10-30 см, вільчаті-гіллясте, покритий, як і листя, рідкісними простими волосками. Стеблові листя сидячі, трійчастого, з клиновидно видовженими, вгорі пільчато-зубчастими листочками. Прилистки вдвічі коротше листя, 3-7-лопатеві або крупнозубчатие. Квіти з золотисто-жовтим віночком і подвійний чашечкою, одиночні, пазухи або верхівкові, на довгих тонких квітконіжках. Плоди - збірні сім'янки з 8-15 голих, злегка зморшкуватих плідників. Цвіте в липні - серпні. Плоди дозрівають у серпні - вересні.
Заготовляють кореневища восени після відмирання надземних частин (вересень - жовтень) або рано навесні на початку відростання листя (квітень). Викопують лопатами або екскаватори, а в заростях випахівают плугами, вибирають, обтрушують землю, обрізають ножами надземні частини, коріння, гнилі частини кореневищ і миють у холодній воді.
Після провяліванія на відкритому повітрі протягом кількох днів кореневища сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, а краще в сушарках при температурі 50-60 °, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на папері, тканини, решетах. Вихід сухої сировини 28-32%.
За ГФ - IX ст. 421, ГОСТ 6716-71 сировина складається з прямих або зігнутих кореневищ довжиною 9 см і товщиною не менше 0,5 см, циліндричних або округлих, твердих і важких, з численними ямками. Колір зовні червоно-або темно-бурий, всередині - червоно-бурий. Запах слабкий, ароматний, підсилюється при розтиранні. Смак дуже в'яжучий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше (відсотків): темних на зламі кореневищ - 5, кореневищ, погано очищених від коріння і надземних частин, - 3, органічних домішок - 0,5, мінеральних - 1.
Зміст золи повинно бути не більше 5%, дубильних речовин не менш 20%.
Сухі кореневища пакують у мішки вагою по 30 кг. Хропуть в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання до 6 років. Переконтролю не підлягає.
Кореневища містять дубильні речовини, смоли, флавоноїди. Застосовується відвар і настоянка як в'яжучий, кровоспинну, бактерицидний засіб при кишкових і маткових кровотечах, а також при цинзі і слабкості ясен. Входить до складу шлункових зборів. Широко використовуються в рибоконсервної промисловості.

Переглядів: 1701 | Додав: fitoterapia | Теги: Potentilla erecta (L.), Лапчатка прямостоячая, Перстач прямостоячий | Рейтинг: 1.7/3