00:16
Мак дикий
Мак дикий - Papaver rhoeas L.
Українська назва - мак дикий, народна назва - мачок. 
Родина макові - Papaveraceae.
З лікувальною метою використовують пелюстки маку самосійки.
Зустрічається як бур'янисті рослина майже по всій Україні (у Карпатах відсутній), переважно на Правобережжі - в лісостепових і степових районах, де може засмічувати посіви зернових на десятки і сотні гектарів. Зустрічається також на узбіччях доріг, околицях лісосмуг, іноді в садах і городах.
Запаси сировини великі, проте у зв'язку з підвищенням культури землеробства вони зменшуються. Промислові заготовки можливі у Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській,
Хмельницькій, Вінницькій, Одеській, Кіровоградській, Миколаївській областях.
Мак дикий - однолітник з стрижневим коренем. Стебло один, прямостояче, висотою 25-80 см, циліндричний, угорі гіллясте, з великими, яскраво-червоними (рідше рожевими або білими) квітками на верхівці стебла і розгалужень. Квітконоси, що несуть бутони, зігнуті, під час цвітіння прямостоячі. Чашечка з двох листочків, відпадає при розкриття віночка. Пелюсток чотири, з чорною плямою в основі. Тичинки численні. Маточка один із сидячим 8-20-променевим рильцем. Листки чергові, опушені, непарний пір'ясто-розсічені на острозубчатие частки. Верхівкові частки довше бічних. Плід - округла або оберненояйцеподібні коробочка з отворами під рильцем, на добре помітною ніжці. Насіння численні, дрібні. Цвіте в травні - червні. Плоди дозрівають у липні - серпні.
Заготовляють пелюстки під час цвітіння, обриваючи руками і пухко складаючи у кошики.
Сушать їх без зволікання під навісами з гарною вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (1-2 см) на папері або тканини. На сонці сушити не можна, так як сировина обезбарвлюється. Вихід сухої сировини 10-12%.
Сировина експортується і згідно з вимогами зарубіжних фірм пелюстки повинні мати червоно-фіолетове забарвлення, специфічний запах і смак. Вологість не вище 11%. У сировині допускається не більше (відсотків): пелюсток збляклі, потемнілих і злиплих - 7, подрібнених і ламані пелюсток -1,5, органічних домішок - 1,5, мінеральних домішок - 0,5.
Сухі пелюстки пакують у мішки однакової ваги. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах.
Пелюстки містять камеди, барвники, органічні кислоти. Застосовуються при кашлі.

Переглядів: 1568 | Додав: fitoterapia | Теги: Мак самосейка, Papaver rhoeas L., Мак дикий | Рейтинг: 0.0/0