15:56
Лопух великий
Лопух великий - Arctium lappa L.
Українська назва - лопух великий, народні назви - реп'яхом, ліпух, капелюші, дідовнік та ін 
Сімейство складноцвітні - Asteraceae (Compositae). 
З лікувальною метою використовують коріння. 
Зустрічається майже по всій Україні, однак у південних степових районах досить рідко (тільки по річкових долинах і балках). Росте на бур'янистих місцях, під парканами, стінами будинків, по периферії садів, в парках, а також у вологих лісах (особливо в заплавах річок і по днищ балок). Іноді утворює невеликі зарості, частіше ж росте невеликими групами і навіть одиничними екземплярами. Заготівлі можливі на Поліссі та в лісостепових районах (Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька, Черкаська, Київська, Полтавська, Чернігівська, Сумська, Харківська області). 
Запаси сировини досить великі, але спостерігається швидке їх зменшення у зв'язку з поліпшенням санітарного стану населених пунктів. 
Лопух великий - дворічна трав'яниста рослина з м'ясистими, слабо розгалуженими, веретено видними корінням до 60 см завдовжки. Стебла прямостоячі, борознистих, шерстисті, розгалужені, до 1,5-2 м заввишки. Листки чергові, черешкові, широко серцеподібні, в більшості цілісно крайні, рідше виїмчаста-зубчасті, зверху зелені, майже голі, знизу сіро повстяні. Прикореневі листя великі (до 60-70 см довжини і до 30-50 см завширшки), верхні розміром значно менше, яйцеподібні, закруглені. Суцвіття - кошики 3-3,5 см в діаметрі, розташовані щитком. Обгортці черепітчатая з шіловідних листочків з гачкуватої-загнутими верхівками. Квіти з трубчастим, п'яти зубчастим, пурпуровим віночком. Плоди - сім'янки 5-6 мм довжини, назад яйцеподібні довгасті, чорні, сплюсненого, ребристі, вгорі трохи зморшкуваті, з чубчиком з коротких, зазублених, легко обпадаючих щетинок. Квітне в червні - серпні. Плоди дозрівають у вересні - жовтні. 
На Україні зустрічаються кілька видів лопухів, які можуть також застосовуватися. Найбільш поширений лопух паутіністий-Arctium tomentosum Mill., Що зустрічається по всій Україні, особливо на бур'янистих місцях. 
Заготовляють коріння рослин першого року восени (вересень - жовтень), другого року - рано навесні до початку відростання (квітень). Викопують лопатами, обтрушують землю, обрізають ножами надземні частини і тонкі коріння, промивають у холодній воді, а потім очищають від кори. 
Зібрані корені сушать на відкритому повітрі, на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканини. Вихід сухої сировини 26-28%. 
За ОСТ НКЗТ 7907/379 сировина складається з м'ясистих НЕ здерев'янілих шматків коріння довжиною 10-25 см, очищених від кори, зовні сірувато-бурого, всередині блідо-сірого кольору. Запах слабкий, своєрідний. Смак солодкуватий, з відчуттям слизової. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): коріння з залишками стебел-1, побурілих коренів -5, шматків коренів завдовжки менше 2 см - 5, органічних домішок (частини інших рослин) - 0,5, мінеральних - 1. 
Пакують в тюки вагою по 100 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. 
Корені містять ефірну олію (0,17%), дубильні й гіркі речовини, інулін (до 45%), протеїни (близько 12%). Застосовується відвар як сечогінний і потогінний засіб, при подагрі та ревматизмі. Настій кореня на мигдалевому або вершковому маслі використовується для росту волосся (реп'яхова масло).


Переглядів: 1623 | Додав: fitoterapia | Теги: Arctium lappa L., Лопух большой, Лопух великий | Рейтинг: 0.0/0