17:45
Ліщиця волотиста
Ліщиця волотиста- Gypsophila paniculata L. 
Сімейство гвоздичні - Caryophyllaceae.
З лікувальною метою застосовують коріння.
Зустрічається по всій Україні, окрім Карпат. Звичайна рослина в Степу і Лісостепі, менше його на Поліссі. Зростає на сухих схилах балок і річкових долин, частіше в їх верхніх частинах, на сухих надрічкових пісках, інколи на сухих лісових узліссях і галявинах, узбіччях доріг. Зазвичай утворює групи, рідше невеликі чагарники.
Запаси сировини досить великі (щорік можна заготовляти декілька тонн коріння), але вони поступово зменшуються у зв'язку з інтенсивним выпасанием худоби на схилах і залісенням їх.
Ліщиця волотиста - багатолітня трав'яниста рослина з вертикальним кореневищем, перехідним в довге, стержневе коріння. Стебло одне (або декілька), розгалужене від підстави, утворює майже кулевидний кущ заввишки 40-100 див. Листя сидяче, з восковим нальотом, нижні довгасто-ланцетові (рано засихають), стеблові - лінійно-ланцетові. Квітки дрібні, на тонких цветоносах, з білим п'яти пелюстковим віночком, зібрані
у волотисте суцвіття. Плоди - чотири стулкові, оберненояйцевидні коробочки з нечисленним ниркоподібним насінням. Квітне в червні - липні. Плоди дозрівають в серпні - вересні.
Заготовляють коріння після обсіменіння (серпень - вересень). Викопують лопатами, обтрушують землю, обрізують надземні частини і швидко миють їх в холодній воді. Крупне коріння розрізає на шматки завдовжки 10- 20 см і розрізають уподовж. При необхідності очищають від кори.
Сушать сировину на горищах під залізним дахом, під навісами з хорошою вентиляцією або в сушарках при температурі 50-60°, розкладаючи тонким шаром (3-5 см) на папері, тканині або решетах і часто перемішуючи.
По ОСТУ 4303 сировина складається з легенів, очищених або не очищених від зовнішньої кори, цілих або розрізаючих уподовж шматків коріння завдовжки 10-20 см і завтовшки 1- 3 див. Неочищене коріння зовні буро-жовте, очищене - жовтувато-білі. Запах відсутній. Смак гіркий, з відчуттям слизистости. Вологість не вище 15%.
У сировині допускається не більш (відсотків):
У корінні очищених - неочищених
Шматків коріння завдовжки менше 2 см 5 - 5
Інших частин качима 1 - 2
Коріння, що побуріло - - 5
Органічних домішок 1 -  1
Мінеральних домішок 0,5 -  1

Пакують сировину в пакунки вагою по 50 або 100 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або підтоварниках.
Коріння містить сапоніни. Використовуються як відхаркувальний, послаблюючий і блювотний засіб. Застосовуються також в харчовій промисловості для виготовлення пінистих напоїв



Переглядів: 1127 | Додав: fitoterapia | Теги: Gypsophila paniculata L., Ліщиця волотиста, Качим метельчатый | Рейтинг: 0.0/0