14:34
Лепеха звичайна
Аїр звичайний - Acorus calamus L.
Українська назва - лепеха звичайна, народні назви - ір, гавяр, явір, ірнік, татарське зілля, татаріннік, лепешняк, пищалка. 
Сімейство ароїдні - Araceae.
З лікувальною метою використовують кореневища.
Зустрічається майже по всій Україні (за винятком Карпат, Донецькій височині і південного Степу). Росте по берегах річок, стариць, озер, ставків, на заболочених пониженнях в долинах річок, по мокрих днищ балок. Часто дає розріджені зарості на десятках і навіть сотнях гектарів, особливо в басейнах річок Дніпра, Сіверського Дінця, Південного Бугу, рідше Дністра. Заросли частіше розташовані поблизу селищ. Основні масиви зосереджені в лісостепових і поліських областях (Хмельницька, Вінницька, Черкаська, Полтавська, Харківська, Дніпропетровська, Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська), де і проводяться промислові заготівлі сировини. За даними Укоопспілки, максимальна кількість неочищених кореневищ на Україні було заготовлено в 1968 р. - 806,4 т.
Запаси сировини великі, щорічно можна заготовляти кілька сот тонн кореневищ, проте у зв'язку з осушенням і розорюванням заболочених земель площі аїру зменшуються.
Аїр звичайний - багаторічна трав'яниста рослина з товстим, горизонтальним, повзучим, жовтувато-зеленим, майже бурим кореневищем, до 1,5 м довжини і до 3 см в діаметрі, зверху по спіралі з темними полумісячну листовими рубцями. Кореневища розташовуються майже на поверхні, до грунту прикріплені численними, що відходять знизу білими шнуровіднимі корінням. Листя лінійно-мечоподібні, довжиною до 50 - 60 см, відходять пучками від верхівки і бічних відгалужень кореневищ. Квітконосне стебло сплюсненого, на одній жолобком, на іншій - з ребром. Суцвіття - циліндричний початок, квітки розташовані на м'ясистим стержні, суцвіття обгорнути при підставі криюче листком - «крилом». Верхній кінець його дещо звужений, тупий, довжиною 4-12 см, суцільно обсаджений дрібними зеленувато-жовтими двостатеві квітками. Цвіте досить рідко в червні - липні. В умовах України він звичайно не дає плодів і розмножується вегетативно (кореневищами). Вся рослина, особливо кореневище, сильно пахне.
Недосвідчені збирачі можуть збирати замість аїру болотного зовні схожий з ним ірис болотний, зростаючий часто в тих же місцях майже по всій Україні. Ці рослини легко відрізнити за рядом ознак.

Ознаки
Лепеха звичайна — Acorus calamus L.Півники болотяні — Iris pseudacorus L.

Запах 
 

Сильний ароматичний
Відсутній
Смак
Горький
Без гіркоти 
Колір листя
Желтовато-зелений
Сизовато-зелений
Квітки
Дрібні, зеленувато-жовті, в качані
Великі, жовті, в немногоцветковом рихлому суцвітті
Плоди
Не утворюються
Тригранна многосеменная коробочка

Заготовляють кореневища зазвичай влітку і восени (червень - вересень), коли підсихають болота і знижується рівень води у водоймищах. Їх викопують лопатами, рідше випахівают плугами, іноді на болотах витягують вилами. У густих заростях за день можна заготовити 50 - 60 кг сирих кореневищ. Потім зрізують ножем залишки листя і стебел, коріння і зіпсовані частини кореневищ. Здорові кореневища миють у холодній воді, а потім великі розрізають на шматки, а товсті розщеплюють уздовж.
Після попереднього провалювання під навісами протягом декількох днів з кореневищ ножами знімають кору і продовжують їх сушити під навісами або на горищах з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (до 4-5 см) на папері або тканини. Можна сушити в сушарках при температурі не вище 30-35 ° (при більш високій температурі випаровується ефірна олія). Вихід сухої сировини 22-24%. За OCT 4292, ГФ-Х, ст. 581 сировина складається з шматків кореневищ довжиною 20-30 см і товщиною 1-2 см, зовні жовтувато-бурих, на зламі - білих і біло-рожевих з жовтим відтінком. Запах своєрідний, ароматичний. Смак пряно-гіркий. Вологість не вище 14%. Допустимі домішки в сировину не повинні перевищувати (відсотків):



У кореневищах  очищених
У кореневищах неочищених
Побурілі в зламі кореневища
5
5
Кореневища з залишками коренів
 і листя

1
5
Кореневища довжиною менше 2 см
2
2
Органічні домішки
0
1
Мінеральні домішки 
1
2


Зміст ефірного масла повинно бути не менше 1,5% в очищених кореневищах і не менше 2% в неочищених. У кореневищах міститься також гірке речовину акорін.
Пакують сировину в тюки вагою 75-100 кг. Зберігають в упакованому вигляді до трьох років. Переконтролю воно не підлягає.
Кореневища застосовують як гіркоту для поліпшення травлення та підвищення апетиту, а також як жовчогінну та сечогінний засіб. У великих кількостях використовують для отримання ефірного масла, яке використовується у парфумерній та лікеро-горілчаної промисловості.


Півники болотяні— Iris pseudacorus L.


Лепеха звичайна — Acorus calamus L.

Переглядів: 5488 | Додав: fitoterapia | Рейтинг: 0.0/0