18:09
Копитник європейський
Копитник європейський - Asarum europaeum L.
Українська назва - копитняк європейський, народні назви - копытцы, копытки, копитник, копитник кінський, підлісник, подолишник.
Сімейство кирказоновые - Aristolochiaceae.
З лікувальною метою використовують листя.
Зустрічається майже по всій Україні, але особливо часто і у великих кількостях в Лісостепі. Зростає в листяних і змішаних лісах. У Карпатах піднімається майже до верхнього кордону лісу, незрідка утворюючи проріджений покрив або чагарники - плями на десятках гектарів.
Запаси сировини великі. Щорік можна заготовляти сотні тонн листя. Промислові заготовки можливі в Закарпатській, Львівській, івано-франківській, Чернівецькій, Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Київській, Черкаській, Полтавській, Сумській, Харківській, Донецькій областях.
Копитник європейський - багатолітня трав'яниста рослина з повзучим гіллястим кореневищем до 50 см завдовжки і тонким корінням. Вся рослина покрита короткими волосками; стебло повзуче, завдовжки 10-15 см, з длинночерешковыми, зеленими, ниркоподібними, при підставі серцевидными листям; верхня сторона аркуша блискуча, нижняя - світліша. Квітки одиночные, на коротких квітконіжках, що никнули, з дзвоновим, трилопатевим, зовні бурим, усередині темно-червоно-бурою оцвітиною, лежать на поверхні грунту. Плоди - шести гніздові коробочки з трикутно-яйцевидним насінням. Квітне в квітні - травні. Плоди дозрівають в травні - червні
Заготовляють листя навесні і на початку літа (квітень - червень), зриваючи їх з черешками руками або зрізаючи ножами, серпами, і складають рихло в корзини.
Сировину здають на завод в день збору насипом на чистому брезенті.
По МРТУ № 721-62 свіжа сировина складається з темно-зеленого листя завдовжки 4-5 см і шириною 5-8 см з черешками (до 10 см). Запах пряний, своєрідний. Смак гіркуватий. Вологість має бути не менше 70%. У сировині допускається до 2% інших частин копитника і по 1% органічних і мінеральних домішок.
Зольність не повинна перевищувати 16%.
Листя містить речовини типа камфори (азарон). Їх використовують для виготовлення препарату акофита (радикулина), вживаного для лікування радикуліту.




Переглядів: 1424 | Додав: fitoterapia | Теги: Копытень европейский, Копитник європейський, Asarum europaeum L. | Рейтинг: 2.0/1