15:02
Каліна звичайна
Каліна звичайна - Viburnum opulus L.
Сімейство жимолостеві - Gaprifoliaceae.
З лікувальною метою використовують кору і плоди.
Зустрічається майже по всій Україні, але в степових районах лише по річкових долинах і мокрих балках, в Карпатах і в лісостепових районах це звичайна рослина, трохи рідше - на Поліссі. Зростає в свіжих і вологих лісах і чагарниках, особливо в заплавах, на других терасах і балках. Місцями утворює проріджені чагарники і обрамлення, особливо у вільшняках. Повсюдно розлучається в садах і городах.
Запаси сировини великі. Щорік можна заготовляти декілька тонн кори і десятки тонн плодів. Основні заготовки виробляються в Закарпатській, Львівській, івано-франківській, Чернівецькій, Тернопільській, Хмельницькій, Вінницькій, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській і інших областях.
Середньорічна заготівка кори калини по республіці за три роки (1974-1976) склала 2,8 р.
Каліна звичайна - гіллястий кущ, заввишки - 2-6 м, з сіркою або буро-сірою корою і гладкими, голими вітками з сочевичками. Листя супротивне, черешкове, шпрокояйцевидные, 3-5-лопаетные, з крупними зубцями, зверху яскраво-зелені, голі
знизу тьмяні, слабо опушені. Черешки голі, із залізистими бородавочками в підстави пластинки. Квітки пахучі, зібрані у верхівкові, плоскі, щитковидні мітелки. Краєві квітки безплідні, білі, з великим (до 2,5 см в діаметрі) 5 - лопатевим колесовидним віночком; серединні - двостатеві, жовтувато-білі, дзвонові дрібні (до 0,5 см в діаметрі). Плоди - овальні, червоні (у побуті звані ягодами) кістянки, 0,7 - 1 см. в діаметрі, з однією сплюснутою кісточкою. Квітне в травні. Плоди дозрівають в серпні.
Кору заготовляють навесні під час руху соків (квітень - травень). На зрізаних вітках роблять ножами кільцеві надрізи через 25 см, сполучають їх подовжніми розрізами, після чого кора легко знімається.
Сушать на горищах під залізним дахом, під навісами з хорошою вентиляцією, розкладаючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині. Вихід сухої сировини 38-40%.
По ГФ -X ст. 185, ГОСТ 8535-57 сировина складається з трубчастих або желобовидных шматків кори завдовжки 10-15 їв і до 2 мм завтовшки, зовні зморшкуватих, рідше гладких, з невеликими сочевичками, буровато- або зеленувато-сірого кольору, усередині - гладких, светло- або буро-жовтих з дрібними червонуватими плямами і смужками. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркуватий, терпкий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше 2% шматків кори з деревиною п віток, 15% шматків кори коротше 10 см, кора що потемніла з внутрішньої сторони - 5%, кора інших дерев і мінеральних домішок по 0,5%.
Загальна зольність не повинна перевищувати 5%, а екстрактних речовин, витягуваних 70, - градусним спиртом, необхідно, аби містилося не менше 17%.
Кору, пресуючи, пакують в пакунки або кіпи по 50 або 75 кг Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 4 років. Переконтролю сировина не підлягає.
Плоди заготовляють, коли вони повністю дозрівають (серпень - вересень). Зрізають ножами або серпами цілі кетяги і складають рихло в корзини.
Сушать в печах або сушарках при температурі 50-60°. Потім обмолочують і відділяють на решетах від плодоніжок і віток.
По ФС 42-611-72 сировина складається із сплюснутих зморшкуватих округлих плодів 0,5-1,5 см в діаметрі, від помаранчево - червоного до темно-червоного кольору. Запах слабкий. Смак гіркувато-кислий. Вологість не більше 15%. У сировині допускається не більш (відсотків): недоспілих плодів - 4, що підгоріли, почорнілих і пошкоджених шкідниками - 1,5, інших частин калини - 2,5, органічних домішок - 1, мінеральних - 0,5.
Сухі плоди пакують в мішки по 30-40 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах.
Кора містить глікозид вибурнин, дубильні речовини, флобофены, смоли, до складу яких входять органічні кислоти і фитостерины. Застосовують у вигляді відвару, рідкого екстракту, як кровоспинний засіб, особливо при маткових кровотечах.
У плодах є інвертний цукор, органічні кислоти, дубильні речовини, вітамін С.
Їх використовують як загальнозміцнюючий і сечогінний засіб, при простудних захворюваннях і як джерело вітаміну С.

Переглядів: 1100 | Додав: fitoterapia | Теги: Viburnum opulus L., Каліна звичайна, Калина обыкновенная | Рейтинг: 0.0/0