22:20
Грыжник голий
Остудник голий - Herniaria glabra L.
Українська назва - остудник голий, народні назви - грижниця, собаче мило, гладун, грім; подвижник і ін.
Сімейство гвоздичні - Caryophyllaceae.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається лише в західних районах України (Закарпаття, Прикарпаття, Росточье-Ополье, західне Полісся). Зростає на сухих, часто кам'янистих схилах, на надрічкових пісках і галечниках, пісках других терас, а також як бур'ян на легких грунтах. Великих чагарників не утворює, зазвичай зустрічається невеликими групами.
Запаси сировини невеликі, щорік можна заготовляти декілька центнерів трави.
Остудник голий - однорічник із слабо розвиненою кореневою системою. Стебла тонкі, завдовжки 10-15 см, сильно розгалужені, стелються по поверхні грунту. Листя супротивне, суцільнокрайнє, жовтувато-зелене, з яйцевидними, перетинковими, війчатими прилистниками. Квітки дрібні, жовтувато-зелені, зібрані в немного- квіткові клубочки в пазухах листя. Плоди - односім'яні горішки в чашці. Квітне рослина з червня до вересня. Плоди дозрівають в серпні - жовтні.
До заготівки і вживання допускається також остудник багатошлюбний (мал.), запаси сировини якого значно більше. Цей вигляд зустрічається в лісостепових і степових районах (на заході рідко) і на півдні Полісся. Зростає в основному на легких грунтах (другі тераси річок, інколи прируслові заплави, а також сухі степові схили балок і річкових долин, інколи як бур'ян на полях і молодих покладах).
Лісостепи, що зустрічаються на півдні, і в степових районах остудник Бессера і в Одеської області остудник шорсткий (таблиця. ) заготовляти і застосовувати не  слідує.
Заготовляють траву під час цвітіння, зрізаючи ножами або серпами.
Зібрану сировину сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з хорошою вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (3-4 см) на тканині або папері і регулярно перемішуючи. Вихід сухої сировини 23-25%.
По ОСТУ НКВТ 7900/363 сировина складається з цілих рослин без коріння з втечами завдовжки до 15 см. Листя зеленувато-жовте, 2-10 мм довжини. Квітки жовтувато-зелені, в невеликих клубочках. Запах кумариновий. Смак трохи терпкий, з відчуттям слизистости. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше 2% рослин з погано обрізаним корінням, 10% листя, що обсипалося, і по 1% органічних і мінеральних домішок.
Суху траву пакують в кіпи вагою по 100 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках. Термін зберігання до 2 років.
Трава містить глікозид герниарин, герниариесапонин, алкалоїд паронихин, геумарин, метиловий ефір умбеліферону, ефірне масло. Використовується як сечогінний засіб. Застосовується в гомеопатії. Остудником можна мити домашніх тварин (звідки назва «Собаче мило»).


 
таблиця.


Переглядів: 3101 | Додав: fitoterapia | Теги: Грыжник голый, Остудник голий, Herniaria glabra L. | Рейтинг: 0.0/0