00:31
Горобина звичайна

Горобина звичайна (рос. рябина обыкновенная) — Sorbus ausuparia L.

Розповсюджена у лісостепових районах. Здавна культивується як харчова та декоративна, росте до 200 років. У плодах міститься до 4,8 % фруктози, 3,8 % глюкози, 0,7 % цукрози, невелика кількість сорбози, до 3,6 % яблучної, винної, янтарної, сорбінової кислот. Крім того, немало вітамінів С, К, Е, Р, каротину, фолієвої кислоти. З мікроелементів виявлені: марганець, залізо, цинк, мідь, магній. В горобині чорноплідній міститься йод.

Сучасна фармакологія рекомендує горобину як кровоспинне, полівітамінне, сечогінне та як шлунково-кишковий засіб. Вона активно виділяє фітонциди. Тому на зиму овочі перекладали січкою з листя горобини, щоб вони зберігалися без псування до весни. А у воду клали гілки горобини для знезаражування. Робили пасту: приморожені плоди (ягоди) розтирали макогоном з цукровою пудрою.

Споживали горобину квашену, залиту медом, сушену. Вергілій писав, що скіфи взимку широко споживали напій, приготований з горобини. Плоди її широко використовуються нашою харчовою промисловістю — варення, терта з цукром, начинка для цукерок. А от пастилу, желе, сироп не випускають. Желе. 1 кг горобини, 2 склянки води, 150 г цукру. Відібрані та помиті плоди бланшувати в підсоленому окропі, щоб зменшити гіркоту, потім прополоскати холодною водою. Бланшовані плоди розварити у 2-х склянках води, масу відтиснути крізь полотно або марлю, докласти цукру та зварити желе потрібної густоти.

Напій «Снігур». 6 столових ложок соку горобини, 1 склянка яблучного соку, 3 склянки соку буряка, 6 ложок цукру. Змішати соки, добре сколотити, докласти цукру та охолодити.
 

Горобина звичайна (рос. рябина обыкновенная) — Sorbus ausuparia L.
Категорія: Дикоростучі їстівні рослини | Переглядів: 2835 | Додав: fitoterapia | Теги: Рябина обыкновенная, Горобина звичайна | Рейтинг: 4.5/4