00:51
Горобина звичайна
Горобина звичайна - Sorbus aucuparia L.
Українська назва - Горобина звичайна, народні назви - Грабина, Рабін. 
Родини розоцвітих - Rosaceae. З лікувальною метою використовують плоди. Зустрічається на Поліссі, в північній частині Лісостепу, гірській частині Криму в Карпатах піднімається до верху і межі лісу. Росте в лісах, чагарниках, іноді по берегах рік звичайно одиничними кущами і групами. Вирощується майже по всій Україні на вулицях, в парках, придорожніх насадженнях, лісосмугах. 
Запаси сировини, великі. Щорічно можна заготовляти десятки тонн плодів. Основні заготівлі доцільні на Карпатах (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька області) і Полісся (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська Горобина звичайна, Чернігівська, 
Сумська області). За даними Укоопспілки в республіці найбільшу кількість плодів горобини було заготовлено в 1969 р. - 3,5 т. 
Горобина звичайна - дерево до 18 м висоти, з нещільної кроною. Кора гладка, сіра. Молоді гілки опушені. Листки чергові, непарноперисті, з 5-7 парами довгасто-ланцетних, піловідно зазублених листочків. Квітки запашні, білі, зібрані на верхівках гілок в густі щитковидному (до 10 см в діаметрі) суцвіття. Плоди кулясті або овальні, ягодовідние, червоні або оранжево-жовті, гіркуваті, терпкі. Насіння дрібне. Цвіте в травні - червні. Плоди дозрівають в серпні - вересні. 
Заготовляють дозрілі плоди до настання заморозків (серпень - вересень). Зрізають ножами або секатором цілі грона і потім обривають плоди. 
Після провяліванія протягом кількох днів на сонці сушать у печах або сушарках при температур0 50-60 °, розкладаючи тонким шаром (3-5 см) на решітках або аркушах. 
Сировина складається з округлих або овально-округлих, дуже зморшкуватих плодів близько 6 мм у діаметрі, із залишками чашечки у вигляді п'яти малопомітних зубчиків, що змикаються в центрі, з 5-7 насінням, без плодоніжок, червоно-оранжевого кольору. Смак гірко-кислий. Запах слабкий, своєрідний. Вологість не вище 18%. У сировина допускається не більше (відсотків): плодів зі зміненою забарвленням - 5 (у тому числі світло-помаранчевих - 4 і пригоріло - 1), плодів з плодоніжками - 3, інших частин горобини (листя, плодоніжки та ін) - 0, 5, органічних домішок - 0,5; мінеральних - 0,5. 
Пакують в льноджутовие мішки вагою по 20-40 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварник або стелажах. Термін зберігання до 2 років. 
Плоди містять каротин, вітаміни С і Р, гіркі речовини, цукор, сорбозу, спирт сорбіт, органічні кислоти. Застосовуються як полівітамінний, в'яжучу і сечогінний засіб, а також використовуються у кондитерській і лікеро-горілчаної промисловості.

Переглядів: 2479 | Додав: fitoterapia | Теги: Рябина обыкновенная, Горобина звичайна | Рейтинг: 0.0/0