13:44
Гірчак зміїний

Гірчак зміїний (ракові шийки) - Polygonum bistorta L.

Українська назва - гірчак зміїний, народні назви - ракові шийки, змійовик, рачки, рачінец, криве зілля, дика гречка, дікуша та ін 
Сімейство гречані - Polygonaceae.
З лікувальною метою використовують кореневища.
Зустрічається в північних і західних районах України (Карпати, Полісся, рідше північні райони Лісостепу), а також у горах Криму. Росте на вологих і мокрих луках, вологих лісових узліссях і галявинах, рідкісних чагарниках. Місцями у вигляді плям серед інших рослин утворює зарості на десятках гектарів. Промислові заготовки проводяться в основному в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Тернопільській, Волинській, Рівненській,, Житомирській областях, на півночі Хмельницької, Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської областей, де переважно зустрічаються зарості цієї рослини.
Запаси сировини досить великі (щорічно можна заготовляти кілька тонн кореневищ), однак у зв'язку з осушенням заболочених луків і лісів вони швидко зменшуються.
Гірчак зміїний - багаторічна трав'яниста рослина з товстим, трохи сплюснутим, одревесневающим кореневищем, на якому залишки листя і стебел утворюють численні рубці. Кореневище має вигляд ракових шийок (цим схожістю пояснюється одна з назв рослини), воно змієподібної зігнутий (звідси назва змійовик), зовні темно-червоне з бурим відтінком, на свіжому зламі - буро-рожеве. Від кореневища відходять тонкі ниткоподібні коріння. Стебло один, рідше кілька, довжиною 30-100 см, голий, неветвістий, з розтрубами в місцях розташування листя. Прикореневі і нижні Стеблові листя має довгі крилаті черешки. За формою вони довгасто-ланцетні, при заснуванні клиновидні або трохи серцеподібні. Знизу вони сизі, коротко опушені, зверху голі або злегка опушені кучерявим волосками. Верхні листки сидячі, дрібні, вузькі. Суцвіття - густий колос на верхівці стебла. Квіти рожеві з простим пятілопастним оцвітиною. Плоди - тригранні, каштаново-бурі, блискучі горішки. Цвіте рослина в травні - червні. Плоди дозрівають в липні.
Заготовляють кореневища восени після відмирання надземних частин (вересень - жовтень) або рано навесні до відростання останніх (квітень). Викопують кореневища лопатами або екскаватори, обтрушують землю, обрізають ножами надземні частини і корені і миють у холодній воді. Потім зрізують гнилі частини кореневищ.
Після того, як сировину обсохне на повітрі, його сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, а також у сушарках при температурі 50-60 °, розстеляючи в один-два шари на папері, тканини або решетах. При повільній сушці кореневища всередині буріють і пліснявіють. Вихід сухої сировини 25%.
За ОСТ НКЗТ 7904/367, ГФ-Х, ст. 580 сировина складається з трохи сплюснених, важких і твердих кореневищ довжиною 2-10 см і товщиною близько 1-2 см, з поперечними кільцевими потовщеннями і слідами коренів. Зовні кореневища темно-червоні з бурим відтінком, всередині - рожеві або буро-рожеві. Запах відсутній. Смак дуже терпкий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): темних і почорнілих на зламі кореневищ - 10, кореневищ з корінням і окремих коренів - 5, органічних домішок - 0,5, мінеральних - 1.
Загальної золи повинно бути не більше 10%. Пакують сировину в тюки вагою по 100 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання до 6 років. Переконтролю не підлягає.
Кореневища містять дубильні речовини пірогалловой групи, галловую і еллаговую кислоти. Застосовують як в'яжучий засіб при проносах і стоматитах. Використовуються у шкіряній промисловості для дублення шкір. Кореневища змійовика дають також жовту і чорну фарби, придатні для фарбування сукна.


Переглядів: 1440 | Додав: fitoterapia | Теги: Polygonum bistorta L., Горец змеиный, ракові шийки, Гірчак зміїний | Рейтинг: 0.0/0