23:33
Гармала звичайна
Гармала звичайна - Peganum harmala L.
Українська назва -  гармала звичайна, народні назви - могильник, дика рута, білобокі, Ребрик, собаче зілля, собакарня, Бібік, гармань.
Сімейство парнолистниковые - Zygophyllaceae.
З лікувальною метою використовують траву, насіння і коріння.
Зустрічається тільки на півдні Степу і в степовій частині
Криму. Росте на солонцюватих грунтах, степових кам'янистих схилах, узбіччях доріг, бур'янистих місцях. Поблизу селищ нерідко утворює рідкісні чагарники на десятках і навіть сотнях гектарів. Заготівлі можливі в Кримській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях.
Запаси сировини досить великі. Щорічно можна заготовляти кілька центнерів насіння і тонни трави.
Гарман звичайна-багаторічна трав'яниста рослина. Кореневище тверде, многоглавий, що переходить у довгі корені (до 2 м), з декількома прямостоячими сильно гіллястими голими стеблами висотою 30-80 см. Листки чергові, сидячі, глибоко 3-5-роздільні цільними або 3-5- роздільними частками. Квітки жовті, одиночні, на квітконіжках. Плоди - приплюснуті трехгнездние багатонасінні коробочки. Квітне в червні - липні. Плоди дозрівають у серпні - вересні. 
Заготовляють насіння під час дозрівання, коли коробочки починають розкриватися. Зрізають їх серпами, ножами або траву скошують косами і зв'язують у снопи.
Сушать коробочки і траву під навісами з гарною вентиляцією або на сонці, розстеляючи на тканині, потім обмолочують і на решетах відділяють насіння. Сировина складається з темно-бурих нерівно-тригранні, вигнутих насіння завдовжки 3-3,5 мм.
Нормативний стандарт відсутній.
Траву заготовляють під час цвітіння, зрізаючи її ножами, серпами або скошуючи косами без грубих приземних частин.
Сушать на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи шаром 7 - 10 см на папері або тканині.
Трава і насіння містить алкалоїди гармін, гармалін, гарман, пеганін. Їх використовують для отримання гарміна. Гармін солянокислий і настоянку прописують при хворобі Паркінсона та дрожательном паралічі. Пеганін тонізує гладку мускулатуру тонкого кишечника і матки, має жовчогінну властивість. З насіння добувають Жирні масла і червону фарбу, яку на сході застосовують для фарбування вовняних тканин у червоний колір.


Переглядів: 1348 | Додав: fitoterapia | Теги: Гармала обыкновенная, Peganum harmala L., Гармала звичайна | Рейтинг: 0.0/0