00:22
Гарбуз звичайний

Гарбуз звичайний (рос. тыква) — Cucurbita pepo L.

У дикому стані невідомий. Вирощується по всій Україні. Харчова і кормова рослина. Використовується м'якушка і насіння. Гарбуз — це аптека в мініатюрі. В його м'якушці багато цукрози, клітковини, фітіну. Він містить в собі калій, кальцій, магній, мідь, залізо, фосфор, кобальт, білки, ферменти, багатий набір вітамінів (С, В, РР), каротин. В насінні є жирна олія, фітостерини, смолисті речовини, органічні кислоти, вітаміни С, В1. У листі до 600 мг% вітаміну С. Рослина посухостійка, цінна культура як попередник хлібних культур. Олія з насіння — харчова.

Наукова медицина та ветеринарія застосовують очищене насіння як сечогінне та проти солітера (в зеленій шкірці насіння міститься алкалоїд). Інколи його застосовують і проти круглих глистів. Чудовий ефект дає гарбузова дієта при серцево-судинних захворюваннях, порушенні обміну речовин, особливо, при ожирінні, захворюваннях печінки та нирок. Гарбуз — сечогінний засіб, він покращує моторну функцію жовчного пухиря, ліквідує запальні процеси в товстій кишці, його рекомендують при холециститах, ангіохолітах, колітах, при атеросклерозі. М'якушка гарбуза підвищує діурез та посилює виділення з організму хлористих солей.

Чарка гарбузового соку, випита на ніч, заспокоює нервову систему, сприяє нормальному сну. У літературі наводяться експериментальні дані про протипухлинну дію гарбуза на прищеплених тваринам клітин раку карциноми. Кашу гарбузову рекомендують їсти також при гіпертонії. Гарбуз застосовують і зовнішньо для компресів при екземах, опіках, висипах на тілі, при головних болях. У народній медицині при набряках, які пов'язані з порушенням роботи серця і нирок, беруть 2-3 гарбузових черешки (плодоніжок) подрібнюють їх, кип'ятять в півлітрі води 20 хвилин та випивають протягом дня по 100 мл за чотири рази.

Гарбуз відварений. Почистити :від шкірки та насіння, порізати на шматочки, залити гарячою посоленою водою, варити, доки не стане м'яким. Процідити, подавати на стіл з вершковим маслом, із сметаною або кминовою чи сухарною підливкою.

Гарбуз смажений. Очистити, нарізати тоненькими шматочками та посмажити на сковороді з жиром до готовності. Додати сметану або вершкове масло. Сіль та спеції — за смаком.

Гарбуз печений. Почистити, порізати на скибки, покласти в духовку. Пекти до готовності, подавати охолодженим. Печений гарбуз ефективніше виводить хлористі солі з організму.

Каша, гарбузова. Варять гарбуз до готовності у невеликій кількості води, додають солі, варять 1 хвилину, засипають на 1 кг гарбуза 200 г рису і варять ще, поки рис не звариться. Таким же чином варять гарбуз із пшоном, або манною крупою. Щоб каша не вийшла дуже густою, треба влити трохи окропу. У готову кашу можна покласти вершкового Масла. Для лікування серцево-судинних захворювань особливо корисна каша гарбузова із пшоном. Кминна підливка. 2 столових ложки плодів кмину, 3 столових ложки цукру, 2 столових ложки столового оцту та 5 ложок води. Плоди кмину розтерти у ступці, змішати Із цукром, залити оцтом та водою. Настояти 12 годин в скляній накритій посуді.

Гарбуз звичайний (рос. тыква) — Cucurbita pepo L.

Категорія: Дикоростучі їстівні рослини | Переглядів: 3234 | Додав: fitoterapia | Теги: Гарбуз звичайний, Тыква | Рейтинг: 4.0/2