00:59
Дягель лікарський
Дягель лікарський - Archangelica officinalis L.
Народні назви - дяглиця, дзенгель, компас.
Сімейство зонтичні -Umbelliferae.
З лікувальною метою використовують кореневища з корінням.
Зустрічається в лісових і лісостепових районах України, проте в Карпатах рідко, а в Донецькому Лісостепі відсутній. Зростає на болотах, особливо вільхових, по берегах річок, стариц, озер, ставків, у вологих чагарниках, особливо в ярах. Місцями утворює проріджені чагарники, але площі їх зазвичай невеликі. Основні заготовки можливі у Львівській, Волинській, Рівненській, Хмельницькій, Житомирській, Київській, Черкаській, Сумській, Полтавській і Харківській областях.
Запаси сировини досить великі. Щорік можна заготовляти десятки тонн його, проте у зв'язку з осушенням заболочених земель цієї рослини стає все менше.
Дудник лікарський - дворічна трав'яниста рослина з коротким, вертикальним, бурим кореневищем до 5 см товщини, з багаточисельним вертикальним корінням. Стебло одне, вертикальне, голе, порожнисте, циліндрове, до 120-200 см висоти. Листя велике, голе, з роздутими піхвами, двояко- або троякоперистые, з великими яйцевидними, двух- і трилопатевими сегментами. Квітки дрібні, зеленувато-білі, зібрані на верхівці стебла і його віток напівкулевидними або майже кулевидними парасольками діаметром 10-17 см з 15-40 опушеними променями. Загального обгорнення немає, при підставі кожної парасольки є багатолисті обгорнення, що складаються з маленьких щетинистих листочків. Плоди - плоскі крилаті два сім'янки завдовжки 5-6 і шириною 3-5 мм. Квітне в червні - серпні. Плоди дозрівають в серпні - вересні. Слід відрізняти (таблиця.) від дуднику лікарського зовні трохи схожий з ним дудник лісовий, зростаючий часто в тих же місцях, але заготівка якого не допускається.
Заготовляють кореневища з корінням з рослин першого року життя осінню (вересень - жовтень), а з рослин другого года- рано навесні до початку відростання (квітень). Викопують їх лопатами, обтрушують землю, обрізують ножами надземні частини і відразу ж миють в холодній воді.
Сушать па відкритому повітрі або на горищах під залізним дахом, а також в сушарках або в печах при температурі 35- 40°, розкладаючи тонким шаром (5-7 см) на папері, тканині або решетах. Вихід сухої сировини 20-22%.
По ОСТУ НКВТ 7909/372 сировина складається з коротких (завдовжки до 6-8 см) кореневищ і подовжньо-зморшкуватих, трохи горбистого коріння, завдовжки 15-25 см і завтовшки 2-7 див. Зовні кореневища і коріння буре або червонувато-сіре, усередині - білі або жовтуваті. Запах ароматичний, такий, що посилюється при подрібненні. Смак пряний, їдкий, гіркуватий. Вологість не вище 14%- В сировині допускається не більше 5% кореневищ із залишками листя, 3% подрібнених частин (менше 1 см завдовжки) і по 1% органічних і мінеральних домішок.
Сировину пакують в пакунки по 50-100 кг Зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання 3 роки.
Кореневища і коріння містять ефірне масло, кумарины, гіркі і дубильні речовини, органічні кислоти, гидрокаротин. Використовують в настоях для поліпшення травлення і як протизапальний, сечогінний, відхаркувальний і потогінний засіб. Широко застосовують в ликероводочной і кондитерській промисловості.
Дягель лікарський


Дудник лісовий



Переглядів: 1422 | Додав: fitoterapia | Теги: Дягиль лекарственный, Archangelica officinalis L., Дягель лікарський | Рейтинг: 0.0/0