00:14
Барбарис звичайний
Барбарис звичайний - Berberis vulgaris L.
Українська назва - барбарис звичайний, народні назви - Квасниця, кіслянка; кислиця, Барбара, сбайбарісь та ін 
Сімейства барбарисових - Berberidaceae.
З лікувальною метою використовують коріння, кору і листя.
Зустрічається майже по всій Україні. Росте на лісових узліссях і галявинах, розріджені лісах, чагарниках, на кам'янистих схилах. Досить звичайна рослина в лісостепових районах, особливо в Придніпров'ї, а також на північних схилах Кримських гір, хоча великих заростей ніде не утворює. Значно рідше зустрічається в лісових і ще рідше в степових району. Звичайна рослина в парках, насадженнях уздовж доріг, лісосмугах. Заготівлі можливі в Кримській, Хмельницькій, Вінницькій, Черкаській, Київській, Полтавській, Сумській, Донецькій областях.
Барбарис звичайний - сильно гіллястий чагарник висотою до 3 ж, що дає багату кореневу поросль. Гілки з трироздільна колючками завдовжки до 2 см. Кора на молодих гілках жовтувата, з другого року сіра. У пазухах колючок знаходяться листя на укорочених пагонах. Листя оберненояйцеподібні, тонкі, пільчато-зубчасті, звужені в черешок, на смак кислі. Квіти в поникнули кистях. Чашолистки, пелюсток і тичинок по шість. Пелюстки жовті, довгасті, цільні або на верхівці трохи виїмчаста. У довгастої циліндричної червоною, кислого на смак ягоді 2-3 насіння. Цвіте в травні - червні. Плоди дозрівають у вересні - жовтні.
Корені заготовляють у період спокою - навесні (квітень) або восени (жовтень - листопад). Зазвичай їх викопують лопатами з одного боку куща з таким розрахунком, щоб оголити не більше 1 / 4 частини коренів. Потім оголені корені обрубував сокирою, обтрушують з них землю і швидко миють у холодній воді. Після того, як коріння обсохнуть, їх розрізають на шматки довжиною до 2 см, попередньо зрізавши тонкі корінці. Коріння (до 5 см в діаметрі) розщеплюють уздовж, більш товсті відкидають.
Сировина сушать на горищах або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (до 5 - 7 см) на тканині чи папері. Вихід сухої сировини 48-54% (осіння заготівля).
За ВТУ 2407-58 сировина складається з цілісних або розщеплених уздовж коренів з продольноморщіністоі корою. Зовні коріння буруваті, всередині лимонно-жовті. Запах своєрідний, слабкий. Смак гіркий. Вологість не вище 12%. У сировині допускається не більше (відсотків): побурілих і почорнілих на зламі коренів - 5, подрібнених частин - 3, органічних домішок - 1, мінеральних - 1.
Пакують сировину в мішки вагою по 25 кг. Термін зберігання не встановлено.
Кору заготовляють в період сокодвіженія (квітень - травень), коли вона легко знімається. На зрубаних або спиляних молодих гілках гострим ножем роблять кільцеві надрізи на відстані. 10-15 см один від одного і з'єднують їх поздовжніми надрізами, після чого кора легко знімається.
Сушать кору так само, як і коріння. Вихід сухої сировини 18-20%.
За ВТУ 2557-59 сировина складається з трубчастих або жолобчасті шматків кори з залишками деревини з внутрішнього боку. Зовнішня поверхня продольноморщініетая, сірого або буро-жовтого кольору, внутрішнє - від жовтуватого до оливково-сірого кольору. Запах слабкий, специфічний. Смак гіркий. Вологість не вище 10%. У сировині допускається не більше (відсотків): подрібнених частин-6, дрібних бічних коренів - 2,5, органічних домішок-0,5, мінеральних - 2.
Пакують суху кору в мішки вагою по 20 кг або тюки по 50 кг. Термін зберігання не встановлено.
Листя заготовляють після цвітіння (травень-червень), зриваючи їх руками. Не допускається заготівля листя, покритих іржею або пошкоджених шкідниками.
Сушать їх на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи.
За ВТУ 2123-50 сировина складається з скручених цільних, тонких і ламких листя довжиною 2-6 см, шириною 1-4 см, зверху темно-, знизу світло-зелених. Запах своєрідний. Смак слабокислий. Вологість не вище 12 - 14%. У сировині допускається не більше (відсотків): подрібнених частин - 5, побурілих, почорнілих і пожовклих листя - 4, інших частин барбарису - 1, органічних домішок - 2, мінеральних - 1.
Золи загальної повинно бути не більше 4,5%.
Пакують сухе листя в мішки вагою по 10 кг або тюки по 50 кг. Термін зберігання не встановлено. Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або підтоварниках.
Усі частини рослини, крім плодів, містять алкалоїди берберін, оксікантін, леонтодін. Корені використовують як глистогінний засіб, при кровотечах в післяпологовий період і пов'язаних із запальними процесами. Входять до складу препарату холелітіна, що застосовується при жовчнокам'яної хвороби, холециститах, жовтяниці. Листя застосовують як кровоспинний засіб, зокрема при маткових кровотечах.



Переглядів: 1539 | Додав: fitoterapia | Теги: Berberis vulgaris L, Барбарис обыкновенный, Барбарис звичайний | Рейтинг: 0.0/0