12:18
Авран лікарський
Авран лікарський - Gratiola officinalis L.
Українська назва - Авраам лікарський, народні назви - драцїоля, благодатка, благодать, жовтянець, дріславець та ін 
Сімейство Ранникові - Scrophullariaceae.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається майже по всій Україні, проте на півдні степової зони і в Криму рідко. Росте на вологих луках, іноді в розріджені чагарниках в заплавах річок, на другій терасах. Великих заростей Авран майже не утворює, але групами і невеликими заростями зустрічається досить часто в лісових районах і на півночі лісостепової зони, значно рідше в Степу. Промислові заготовки можливі в основному в басейнах річок Дніпра, переважно по лівих притоках (Десна, Псел, Ворскла та ін) в Чернігівській, Київській, Полтавській, Харківській областях, і Сіверського Дінця в Донецькій області.
Запаси сировини досить великі. Щорічно можна заготовляти кілька тонн трави, але з осушенням заплав та другого річкових терас вони зменшуються.
Авран лікарський - багаторічна трав'яниста рослина, висотою 20-60 см, з повзучим, членистих, що були засаджені лускатими листям кореневищем. Стебло піднімають або прямостояче, вгорі чотиригранний, густо облистяний. Листя супротивні, ланцетні, загострені, при основі полустеблеоб'емлющіе і цельнокрайние, далі - по краях мілкопильчасті, з трьома поздовжніми жилками. Квітки одиночні, на довгих, що виходять з пазух листя квітконосах. Віночок з жовтою трубочкою і рожевим відгином. Плід - яйцеподібна багатонасінні коробочка, не довше чашечки. Квітне в червні - серпні. Плоди достигають у вересні. При ранньому скошування в роки з вологою другою половиною літа Авран відростає і у вересні зацвітає отава. Вся рослина отруйне.
Заготовляють траву у фазі цвітіння, зрізаючи її ножами або серпами без грубих безлистому приземних частин.
Сушать на горищах або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині, періодично перемішуючи. При тривалій сушці або сушінні товстим шаром сировину легко загниває.
За МРТУ-42, № 709-62 сировина складається з малоразветвленних стебел довжиною до 40 см, з листям довжиною до 5 і шириною до 1 см, квітками і частково незрілими плодами. Листя і стебла зелені, квітки жовтуваті. Запах слабкий, смак гіркий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): потемнілих, побурілих і пожовклих частин - 5, подрібнених частин (що проходять через сито з діаметром отворів 1 мм) - 3, органічних домішок - 1, мінеральних домішок - 1.
Пакують в мішки вагою по 20 кг. Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання не встановлено. Трава містить глікозиди, граціолін і граціолінін, сапоніни, граціоліновую кислоту, жири. Застосовується як проносне, сердечне і глистогінний засіб, а також при жовтяниці. Знаходить застосування в гомеопатії.
Переглядів: 1216 | Додав: fitoterapia | Теги: Авран лікарський, Авран лекарственный, Gratiola officinalis L | Рейтинг: 0.0/0