14:36
Адоніс весняний
Адоніс весняний (горицвіт весняний) - Adonis vemalis L. 
Українська назва - горицвіт весняний, народні назви - жовтоцвіт весняний, чорногорка, стародубка та ін 
Сімейство жовтців - Ranunculaceae.
З лікувальною метою використовують траву.
Зустрічається в степових і лісостепових районах України, у Криму на гірських пасовищах (яйли), іноді зустрічається в південних частих Полісся і Розточчя-Опілля. У Карпатах відсутній .- Росте на що залишилися нерозораних степових схилах балок і вододілах, степових ділянках, оступенених лісових узліссях і галявинах, в чагарниках степових чагарників. Звичайно утворює групи і рідкісні чагарники, площа яких може досягати декількох гектарів. Заросли, що мають промислове значення, збереглися ще в передгір'ях Криму і на яйлах, у меншій кількості вони зустрічаються в Одеській, Вінницькій, Черкаській, Хмельницькій, Кіровоградській, Полтавській, Дніпропетровській, Харківській, Донецькій областях, де переважно і виробляється промисловий збір сировини цієї рослини. За даними Укоопспілки, максимальна заготівля трави горицвіту весняного склала (в 1965 р.) 45,3 т.
Запаси сировини невеликі, і вони швидко зменшуються через неправильне проведення заготівель (зривання рослин з основами кореневищ замість зрізання, заготовки на одних і тих же масивах до повного їх виснаження та ін.) Проведення лісопосадок на схилах, узліссях і галявинах, інтенсивний випас худоби на них також ведуть до зменшення запасів горицвіту. Рослина необхідно вводити в промислову культуру.
Адоніс весняний - багаторічна трав'яниста рослина з темно-бурим, коротким, многоглавий кореневищем і буро-чорними шнуровіднимі корінням. Стебел зазвичай декілька. Вони прямостоячі, розгалужені у верхній частині, а в нижній покриті чешуеобразнимі листочками. Висота рослин на початку цвітіння 10-15, пізніше - 35-40 см. Листки чергові, Стеблові - подвійно-і троякоперісторассеченние на вузькі лінійні частки. Квіти одиночні, великі, на верхівках стебел і їх розгалуженнях. Чашечка зелена, пятілістная. Пелюсток 12-20 довжиною до 3 см, подовжених, на верхівці зазублених. Численні тичинки і маточки розташовані спірально на конусоподібне квітколоже. Плоди - збірні сім'янки. Окремі сім'янки овальні або оберненояйцеподібні, зеленуваті, з гачкуватим носиком, завдовжки 4-5 мм. Цвіте у квітні - на початку травня; плоди дозрівають у червні. Рослина отруйна.
На Україні, крім горицвіту весняного, в південно-східних районах зустрічається адоніс волзький, який не застосовується в медицині (має низьку біологічну активність). Обидва види відрізняються рядом ознак (табл.).
Заготовляють траву від початку цвітіння до осипання плодів (квітень - червень), але кращої якості має сировину, зібране у фазі цвітіння. Після осипання плодів трава
втрачає біологічну активність. Зрізають її ножами або серпами (на висоті 5-10 см).
Сушать сировину на горищах або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3-5 см) на тканині чи папері і часто перемішуючи. Краще сушити в сушарках при температурі 50-60 °, тому що при швидкій сушці тлікозіди краще зберігаються. Вихід сухої сировини становить 22-23%.
За ГОСТ 2663-47, ГФ-Х, ст. 321 сировина складається з стебел з листям і квітками або з молодими плодами, можна без них. Колір листя і стебел зелений, віночків квіток - золотисто-жовтий. Запах слабкий, не характерний. Смак гіркий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): стебел з прикореневими бурими плівчастими листям - 2, частин зі зміненою забарвленням - 3, подрібнених частин - 5, органічних домішок (частини інших рослин) - 2, мінеральних - 0,5.
Пакують сировина, пресуючи, у мішки або тюки вагою по 25, 50, 75, 100 кг. Зберігають у сухих, темних, добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 2 років. Біологічну активність сировини щорічно контролюють.
Усі частини рослини містять глікозиди серцевого дії (цімарін, адонітоксін), сапоніни. Застосовується трава при недостатності серцевої діяльності, для заспокоєння нервової системи, виготовлення різних препаратів серцевого дії (адонізід, адоніс-бром, мікстура Бехтерева). Адонізід входить до складу препарату кардіовалена.

Ознаки
Адоніс весняний — Adonis vernalis L.
А. волжський — A. wolgensis S t е v.
Стебла
Прості або у верхній частині гіллясті з притиснутими віткамиВід середини раськидістоветвістиє, коротко опушені
Листя
Двояко-, троякоперісторассеченниє, долі узколінейниє, цілісні, голі
Троякоперісторассеченниє, долі лінейно-ланцетниє, інколи зубчасті по краю, знизу опушені
Квітки 
Діаметром 4—6 см, чашолистки зелені, пелюстки віночка золотисто-жовті
Діаметром 2—4 см, чашолистки лілові, пелюстки віночка блідо-жовті
Плоди

Овальні або обратнояйцевідниє, завдовжки 3—5 мм з гачкувато зігнутим носиком


Овальні, завдовжки 3,5—4 мм із заломленим, притиснутим до плоду носиком

Смак
Горький
Не гіркий


Переглядів: 2234 | Додав: fitoterapia | Теги: Адоніс весняний, Адонис весенний, горицвет весенний, Adonis vemalis L | Рейтинг: 0.0/0