Бронхіт
Це запалення бронхів, одне з найбільш частих захворювань органів дихання. 

Бронхіт як самостійне захворювання зустрічається практично рідко, зазвичай він поєднується з ураженням гортані, трахеї, носоглотки, легенів. Незважаючи на це, бронхіт може бути основним клінічним проявом захворювання та визначає його перебіг. Часто спостерігається у дітей, а також у літніх людей у зв'язку з віковими змінами стінок бронхів і зниженням захисних властивостей їх слизової оболонки.

Частіше хворіють чоловіки, що може бути обумовлено куреніїм, а також впливом професійних факторів. 

За перебігом зазвичай розрізняють гострий і хронічний бронхіт. Гострий бронхіт найчастіше поєднується з гострими запальними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, проте іноді може протікати і самостійно. У розвитку гострого бронхіту важливу роль відіграє простудний фактор. Нерідко гострий бронхіт виникає при наявності хронічних вогнищ інфекції в близько носових пазухах (синусит), тонзиліт, а у дітей за наявності аденоїдів. Гострий бронхіт може ускладнювати перебіг ряду інфекційних захворювань (грип, коклюш, кір). До розвитку гострого бронхіту привертають деякі шкідливі умови праці, а також застійні явища в малому колі кровообігу.

Захворювання, як правило, починається гостро. Іноді йому перед простують симптоми гострого респіраторного захворювання, нерідко спостерігаються явища трахеобронхіту. Скарги на неприємні відчуття за гудиною, іноді відчуття печіння, тяжкості, «закладенні», з'являється кашель - спочатку сухий, потім з виділенням слизової або слизисто-гнійної мокроти. Іноді кашель стає надривним, судорожним, що нерідко спостерігається при затяжному перебігу бронхіту 

Відзначається загальна слабкість, підвищена пітливість. Температура тіла може бути нормальною, але найчастіше вона субфебрильна, можливе підвищення до 38 ° С. Зміна функції інших внутрішніх органів і систем, як правило, не відзначається. Іноді спостерігається тахікардія. Тривалість хвороби 1 - 3 тижні.

Особливе значення має гострий алергічний бронхіт, який супроводжується наполегливою, нерідко пріступообразним кашлем, переважно в нічні години, при відсутності явищ інтоксикації і при нормальній або субфебрильної температури тіла. Гострий алергічний бронхіт схильний до рецидиву і може носити сімейний характер.

Перебіг гострого бронхіту зазвичай сприятливе, однак у разі поширення запального процесу на бронхіоли захворювання набуває більш важкий характер.

Хворому наказують постільний режим. Необхідно хаті гать охолодження. При утрудненому відділенні мокротиння не обійтися без відхаркувальних засобів. При сухому кашлі надривному доцільні засоби, що пригнічують кашльовий рефлекс. Призначають банки і гірчичники на груди і спину. Рясне тепле пиття.

Будь-яке глевким до кінця захворювання - ангіна, грип, коклюш, кір - може ускладнюватися гострим, перехідним в хронічний, бронхітом. Бронхіти бувають алергічними, характерними для завзятих курців, викликаними впливом зовнішніх фізичних чинників або інтоксикацією. І якщо ними не займатися впритул, то вони, як правило, призводять до виникнення астматичного компонента

Якщо ваш організм насилу виносить медикаментозне лікування і ви віддаєте перевагу лікуватися без пігулок і мікстур - Спробуй ті на собі деякі з нижчеописаних рецептур і рекомендацій.

У «Російському народному лікарському пораднику» П.М. Куреннова описано не скільки рецептур лікування бронхіту редькою:

а) дитячі бронхіти. Редьку порізати маленькими кубиками, покласти в каструлю з цукром. Пекти в духовці 2 год процідити. Редьку викинути, а рідина злити в баночку і пити по 2 чайні ложки 3 - 4 рази на день перед їжею і на ніч перед сном;

б) редьку порізати на шматочки, посипати цукром, але не томити в духовці, а дочекатися появи соку Приймати його по 1 столовій ложці щогодини. Самий сильний кашель йде за короткий термін;

в) заспокійливу та пом'якшуючу кашель засіб: вибрати редьку з хвостиком, зрізати верх, видовбати верхню частину (близько 1 / 3), в яку покласти трохи меду поставити на банку або на склянку з водою, опустивши в неї хвостик. Приблизно через 4 год утворюється повна редька соку. Сік злити і знову покласти мед і так 2 дня, поки редька не висохне і не стане непридатною. Пити сік редьки по 1 чайній ложці 3 - 4 рази на день через 20 - 30 хв після їди.

Редька з медом при бронхіті і коклюші надає відхаркувальну дію.

Допомагає в лікуванні бронхіту хрін звичайний:

а) 150 г кореня хрону добре миють у холодній воді, пропуску ють через м'ясорубку і вичавлюють в цю кашку сік 2 лимонів. Добре перемішують і ставлять у холодильник. Приймають вранці: дорослі по 1 чайній ложці натщесерце, діти з п'ятирічного віку - по 1 / 2 чайної ложки. Цю суміш можна приймати, коли починається напад кашлю. Лікування не припиняють, поки не настане поліпшення;

б) з давніх рецептур: 150 г хрону пропускають через м'ясорубку, додають 150 г меду настоюють 2 дні. П'ють по 1 чайній ложці 3 рази на день у проміжках між прийомами їжі до стійкого поліпшення стану здоров'я. Через 5 днів курс повторюють.

Лікування хріном добре не тільки при бронхіті, але і при бронхіальній астмі.

Рецепт лікування бронхіту: 1 кг стиглих помідорів і 50 г часнику посівного пропускають через м'ясорубку, 300 г кореня хрону звичайного натирають на тертці. Все змішують, солять за смаком. Розкладають у банки ємністю 0,2 або 0,5 л і ставлять у холодильник. Дітям дають по 1 чайній ложці перед їдою 3 рази на день; дорослі п'ють по 1 столовій ложці перед їдою 3 рази на день. Перед вживанням суміш підігрівають до кімнатної температури.

При бронхіті корисно тримати під подушкою лляної або бавовняний мішечок з гілками сосни або листям евкаліпта прутьевідного. Під цей мішечок кладуть грілку, по криту вологою тканиною.

Якщо з'являється утруднене дихання, необхідно пити по 1 / 4 склянки теплого молока стільки разів на день, скільки буде потрібно.

Так званий бразильський спосіб лікування бронхіту для примхливих дітей: через сито протирають 2 стиглих банана, опускають в гарячу солодку воду, розмішують. П'ють гарячу суміш 7 - 8 разів на день.

В емальовану каструлю (без потрісканої емалі) наливають 1 склянку молока і всипають туди 1 столову ложку (без верху) шавлії лікарського. Суміш кип'ятять, накривають каструлю блюдцем чи тарілкою (не металевими). Молоко проціджують, шавлія викидають. Потім молоко знов підігрівають, накривши каструлю тарілочкою. П'ють гарячим, тільки на ніч, перед сном, коли хворий знаходиться вже в ліжку. Закрити кватирку, двері, щоб не було протягів.

Закип'ятити 1,5 л води. Коли кипить вода, в неї всипають 400 г висівок (яких завгодно). Підсолоджують медом або цукром. Цей відвар п'ють протягом дня неодмінно дуже гарячим замість чаю, молока, кави. Добре допомагає не тільки при бронхіті, а й при втраті голосу.

Дрібно нарізані 10 головок цибулі ріпчастої і 1 головку часнику посівного кип'ятять в не пастеризованому молоці (0,5 - 0,7 л) до тих пір, поки цибуля і часник не розчиняться. Додають трохи м'яти (можна будь-який) і меду. Приймають по 1 столовій ложці протягом усього дня, не менше 7 - 8 разів.

Гоголь-моголь з яєчних жовтків, збитих з цукром. Є натщесерце і між прийомами їжі.

Змішують 2 столові ложки свіжого вершкового масла, 2 курячих жовтка, 1 чайну ложку пшеничного борошна, 2 чайні ложки меду. Приймають всередину по 1 чайній ложці на день через 20 хв після їди.

Земські лікарі лікували бронхіт відваром з свіжих яблук. Яблука дрібно ріжуть, додають трохи води, протушівают 10 хв на дуже маленькому вогні. Вживають в теплому вигляді 8 - 10 разів на день. Якщо бронхіт запущений, то слід додати яблучне пюре по 1 столовій ложці меду і вершкового масла. При сухому кашлі земські лікарі рекомендували їсти печені яблука.

Для лікування бронхіту у дітей, що супроводжується кашлем, земські лікарі рекомендували таку суміш: 1 свіже яблуко, натерте на тертці, дрібно порізану цибулю, мед (1:1:2). Все добре перемішують. Приймають не менше 6 - 7 разів на день, незалежно від прийому їжі.

Бронхіт, бронхіальну астму, кашель можна лікувати часником посівним, якщо до нього немає алергії. Свіжоприготований сік часнику приймають по 1 чайній ложці 1 - 2 рази на день у проміжках між прийомами їжі. Незапущених кашель проходить після першого прийому. Бронхіт - за 2 - 4 прийоми.

Бузкова астра як лікувальний засіб бронхіту прийшла з Японії та Китаю. Рекомендуємо восени насушити пелюстки бузковою айстри. Одну чайну ложку сухих пелюсток (1 столову ложку свіжих) заварюють 1 склянкою окропу. Настоюють до охолодження, проціджують. П'ють 6 - 8 разів на день тільки в теп лом вигляді незалежно від прийому їжі.

Цілителька Ванта радить лікувати бронхіт у дітей при по потужності яєчні. Підсмажити на свинячому жирі 2 яйця і добре посолити. Коли яєчня охолоне, зробити з неї компрес на всю ніч. Іноді такий компрес допомагає з одного разу, а якщо ні - повторити 5 - 6 разів.

Два листки мати-й-мачухи звичайної варять в 0,5 л молока, додають в молоко на кінчику чайної ложки свіжий свинячий жир. Приймають по 1 / 2 склянки в другій половині дня 2 - 3 рази, останній раз вже лежачи в ліжку.

Один стакан соку мати-й-мачухи звичайної, 1 склянка меду, 1 склянка горілки. Все добре перемішують. Одне з кращих лікувальних засобів від бронхіту. П'ють по I столовій ложці 7 - 8 разів на день через 15 - 20 хв після їди.

Забутий рецепт лікування бронхіту, гаймориту, риніту. Варто його згадати не тільки тому, що він був широко розповсюджений, а й тому, що давав добрі результати в лікуванні. Для цьо го необхідний 5% розчин йоду спиртового, який по краплях додають у 1 / 3 склянки молока. П'ють по схемі:

Ранок
Обід
Вечір

1-й день
1
2
3

2-й день
4
5
4

3-й день
3
2
1


Увечері можна приймати ванну (15 хв), додаючи в неї по 1 / 3 пачки кухонної солі. Не можна лягати в холодне ліжко, вона повинна бути попередньо зігріта грілкою. При наявності гаймориту на ніч на гайморові порожнини ставлять гірчичники. На шматочок целофану кладуть змочений теплою водою гірчичник, прикріплюють куточки пластиром.

НЕ МОЖНА 5% розчин йоду спиртового з молоком застосовувати вагітним жінкам, дітям до 11 років; при непереносимості йоду, при захворюваннях щитовидної залози.

примула. Болгарські фахівці радять лікувати затяжні бронхіти сухими (1 чайна ложка) або свіжими (1 столова ложка) квітками примули, які заливають 1 склянкою окропу, настоюють 15 хв, проціджують. П'ють по 1 / 4 склянки 4 рази на день у проміжках між прийомами їжі.

Знахарі Україна успішно лікували бронхіт сухими або свіжими листям маргаритки багаторічної. 3 чайні ложки листя заливають 1 склянкою окропу, настоюють ніч. П'ють по 1 столовій ложці 7 - 8 разів на день, приблизно через кожну годину.

Добре лікувати бронхіт зеленими волоськими горіхами. Банку з темного скла ємністю 1 л заповнюють горіхами і заливають горілкою. Витримують на підвіконні, на сонячній стороні 10 днів. П'ють по 1 чайній ложці з теплим (гарячим) чаєм, в нього необхідно додати 1 / 3 чайної ложки меду. Настоянку зберігають у темному, прохолодному місці.

Народні цілителі радять лікувати бронхіт настоєм фіалки триколірної: 1 столову ложку сировини заливають 1 склянкою окропу, настоюють 2 години в теплому місці, проціджують перед вживанням. П'ють по 1 / 3 склянки 4 - 5 разів на день за 30 хв до їди.

Відвар: 2 столові ложки сировини заливають 1 склянкою окропу, настоюють до охолодження, проціджують перед вживанням. П'ють ковтками кілька разів на день.

При бронхіті, бронхіальній астмі рекомендують плоди, сік вишні, а також відвар плодоніжок вишні. Відвар плодоніжок: 1 столову ложку сировини заливають I склянкою води, кип'ятять 1 хв, настоюють 30 хв, проціджують перед вживанням. Приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день за 30 хв до їжі. 

Бронхіт, кашель, бронхіальна астма, коклюш в селах знахарі лікували листям подорожника великого: 10 - 15 г сухих або 10 г свіжого листя заливають 1 склянкою окропу, дають охолонути, проціджують перед вживанням. П'ють по 1 столовій ложці 5 - 6 разів на день. Це ще й хороший відхаркувальний засіб.

Бронхіт, застуду, бронхіальну астму, туберкульоз легень можна лікувати деревієм звичайним з медом: I столову ложку листя заливають 1 склянкою окропу, настоюють 30 хв, проціджують. П'ють в теплому вигляді. Обов'язково додають 1 десертну ложку меду.

Цілителі Німеччини, Франції, Україні лікували бронхіт, бронхіальну астму, коклюш пасльоном солодко-гірким. Для цього вони використовували листя і стебла.

Відвар: 3 г сировини заливають 1 / 2 склянки окропу, настоюють до охолодження. П'ють по 1 столовій ложці 5 - 6 разів на день, обов'язково підсолоджують медом або цукром.

Настоянка: 1 частина сировини заливають 10 частинами горілки, настояти 1 добу. П'ють по 5 - 6 крапель на 2 столові ложки води 2 рази на день.

Цілителі вважають, що особливо добре це лікування підходить тим, хто живе або працює в холодних, вологих приміщеннях. Це лікування сприятливо діє на світловолосих, білошкірих, флегматичних, лагідної вдачі, схильних до катаральним захворювань осіб.

Цілителька Ванга радить стебла пасльону солодко-гіркого товкти й змішати зі свинячим салом. Нанести суміш на чисту бавовняну тканину, обмотати горло у вигляді компресу не тільки при ангінах, але і при бронхіті з надривним, сухим кашлем. 

М'яке і хороше лікування бронхіту - інжир, розпарений киплячим молоком: 8 - 10 плодів на 2 склянки молока. Коли молоко охолоне, набряклий інжир дрібно нарізають. З'їдають у теп лом вигляді протягом дня.

Бронхіт, бронхіальну астму, задишку, катар верхніх дихальних шляхів можна лікувати подрібненим коренем любистку лікарського. Порошок приймають на кінчику чайної ложки кілька разів на день. Одночасно п'ють відвар кореня: 1 чайну ложку сировини заливають 2 / 3 склянки окропу, настоюють 30 хв, проціджують. Приймають по 1 столовій ложці 4 - 5 разів на день через 30 хв після їди.

Три столові ложки морквяної кашки заливають 1 склянкою гарячого молока. П'ють по 1 / 3 склянки багаторазово.

Старовинний спосіб лікування бронхіту з сухим кашлем гавкаючим нирками та хвоєю сосни. При цьому лікуванні відбувається розрідження мокроти і прискорюється її відділення.

Відвар: 1 столову ложку сировини заливають 1 склянкою окропу. Заварювати найкраще в термосі. Приймають по 1 / 4 склянки 3 - 4 рази на день через 20 - 30 хв після прийому їжі. Зберігають відвар не більше 2 діб. в холодильнику. П'ють в теплому вигляді.

У європейських країнах бронхіт, катар верхніх дихальних шляхів, грип, коли дуже важко відходить мокротиння, лікують соком, салатом з листя настурції великою. Це має свою лікувальну пояснення - у листі настурції виявили рослинний антибіотик, який «атакує» бактерії, що знаходяться на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. Сік п'ють по 1 чайній ложці 4 - 5 разів на день протягом 1 - 2 тижні. Можна на такий же проміжок часу 1 - 2 рази на день в салат додавати 1 жменю листя.

В Україні широко застосовують квітки, листя, ягоди бузини чорної.

Настій: 1 столову ложку сухих (свіжих) листя заливають 1 склянкою окропу, настоюють 20 хв, проціджують. П'ють у теп лом вигляді. Можна приготувати суміш з рівних частин квіток бузини чорної та цвіту липи: 1 столову ложку сировини заливають 1 склянкою окропу. На маленькому вогні кип'ятять 5 - 7 хв, проціджують. П'ють по 2 столові ложки в теплому вигляді декілька разів на день протягом 1 тижня.

Ефективність лікування посилюється, якщо до настою додати 1 чайну чи столову ложку меду (за відсутності до нього алергії).

При частих простудних захворюваннях, бронхіті добре використовувати сік бузини чорної. Розводять 1 столову ложку соку 1 склянкою окропу. П'ють ковтками в теплому вигляді декілька разів на день. Слід пам'ятати, що сік готують тільки з стиглих ягід. Нестиглі плоди отруйні!

Рекомендація для чоловіків. За пів-літрову пляшку білого вина кладуть 4 невеликих листка алое деревоподібного. Настоюють 4 дні, проціджують. Приймають при хронічному бронхіті по 1 десертній ложці 3 рази на день. 

Бронхіт і коклюш можна лікувати старовинним засобом: 500 г очищеного і подрібненого цибулі ріпчастої, 500 г меду, 400 г цукру варять в 1 л води на слабкому вогні протягом 3 ч. Дають охолонути, проціджують. Приймають по 1 столовій ложці 6 - 7 разів на день.

У селах при лікуванні бронхіту, особливо за наявності гнійного мокротиння, широко використовують бруньки й квітки черемхи звичайної.

Настій: 1 столову ложку сировини заливають 1 склянкою окропу. Настоюють до охолодження, проціджують перед вживанням. П'ють по 1 - 2 столові ложки 5 - 6 разів на день у теплому вигляді.

Народні цілителі радять лікувати бронхіт, всі запальні процеси верхніх дихальних шляхів листям і ягодами журавлини - полоскати горло і пити настій: 1 столову ложку подрібненого листя заливають 1 склянкою окропу, настоюють 20 хв, проціджують. П'ють по 1 столовій ложці 5 - 6 разів на день і стільки ж разів полощуть горло теплим настоєм.
Категорія: Дієтологія | Додав: fitoterapia (21.01.2011)
Переглядів: 2022 | Теги: Бронхіт