23:36
Сосна звичайна
Сосна звичайна - Pinus silvestris L.
 
Українська назва - сосна звичайна, народна назва - сосна. Сімейство соснові - Pinaceae. З лікувальною метою використовують нирки. повсюдно в лісових і лісостепових районах (на друге степу, а також в Карпатах (Горгани) і Кримескіх горах. Утворює чисті і змішані (з дубом, грабом, буком, рідше іншими породами) насадження на пісках, супесках, суглинках іноді на крейдяних відкладах та пр. Наявні соснові ліси є штучними насадженнями. Основні заготівлі можна робити в лісових і частково лісостепових районах. 
 
Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти десятки тонн нирок при рубках догляду в молодих посадках. За даними Укоопспілки, в республіці найбільшу кількість нирок сосни звичайної було заготовлено в 1969 р. - 2,6 т. 
 
Сосна звичайна - вічнозелене дерево висотою до 30-40 л і до 1,5 л у діаметрі. Кора у молодих дерев червонувато-бура, у старих сірувато-бура, тріщинуватих, на гілках жовтувата. Хвоя по два в пучку, світло-зелена, іноді сизувато, загострена. Тичіночние суцвіття сірчано-жовті, на коротких ніжках, складаються з великої кількості тичинок з пильовиками, наповненими жовтої пилком. На кінцях молодих пагонів тих же дерев з'являються червонуваті овальні суцвіття - шишечки, 5-6 мм завдовжки і 4 мм шириною, па коротких квітконіжках, що складаються з криючі луски, у пазухах яких сидять насінні луски з сім'ябрунькою. 
 
Жіночі шишки після запліднення розростаються, досягають 2,5-7 см довжини і 2-3 см ширини. У перший рік вони зелені, на другий - дерев'яніють і буріють. Насіння 3-4 мм довжини, чорнуваті або сіруваті до крила. Цвіте в травні, шишки дозрівають на другий рік. 
 
Заготовляють нирки до початку їх розпускання (лютий - березень). Зрізають «коронки» нирок з гілками довжиною до 3 см секатором з верхівок пагонів молодих дерев (чим старіше дерево, тим менше нирки). 
 
Сушать сировину на горищах, розстилаючи тонким шаром на тканині або папері і часто перемішуючи. Не можна сушити нирки в печі, так як смола розтоплюється і випаровується, а луски розходяться в різні боки. 
 
Сировина складається з «коронок» з 5-7 нирками, з яких найбільша в центрі, або одиничних нирок, покритих сухими, спірально розташованими, щільно притиснутими лусками, склеєними смолою. Нирки зовні рожево-бурі, на зламі зеленуваті. Запах ароматний, смолистий. Смак гіркуватий. Вологість не вище 13%. У сировина допускається не більше (відсотків) інших частин сосни (перерослих нирок, стебел довшим 2 см) - 10, в тому числі хвої - 0,5; подрібнених частин (які проходять через сито з діаметром отворів 3 мм) - 5, органічних і мінеральних домішок - по 0,5. 
 
Сировина пакують у фанерні ящики вагою по 25 кг. Зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або підтоварник. 
 
Нирки містять смолу, ефірну олію (у складі якого ацетат, пінен, лімонен), гірке речовину пінопікрін, дубильні речовини, вітамін С. Застосовуються як відхаркувальний, сечогінний і дезинфікуючий засіб, при хворобах верхніх дихальних шляхів, для ванн. Хвоя використовується для приготування вітамінних напоїв, хлорофіл-вітамінної пасти (застосовується при опіках, ранах, шкірних хворобах), входить до складу протиастматичних мікстури Траскова.
Сосна звичайна - Pinus silvestris L.
Переглядів: 2909 | Додав: fitoterapia | Теги: сосна обыкновенная, Сосна звичайна | Рейтинг: 5.0/1