14:11
Мильнянка лікарська
Мильнянка лікарська - Saponaria officinalis L.
Українська назва - мільнянка лікарська, народні назви - мильний корінь, мильна трава, Мильніков, собаче мило, чістуха, білі зірочки, звоздік, бобовнік, натягач, терплич та ін.
Сімейство гвоздикових - Caryophyllaceae.
З лікувальною метою використовують кореневища з корінням (червоний мильний корінь).
Зустрічається майже по всій Україні (за винятком полинової Степу і Карпат), однак частіше в центральних і східних районах республіки в басейнах Дніпра та Дінця. Росте в основному на прирічкових пісках, луках, лісових узліссях і галявинах, іноді на узбіччях доріг. Зазвичай в результаті, вегетативного розмноження утворює невеликі зарості. Розводиться в культурі як декоративна рослина.
Запаси сировини невеликі. Щорічно можна заготовляти кілька центнерів кореневищ у Київській, Черкаській, Полтавській, Дніпропетровській, Харківській, Донецькій областях.
Мильнянка лікарська - багаторічна трав'яниста рослина. Кореневище повзуче, розгалужене, вузлувате, з двома супротивними нирками у вузлах і червоно-бурою корою. Корені більш темною забарвлення. Стебла прямостоячі або піднімають, у верхній частині супротивно-гіллясті. Листя супротивні, еліптичні або подовжені, гострі, з трьома жилками і війчастим краєм. Квітки великі, білі або рожеві, запашні, зібрані в щитковидні волотисте суцвіття. Плоди - коробочки, що відкриваються чотирма зубчиками. Квітне в червні - серпні. Плоди дозрівають у серпні - вересні. Зустрічається в гірському Криму мильнянка клейку - S. glutinosa В. М., що відрізняється червоним віночком і залозистим опушуванням, заготовляти не слід.
Заготовляють кореневища з корінням восени (вересень - жовтень) або рано навесні на початку відростання (квітень). Викопують їх лопатами, обтрушують землю, обрізають ножами надземні частини і зразу ж миють у холодній воді.
Сушать на відкритому повітрі, на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розклавши тонким шаром (3-5 см) на папері або тканини. Вихід сухої сировини 30-32%.
За ОСТ НКЗТ 7910-373 сировина складається з вузлуватих, зморщених уздовж кореневищ товщиною 1,6-6 мм з легко відстає корою. Коріння теж зморщені вздовж, трохи зігнуті, борознистих, злам їх рівний. Кореневища в квартирі світло-червоні, бурі, коріння - червоно-бурі, всередині жовтувато-білі. Запах відсутній. Смак спочатку солодкуватий, потім їдкий, з відчуттям слизової. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше 5% шматків кореневищ і коріння завдовжки менше 2 см, 1% органічних і мінеральних домішок.
Пакують в тюки вагою по 100 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях.
Кореневища і корені містять до 10% сапонінів, що обумовлюють лікувальну дію. Їх застосовують як відхаркувальний засіб при захворюваннях дихальних шляхів у вигляді відварів, рідше як проносне.


Переглядів: 1998 | Додав: fitoterapia | Теги: Мыльнянка лекарственная, Saponaria officinalis L., Мильнянка лікарська | Рейтинг: 0.0/0