14:35
Липа серцелистна
Липа серцелистна - Tilia cordata Mill
Українська назва - липа серцелиста, народна назва - липа. 
Родина липові - Tiliaсеае.
З лікувальною метою використовують суцвіття.
Зустрічається в листяних (дубових, грабових, букових та інші) і рідше у змішаних лісах майже по всій Україні. У Карпатах піднімається до 950 м. У лісових і лісостепових районах переважно росте в вододільних, рідше в заплавних лісах, в Степу - в заплавних і балкових. Повсюдно в лісостепових і на півночі степових районів виростає в лісосмугах і придорожніх насадженнях, а також на вулицях, у парках та ін Основні заготівлі доцільні в Хмельницькій, Вінницькій, Київській, Полтавській, Черкаській, Сумській, Харківській, Донецькій областях.
Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти кілька сот тонн суцвіть. Заготівлі проводяться по всіх областях України. Середньорічна заготівля суцвіть липи по республіці за три роки (1974-1976) склала 60 т.
Липа серцелистна - дерево до 25 м заввишки, з червоними або оливковими пагонами. Листки чергові, довгочерешкові, на верхівці загострені, неравнобокіе, серцеподібні, по краях пільчатие, зверху темно-зелені, знизу - сизо-зелені, з пучками бурих волосків у кутах між жилками. Квіти жовтувато-білі, запашні, зібрані по 2-11 в поникнули полузонтіки. Приквітковим лист отвороченний, зростається з загальним квітконосом. Плоди - опушені горішки, 4-8 мм в діаметрі. Цвіте рослина в кінці червня - липні. Плоди дозрівають у жовтні.
На Україні, крім липи серцелистої, ростуть також липа широколистні - Tilia platyphyllos Scop, і липа пухнаста-Tilia tomentosa Moench. Хімічний склад останньої недостатньо вивчений. Ймовірно, її можна застосовувати так само, як л. серцелистої и л. широколистні.
Заготовляють суцвіття під час цвітіння. Щоб не пошкодити дерева, краще це робити з приставних розсувних сходів. Але зазвичай зрізають невеликі гілки з рясним цвітінням і на землі обривають суцвіття, відкидаючи одночасно пошкоджені листоїдів і уражені іржею.
Сушать сировину на горищах під залізним дахом або під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3 - 5 см) на тканині чи папері, або в сушарці при температурі 25 - 30 °. При пересушуванні квіти осипаються. Вихід сухої сировини 30-31%.
За ГФ-X ст. 274, ГОСТ 6518-69 сировина складається з жовтувато-зелених приквітковим листя і світло-жовтих квіток, зібраних по 3-15 на квітконосах. Запах слабкий, ароматичний. Смак солодкуватий, трохи терпкий з відчуттям слизової. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): побурілих квіток і приквітників - 4, суцвіть, пошкоджених листоїдів і іржею, - 2, суцвіть з плодами - 2, інших частин липи - 1, що обсипали квіток або суцвіть без приквітників -15, подрібнених частин ( що проходять крізь сито з діаметром отворів 3 мм) - 3, органічних домішок (частини інших рослин) - 0,3, мінеральних - 0,1. Сухі суцвіття пакують у тюки вагою по 50 кг. Зберігають в упакованому вигляді в сухому, добре провітрюється на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання до 2 років.
Суцвіття містять флавоноїди і потогінні глікозиди, ефірна олія, слизу, дубильні речовини. Застосовуються як потогінний засіб при простудних захворюваннях, для полоскання горла і зіву. Входять до складу потогінних чаїв і збору для полоскання горла. Використовується також у коньячному і лікерном виробництвах.


Переглядів: 2283 | Додав: fitoterapia | Теги: Липа серцелистна, Липа сердцелистная, Tilia cordata Mill | Рейтинг: 0.0/0