23:53
Конвалія травнева
Конвалія травнева - Convallaria majalis L.
Українська назва - конвалія звичайна, народні назви - маївка, ландішнік, дьондюраг; ланиш, черемка лугова та ін.
Сімейство Лілійні - Liliaceae.
З лікувальною метою використовують траву, листя та квіти.
Зустрічається майже по всій Україні (за винятком полинової Степу і високогірних Карпат). На Поліссі та в Лісостепу це звичайна рослина, у степових районах досить рідкісне (тільки по річкових долинах і балках). Росте в листяних, змішаних, рідше хвойних лісах, чагарниках. Іноді утворює зарості на десятках і навіть сотнях гектарів, особливо в заплавних лісах. Промислові заготовки можливі в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Тернопільській, Житомирській, Київській, Черкаській, Чернігівській, Полтавській, Сумській, Харківській та інших областях.
Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти сотні тонн листя, десятки тонн трави, кілька центнерів квіток, проте з заміною природних лісів штучними насадженнями кількість рослин зменшується.
Конвалія травнева - багаторічна трав'яниста рослина з повзучим розгалуженим кореневищем і тонкими Корця у вузлах. Від верхівок і бічних відгалужень кореневищ відходять пагони, що складаються з 3-6 піхвових листя і двох (рідко трьох) більш великих звичайних листів. Квітки ароматні, розміщені на верхівці безлистому стебла-стрілки. Оцвітина білий, кулясто-дзвонові з шістьма широкими зубцями. Плоди - кулясті червоні ягоди. Цвіте в травні, плоди достигають у вересні. Рослина отруйна.
Недосвідчені збирачі можуть збирати замість конвалії подібні з ним по листю інші рослини, що ростуть часто в лісах разом з ним, особливо види купени (мал.2) і грушанка круглолістную. Ряд зовнішніх ознак дає можливість розрізняти ці види рослин (табл.). 
Заготовляють траву і квіти під час цвітіння (травень), коли останні ще мають біле забарвлення. Траву і листя зрізують ножами або серпами, суцвіття - ножами або секаторами під квітками, складають у кошики чи мішки, насипають на брезенти і швидко відправляють до місця сушіння або приймання (свіже сировина).
Сушать негайно на горищах під залізним дахом або Рис. 57. Конвалія травнева. під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (траву і листя 2-3 см, квітки 1 см) на тканині чи папері, і часто перемішують. Вихід сухої трави та листя 20%, квіток 13-14%.
За ГОСТ 8684-58 сировина (лист) складається з жовтувато-зеленого листя з більш світлими черешками. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше 3% подрібнених частин (що проходять крізь сито з діаметром отворів 1 мм), 1% органічних домішок (частини інших рослин) і 0,5% мінеральних домішок.
Пакують в мішки по 20 кг або тюки по 50 кг. Термін зберігання до 2 років.
За ГОСТ 8684-58, ГФ-Х, ст. 322 сировину (трава) складається з листя і квітконосів з квітками (не менше 5%). Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркий. Вологість не вище 14%. У сировині допускається не більше (відсотків): частин зі зміненою забарвленням - 5, подрібнених частин (що проходять крізь сито з діаметром отворів в 1 мм) - 3, органічних домішок (частини інших рослин) - 1, мінеральних - 0,5.
Пакують, пресуючи, в мішки або стоси вагою по 50 кг. 
Термін зберігання до 2 років. Біологічна активність трави та листя контролюється щорічно.
За ГОСТ 8684-58 сировина (квітки) складається з світло-зелених квітконосів і дзвонові, жовто-білих квіток. Запах майже відсутня. Смак гіркий. Вологість не вище 12%. У сировині допускається не більше (відсотків): суцвіть з побурілі квітками - 5, квітконосів довше 3 мм нижче останнього квітки - 3, квітконосів без квіток - 1, органічних домішок (частини інших рослин) - 0,5, мінеральних - 0,3.
Пакують сировину в фанерні ящики, викладені щільною білим папером, вагою по 10-20 кг. Термін зберігання до одного року.
Сировина конвалії зберігають в упакованому вигляді в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах або. Підтоварниках. Біологічну активність сировини перевіряють через кожні 6 місяців.
Свіжу траву приймають, відповідно до стандарту, вологістю близько 80% без наявності поверхневої вологи.
Усі частини рослини містять глікозиди серцевого дії, з яких головним є конваллатоксін. Використовуються для виготовлення препаратів (конвазід, конваллотоксін, коргликон тощо) і конвалієва крапель, що застосовуються при серцевих неврозах.

 Конвалія травнева

 мал.2
Переглядів: 3265 | Додав: fitoterapia | Теги: Convallaria majalis L., Конвалія травнева, Ландыш майский | Рейтинг: 0.0/0