14:13
Гірчак почечуйній
Гірчак почечуйній (почечуйная трава)- Polygonum persicaria L.
Українська назва - гірчак почечуйній. Сімейство гречані - Polygonaceae. З лікувальною метою використовують траву. Зустрічається майже по всій Україні. Росте по берегах річок, струмків, стариць, озер, ставків, у вільшняк, на узбіччях доріг, вологих луках, а також як бур'ян на городах і полях в знижених місцях. Часто утворює густі зарості, чисті або в суміші з іншими болотними астенія. Іноді займає значні площі на полях як пожнивних бур'ян, а також на молодих покладах (у низинах). Основні заготівлі виробляються на Поліссі та в північній частині Лісостепу. 
Запаси сировини великі, щорічно можна заготовляти десятки тонн трави.
Горец почечуйний - однолітник з стрижневим слабоветвістим коренем. Стебло прямостояче або висхідний, розгалужене, висотою 30-100 см. Листки чергові, короткочерешкові, широколанцетної, загострені, цельнокрайние, часто з бурим плямою на верхній поверхні. Прилистки зростаються і утворюють розтруб з рівними краями і довгими прямими віями. Квіти дрібні (2,5-3 мм довжини), зеленувато-рожеві або білі, зібрані в густе, колосоподібне, пряме суцвіття довжиною 2-3 см на верхівці стебла та гілок, плоди - тригранні, чорні, блискучі горішки в оцвітиною, довжиною 2 -2,5 мм. Цвіте рослина в липні - серпні. Плоди дозрівають у серпні - вересні.
Заготовляють траву у фазі цвітіння, зрізаючи верхівки астенія ножем або серпом без грубих, майже безлистому нижніх частин, а при густому травостої скошуючи осою.
Сушать траву на горищах під залізним дахом або
під навісами з гарною вентиляцією, розстеляючи тонким шаром (3 - 5 см) на папері або тканині і часто перемішуючи. Якщо сировина лежить товстим шаром і сушка проходить повільно, трава чорніє, а на сонці - буріє. Вихід сухої сировини 20-22%.
За МРТУ-42, № 3281-64 сировина складається з стебел довжиною до 40 см, з листям і квітками. Стебла і листя зелені (темна пляма на листі при сушінні зникає), розтруби буруваті, квітки рожеві або білі. Запах відсутній. Смак гіркуватий. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): подрібнених частин, що проходять через сито з діаметром отворів 2 мм - 0,5, органічних домішок - 3, мінеральних - 1.
Суху траву пакують у тюки вагою по 50 кг або в мішки по 15-20 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварниках або стелажах. Термін зберігання не встановлено.
Замість водяного перцю не можна заготовляти інші види роду горець, що ростуть часто разом з ним.
У траві містяться танін, галові кислота, ефірна олія, флабофени, флавоноїди, гіперозід, авікулярен, кверцетрін, вітаміни С і К, пектинові речовини. Застосовується як кровоспинний і легкий проносний засіб, особливо при маткових кровотечах та геморої.


Переглядів: 1650 | Додав: fitoterapia | Теги: Гірчак почечуйній, Polygonum persicaria L., Горец почечуйный, почечуйная трава | Рейтинг: 0.0/0