14:39
Береза
Береза  - Betula pendula Roth. 
Українська назва - береза бородавчаста, народна назва - береза. 
Родина березові - Betulaceae
З лікувальною метою використовують бруньки і листя.
Поширена повсюдно в лісових районах і на півночі Лісостепу. На півдні Лісостепу зустрічається в основному на другій терасах річкових долин. У гірському Криму - це рідкісна рослина. Росте в лісах як домішка, рідше утворює чисті деревостой (зазвичай похідні після знищення корінних типів). Використовується в придорожніх насадженнях, парках, для озеленення вулиць та ін Основні заготівлі можливі і виробляються на Поліссі (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська, частково Сумська області). Менші можливості в Лісостепу і Карпатах. За даними Укоопспілки, найбільша кількість нирок було заготовлено в 1969 р. - 59,9 г, листя в 1968 р. - 21,3 т.
Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти десятки тонн нирок і листя.
Береза повисла - дерево зі звисаючими гілками, висотою до 20-25 м, з гладкою білою корою. У підстави стовбура старих дерев кора чорна з глибокими тріщинами. Молоді пагони голі, густо вкриті бородавчатий залізячками. Листя трикутно-ромбічні, по краях двоякозубчатие, з обох боків гладенькі, довжиною 3-8 см. Черешки в 2-3 рази коротше платівок. Чоловічі сережки повисла по 2-3 на кінцях гілок, довжиною 5-6 см, жіночі - одиночні, на коротких бічних гілках, завдовжки 2,5-3 см. Плоди - подовжено-еліптичні крилаті горішки. Цвіте береза у квітні - травні, плоди дозрівають у серпні - вересні.
Крім береза повисла, на Україні зустрічається ще кілька видів беріз (б. біла - В. alba L., б. Дніпровська - В. borysthenica Klok., Б. Низька - В. humilis S з h г ank) з яких також можна заготовляти сировину.
Заготовляють нирки з січня по березень (до початку розпускання). Для цього зрізують гілки на вирубках або місцях проріджування, зв'язують їх у пучки і сушать у добре провітрюваних приміщеннях протягом 3-4 тижнів. Не слід сушити в сушарках, щоб уникнути випаровування ефірних масел і смол. Потім обривають сережки, пучки гілок обмолочують і на решетах або віялка відділяють бруньки від домішок. Основні заготівлі нирок зазвичай проводять при виготовленні березових віників і мітел. Вихід сухої сировини 40-45%.
За ГОСТ 8533-57 сировина складається з подовженого конічних голих нирок, покритих щільно притиснутими, черепітчато розташованими матовими або блискучими темно-коричневими лусками. Довжина нирок 3-7 мм, ширина біля основи 1,5-3 мм. Смак трохи терпкий, смолянистий. Запах бальзамічний, особливо сильний при розтиранні. Вологість не вище 13%. У сировині допускається не більше (відсотків): інших частин берези - 3, у тому числі сережок - 2, що розпустилися нирок - 2, домішок органічних (частин інших рослин) і мінеральних - по 1.
Пакують сировину в мішки вагою по 25 і 50 кг. Зберігають в упакованому вигляді в сухому, добре провітрюється на стелажах або підтоварниках. Термін зберігання до 2 років.
Нирки містять ефірну олію (у тому числі бетулол), смоли, сапоніни / дубильні речовини, вітамін С. Їх використовують як сечогінний і жовчогінний засіб, для ванн, а також у парфумерній промисловості. У медицині знаходять застосування і листя (сечогінний, вітамінний і протизапальний засіб), березовий дьоготь, вугілля. Березовий дьоготь містить фенол і застосовується в складі мазей і паст як ранозагоювальний засіб і для лікування шкірних захворювань. Таблетки активованого вугілля «карболен» використовують як адсорбуючу засіб при отруєнні отрутами і бактерійних токсинами, при метеоризмі.



Переглядів: 2559 | Додав: fitoterapia | Теги: Betula pendula Roth, Береза повисла, Береза, береза бородавчаста | Рейтинг: 1.5/2