Астрагал шерстистоквітковий
Астрагал шерстистоквітковий 
Astragalus dasyanthus Pall.
Опис
Багаторічна трав'яниста рослина сімейства бобових з лежачими і прямостоячими або підводяться, довжиною до 40 см численними рудувато-волохатими гілками. Листя черешкові, непарноперисті, з 12-14 парами листочків. Листочки майже сидячі, довгасто-овальні або видовжено-ланцетні, довжиною 15-20 мм і шириною близько 6 мм. Прилистки ланцетоподібні, загострені. Суцвіття - густі голівчаті кисті з 10-20 жовтих квіток, довжиною 3-6 см, на квітконосах, що досягають 15 см довжини, розташованих в пазухах листя. Квітки довжиною 15-20 мм зі світло-жовтим метеликових віночком і густо опушеною дзвонові чашечкою. Плід - волосиста, овальний біб довжиною 10-11 мм. Всі частини рослини, за винятком внутрішньої сторони віночка, опушені білуватими або жовтуватими волосками. Колір стебел буро-сірий, листя - сірувато-зеленуватий, квіток - жовтий. Запах своєрідний, слабкий. Смак солодкуватий. Цвіте у червні-липні, плоди дозрівають у липні-вересні.
Заготівля,
В якості лікарської сировини використовується трава, іноді корені. Траву заготовляють в період масового цвітіння (червень-липень), до утворення плодів, зрізуючи рослини на висоті 5-7 см від рівня землі. При зборі намагатися не пошкодити коріння, оскільки це може призвести до загибелі рослини. Частина пагонів слід залишати на насіння. Щорічні заготовки на одних і тих же масивах неприпустимі.
Зібрану траву сушать на горищах або під навісом з гарною вентиляцією, розклавши шаром в 5 см, періодично перевертаючи. Можна сушити в сушарках з штучним обігрівом при температурі до 50-55 "С. Вихід сухої сировини - око ¬ ло 20% від маси свіжозібраного астрагала. Зберігають у мішечках у сухому місці протягом 1 року.
Хімічний склад
Трава астрагала містить флавоноїди - кверцетин, кемперол, ізорамнетин, астрагалозид, нарціссін, органічні кислоти, дубильні речовини, ефірну олію, тритерпенові сполуки - гліциризин, дазіантобіозід, кумарини, вітаміни С, Е, велику кількість заліза, кальцію, фосфору, магнію, натрію, є також кремній, марганець і інші мікроелементи. Астрагал вибірково накопичує селен.
Камедь астрагала, містить у собі бассорін (60-70%) і арабін (8-10%), тритерпенові сапоніни, флавоноїди (кверцетин, кемпферол, ізорамнетин тощо), слизові речовини, пігменти, органічні кислоти і різні мікроелементи.
Фармакологічні властивості
Настій трави має заспокійливі, седативними властивостями і викликає пониження артеріального тиску. Поряд з гіпотензивними властивостями астрагал надає дію на серце, розширює коронарні судини і судини нирок, посилює діурез.
Застосування в медицині
Астрагал шерстистоквітковий застосовують у початковій стадії гіпертонічної хвороби і при хронічній серцево-судинної недостатності зі схильністю до спазму коронарних судин, а також при гострих і хронічних нефритах. У народній медицині відвар трави астрагала застосовується як відхаркувальний, сечогінний засіб, при астенії, хворобах нирок, опіках, суглобовому ревматизмі, нервових хворобах.
Настій використовують для полоскань ротової порожнини і глотки при ангіні, стоматитах, пародонтозі.
Лікарські препарати
Настій готують так: 1 ст. л. трави заливають склянкою кип'яченої води кімнатної температури, наполягають 4 год, проціджують. П'ють по 1 ст. л. 3-6 разів на день.
Настій: заварити 1 склянкою окропу 4 ст. л. трави, поставити на повільний вогонь і кип'ятити протягом 5 хв. Настояти 4 год, процідити. Пити по 1-2 ст. л. 3 рази на день під час їжі.
Відвар кореня: заварити 1 склянкою окропу 6 г сухих подрібнених коренів, поставити на повільний вогонь і кип'ятити на водяній бані в закритому емальованому посуді півгодини. Настояти 15 хв, процідити, довести кип'яченою водою до початкового об'єму. Пити по 2 ст. л. 3 рази на день за 20 хв до їди як відхаркувальний і сечогінний засіб, при загальній слабкості і розладах діяльності серця.
Протипоказання
Астрагал шерстистоквітковий небажано застосовувати при гострих і хронічних захворюваннях нирок, що супроводжуються набряками.
Місця зростання
У дикому вигляді астрагал шерстистоквітковий росте в степовій частині Волзько-Донського басейну і Причорномор'я на ділянках зі збереженою степовою рослинністю.



Категорія: Лікарські рослини в народній медицині | Додав: fitoterapia (18.01.2011)
Переглядів: 2285 | Теги: Астрагал шерстистоквітковий