Хвороби серця
Судинна система - це потужне зелене дерево, яке має коріння, стовбур, гілки, листя. Кожна клітинка нашого організму зобов'язана своїм життям кровоносної судини - капіляру. Взяти з організму все, що їй потрібно для життя, і віддати йому результати своєї роботи клітина може тільки з допомогою кровоносної судини. І чим чистіше і міцніше стінки кровоносної судини, тим якісніше відбуваються ці процеси. А наші звички, спосіб життя та харчування ведуть до того, що кров все важче і праця неї пробивається через звужений, засмічений склеротичними бляшками кровоносну судину. 

Вживання в їжу таких продуктів, як вершкове масло, сало (особливо шкварки), зловживання яйцями, жирним м'ясом, копченостями, консервованими продуктами призводить до атеросклерозу судин, що виражається в осідання на стінках зі судів холестерину. Внаслідок цього посудина втрачає свою гнучкість і еластичність, набуває шорсткість, що утрудняє нормальний потік крові.

Кожна людина, виробивши звичку правильно харчуватися, може зняти навантаження з судин, що надасть значний вплив на обмінні процеси.

Дієта при серцевих захворюваннях 


Наприклад, вітамін С, який вимиває надлишки холестерину з артерій, можна вживати у вигляді відвару шипшини коричного на перший сніданок протягом усього року. Готують відвар так: у 1-й день в термос заливають 0,5 л окропу і додають 20 ягід шипшини, у 2-й - туди ж додають 15 ягід (старі не викидають), на 3-й - 10 ягід, на 4 - й - 5 ягід. Потім 3 - 4 дні вся ця кількість заливають окропом. П'ють щодня, починаючи з 1-го дня приготування відвару.

У самому сприятливому для засвоєння вигляді вітамін С міститься в болгарському перці. Його можна додавати в усі овочеві страви, якщо з осені насушити про запас до нового врожаю. Для цього перець обдають окропом, знімають верхню прозору шкірку, дрібно ріжуть, розкладають і сушать, часто перемішував.

Болгарський перець містить багато вітаміну Р, що зміцнює стінки кровоносних судин, є профілактичним засобом атеросклерозу, особливо дрібних по діаметру судин (капіляра, перед-і посткапілярів).

Вітамін Е, якого багато міститься в кропиві, селері, бобових, петрушці, вівсі, рисі, що вживається в достатній кількості, дозволить літнім людям позбутися від судом у литкових м'язах.

Без вітаміну Е, який зустрічається лише в рослинах, складно говорити про нормальну роботу серцево-судинної системи. Вітамін Е необхідний для дозрівання еритроцитів, він не допускає їх деформації, за його нестачі йде посилений розпад еритроцитів, знижується фізична і сексуальна активність. Тому в щоденний раціон необхідно включати продукти, багаті вітаміном Е: кропиву, селера, бобові, петрушку, овес, рис, пшоно, чорну смородину, буряк, гарбуз.

При підвищеній ламкості кровоносних судин, тобто при схильності до утворення «синців», поганий згортання крові, потрібно вживати в їжу побільше капусти, шпинату, помідорів, волоських горіхів.

Зберегти еластичність судин допомагає часник посівної. При нормальній переносимості організмом часнику лікування добре починати з невеликої кількості в травні, поступово збільшуючи його, але настільки, щоб це не стало подразником для травного тракту. Якщо часник розділити на часточки і залити рослинним маслом, то він чудово зберігається до нового врожаю і втрачає різкий запах.

Баклажани (їх можна сушити так само, як і болгарський перець) - хороший засіб в лікуванні атеросклерозу, оскільки добре виводять надлишок холестерину з організму. Баклажани містять багато калію, який у поєднанні з фенольними сполуками сприяє зміцненню стінок капілярів. Для цієї мети краще вибирати маленькі блискучі довгасті баклажани чорного кольору, що містять мало насіння. Баклажани гарні в супах, борщах, овочевому рагу, соте, в ікрі. Сушені баклажани можна подрібнити на кавомолці і додавати в усі овочеві страви (1 - 2 столові ложки).

Зміцненню капілярів також сприяє чорноплідна горобина і чорна смородина.

Морква посівна сприяє зняттю спазму в шлунку, кишечнику, печінки. Такими ж властивостями володіють і інші продукти, що містять каротин: хурма, ріпа городня, гарбуз звичайний, томати.

Вживання насіння соняшника однорічного в невеликих кількостях, але досить часто, затримує розвиток атеросклерозу, попереджає утворення пухлин.

Хороший засіб для зміцнення коронарних судин і м'язи серця - зелений горошок. Горох взагалі корисний при атеросклерозі великих судин, особливо аорти.

Якщо листовий салат захищає судини від атеросклерозу, то насіння огірків посівних (жовтяків) чистять зсередини стінку посудини. Одну столову ложку висушених насіння перестиглого огірка запарюють 1 склянкою окропу. Настій випивають протягом дня.

При сильному серцебитті застосовують арніку гірську: 10 г сировини заливають 1 склянкою окропу, настоюють ніч. П'ють по одній чайній ложці (діти) і по 1 столовій ложці (дорослі) через 45 хв після їжі 5 - 6 разів на день. Курс лікування - 3 міс.

Багато хто з звичних для нас продуктів харчування є лікувальними для м'яза серця, знижують високий артеріальний тиск, зміцнюють і чистять від холестерину кровоносні судини. У раціоні людини повинні переважати продукти лужної спрямованості (овочі, фрукти, молочні). Велике значення має збільшення в дієті кількості калію, що поліпшує діяльність серця і посилює виведення з організму натрію і рідини. Особливо корисно збільшення вмісту в дієті калію при наявності набряків, тому кращі ті продукти, які дають сечогінний ефект: кабачки, патисони, баклажани, гарбуз звичайний, листовий салат, печена картопля, квасоля звичайна, горобина звичайна, яблука, чорна смородина та порічки (сушені листя додають в чай); агрус культурний, сік чорної редьки посівної; відвар або сік груш - бажано сушених лісових (дичок); плоди калини звичайної (1 столову ложку плодів заварюють 1 склянкою окропу. П'ють по 1 / 2 склянки 2 - 4 рази на день через 30 хв після їжі); кавунове «молоко» - готують з розтертих насіння кавуна звичайного (1 частина насіння, 10 частин води, 1 чайна ложка меду або 1 / 2 склянки будь-якого фруктового соку). Можна використовувати сухі і свіжі кірки кавуна. Для цього гострим ножем зрізують поверхневий зелений шар, висушують і зберігають у картонній коробці. Беруть 5 г подрібнених корок (цедри) і заливають 1 склянкою окропу, настоюють, можна додати трохи меду. П'ють 3 рази на день через 30 хв після їди.

Слід використовувати прянощі з вираженим сечогінним ефектом, що містять багато калію: базилік звичайний, материнку звичайну, майоран садовий, молоде листя бузини чорної, берези. З них можна готувати настої, чаї. У чай бажано додавати свіжі або сушені плодоніжки вишні.

Цедра лимона, висушені насіння винограду. Суміш подрібнюють на кавомолці, заварюють як чай, додавши в нього сечогінні трави.

З листя берези бородавчастої готують настій. Молоде листя висушують і зберігають у картонній коробці; 8 г листя заливають 0,5 л окропу. Заварювати листя краще в термосі (3 - 4 год). П'ють протягом дня в проміжках між їжею. Зникають набряки, задишка.

Барбарис звичайний. Використовують коріння, кору, листя, ягоди - вони містять алкалоїд Барберіні, який регулює роботу серцево-судинної системи.

При атеросклерозі, розвиненому склерозі корисні листя волоського горіха, зібрані в червні. 1 - 2 чайні ложки листя заварюють як чай 1 склянкою окропу. Після охолодження проціджують. П'ють як чай по 1 / 2 склянки 3 - 4 рази на день.

Дієта для профілактики і лікування захворювань серцево судинної системи

Цю дієту можна використовувати в будь-який час року (бажано 2 - 3 рази на рік).

1-й день

Салат зі свіжих овочів, вінегрет, салат типу «Олів'є» в кількості літрової банки. П'ють відвар шипшини коричного або 1 склянку морквяного соку

2-й день

Каша з гречаної крупи або гречаний суп з картоплею, морквою, цибулею, кропом, петрушкою, селерою.

3-й день

Печена картопля - 7 - 9 штук. Картопля ретельно миють, не чистять і запікають у духовці. Додають кріп, петрушку або 50 г сала, розділивши його на 7 - 9 частин, по невеликому шматочку до кожної картоплині. У такій кількості сало діє як жовчогінний засіб.

4-й день

Відварна буряк - 500 - 600 р. Буряк натирають на тертці, додають 5 - 7 волоських горіхів, хрін (1 столову ложку) і кілька свіжих, натертих на тертці морквин. П'ють кисле молоко або кефір-0, 5 л.

5-й день

Голубці. Фарш овочевої: пасеровані моркву і цибулю, зелень і корінь селери, кріп, петрушка, рис або гречана крупа, пшоно. Можна готувати «ліниві» голубці.

6-й день

Щі. Капусняк. Овочевий суп. Всі перші страви дієтичні. Для пікантного смаку овочі (цибуля, морква, коріння селери, петрушки) пасерують.

7-й день

Овочеве рагу. Можна використовувати: картопля, цибуля, морква, гарбуз, буряк, топінамбур, кабачки, патисони, баклажани, капусту, злегка обсмажену разом з корінням петрушки, селери.

Квашена капуста, зелений горошок, кілька волоських горіхів, багато кропу і петрушки.

8-й день

Свіжа морква. Натирають на тертці, додають рослинне масло, яблука, волоські горіхи, болгарський перець, зелень кропу, петрушки, селери, чорну і червону смородину, сливи свіжі або розпарені чорнослив.

Морква можна гасити в духовці, додавши цибулю і буряк.

9-й день

Тушкована капуста. Бажано змішувати свіжу і квашену. Додають рослинну олію, кілька волоських горіхів, про смажені корені петрушки, селери, зелень кропу, 1 - 2 дрібно нарізані картоплини. Коли капуста готова, додають 20 - 30 ягід калини, можна більше.

10-й день

Свіжі яблука - 1,5 кг. Частина з них печуть до м'якості. Узвар із сухофруктів - 200 г сухофруктів варять у 1,5 - 2 л води. Треба пам'ятати, що лікувальний ефект від узвару настає на 3 - 4-й день після того, як його зварили. Він повинен наполягати, тоді не потрібно додавати цукор або мед. Фрукти можна використовувати, прокрутивши їх на м'ясорубці і додавши волоські або лісові горіхи (ліщина), калину, горобину.

11-й день

Гарбуз - 500 - 700 р. Це один з найкращих продуктів для лікування та профілактики захворювань серцево-судинної системи. Її можна гасити, смажити, попередньо обвалявши в борошні або в клярі, а потім протушкувати під кришкою; з неї можна готувати каші з будь-якою крупою (гречаної, рисом, вівсяними пластівцями), але краще з пшоном, оладки, млинці, пудинг з додаванням яблук , запіканку, молочний суп, плов (замість м'яса додають гарбуз).

12-й день

У залежності від пори року можна провести ягідний, фруктовий день (обов'язково абрикосовий); овочевий (кабачки, патисони, огірки, фаршировані свіжої морквою і зеленню, ікра з кабачків, баклажан, перець, фарширований овочами).

Категорія: Дієтологія | Додав: fitoterapia (15.01.2011)
Переглядів: 1563 | Теги: Хвороби серця, Дієта при серцевих захворюваннях