Дієта при цукровому діабеті
Одинадцять рекомендацій для хворих на цукровий діабет 
Не паліть! Якщо ви не курите - не починайте! Для хворих на цукровий діабет відмова від куріння має особливе значення. Нікотин викликає спазм дрібних судин і збільшує загрозу інфаркту міокарда, ускладнень з боку серця і судин. Цукровий діабет часто є причиною ураження найбільш дрібних кровоносних судин (капілярів), що викликає захворювання очей, нирок, нервів. Куріння сприяє збільшенню цих ускладнень.
Якщо ви вживаєте алкоголь, робіть це помірно. Абсолютна утримання від алкоголю не обов'язково. Головне - це помірність. Для хворих на цукровий діабет, які отримують інсулін, дуже важливо, вживаючи алкоголь, більше їсти, інакше алкоголь може викликати швидке падіння рівня цукру в крові за рахунок активізації інсуліну.
Харчуйтеся розумно. Це означає, що їжа повинна бути помірною і різноманітною, з достатньою кількістю вітамінів і мінеральних речовин. Надмірне калорійне харчування так само, як і дуже бідне калоріями, може завдати шкоди здоров'ю.
Використовуйте продукти, багаті клітковиною. Харчова клітковина входить до складу фруктів, овочів, хліба грубого помелу, кукурудзи, вівсяної крупи, бобових рослин. Вона міститься в капусті свіжої та квашеної, гречаній крупі. Деякі види клітковини зменшують кількість холестерину і тригліцеридів у крові, в результаті чого сповільнюється підвищення з тримання цукру в крові, а також прискорюється проходження їжі по кишечнику.
Визначайте рівні холестерину і тригліцеридів у крові хоча б 1 раз на рік. Підвищений рівень холестерину і тригліцеридів у крові збільшує ризик розвитку захворювань серця. Рівень холестерину не повинен перевищувати 5,2 ммоль / л, а тригліцеридів - 1,3 ммоль / л.
Зменшуйте загальна кількість жиру і насичених жирів у харчовому раціоні. Ненасичені жири входять до складу тваринних жирів, що містяться в м'ясі, молочних продуктах, твердих жирах, що додаються в тісто. Природно, що обмеження кількості всіх жирів і харчового холестерину знижує рівень холестерину в крові і ризик розвитку серцевих захворювань. Особливу увагу на це повинні звертати хворі на цукровий діабет, які схильні до хвороб серця і кровоносних судин.
Контролюйте артеріальний тиск. Високий артеріальний тиск є загальною проблемою, а для хворих на цукровий діабет - особливо важливою. Воно може прискорити розвиток хвороб дрібних судин у нирках і очах. Високий артеріальний тиск сприяє виникненню інфарктів, серцевих нападів і ниркової недостатності. Особлива небезпека підвищення артеріального тиску зумовлена тим, що при цьому відсутні будь-які ознаки, через що його називають «безмовним вбивцею». Тому необхідно регулярно вимірювати артеріальний тиск і, якщо воно високе, звертатися до лікаря.
Сіль вам не помічник. Організм здорової людини здатний підтримувати рівновагу солей натрію і інших мінералів. Люди, хворі на цукровий діабет або схильні до гіпертензії, повинні обмежувати вживання солі в їжі: не більше 5 г (1 чайна ложка) солі на день. Більшості хворих взагалі не слід підсолювати готову їжу, а варити її потрібно з мінімальною кількістю солі і хаті гать солоних продуктів.
Фізичні вправи - регулярно, але обережно. Одна з умов, обов'язкове для хворих на цукровий діабет - постійний контроль за рівнем цукру в крові. Крім того, дотримувати помірність при проведенні вправ 3 - 4 рази на тиждень (через день) по 20 - 30 хв. Вправами можна займатися й більш активно - 5 - 6 разів на тиждень, але обов'язково залишати 1 день для відпочинку м'язів.
Прагніть, щоб рівень цукру в крові максимально наближався до нормального. Нормальний рівень цукру в крові - гарантія гарного саме почуття. У здорових людей він складає в середньому 4,8 ммоль / л. Порадьтеся з лікарем про те, що вам необхідно робити, щоб уникнути серйозних проблем, пов'язаних з гіпоглікемією (падіння рівня цукру в крові) і гіперглікемією (різке підвищення вмісту цукру в крові).
Навчіться отримувати від життя задоволення! У житті у кожного бувають стреси. І справляємося ми з ними по-різному. Часто вони роблять на нас сильний вплив. Адже стрес може стати причиною не тільки емоційної пригніченості, але і гіпертензії. Тому навчитеся управляти стресовою ситуацією. І, нарешті, цукровий діабет - це не привід похмуро дивитися на життя, а тому намагайтеся отримувати від життя задоволення!

Універсальна монодієта (перший варіант)

1-й день

Голубці:
з фаршем з овочів: моркву, цибулю пасерують на олії. Прокручують на м'ясорубці 100 - 200 г капустяного листя або дрібно їх ріжуть;
з фаршем з рису, пшона або гречки з додаванням 200 г будь-якого м'яса. Обов'язково додають зелень кропу і петрушки.

2-й день

Суп овочевий. Щі. Капусняк. 3-й день

Капустяні котлети або шніцель з капусти. Обов'язково протушівают у воді.

4-й день

Яблука. Бажано частина їх спекти до м'якості, частина - з'їдати свіжими.

5-й день

Каша гречана. 1 частина крупи, 3 частини води. У киплячу воду, крім крупи, додають 2 столові ложки рослинної олії і 1 маленьку дрібно нарізану цибулину.

Можна перемолоти на кавомолці гречану крупу і приготувати з неї оладки, млинці.

6-й день

Салат зі свіжої (квашеною) капусти з додаванням свіжої моркви, яблук, ріпчастої цибулі, зеленої цибулі, журавлини, калини, рослинного масла.

7-й день

Овочеве рагу: картопля, буряк, морква, цибуля, гарбуз. Овочі злегка обсмажують, додають свіжу або квашену капусту, зелений горошок, кріп, петрушку, селеру.

8-й день

Сир зі сметаною або кислим молоком, кефіром. Сирники або «ліниві» вареники.

9-й день

Червоний дієтичний борщ з квасолею. 10-й день

Тушкована капуста - можна свіжу або квашену. Додають моркву, ріпчасту цибулю, чорнослив і яблука.

11-й день

Шарлотка з кислих яблук. Можна спекти яблука. Універсальна монодієта (другий варіант)

1-й день

Салат (помідори, огірки, листовий салат, кріп, петрушка, болгарський перець, кислі яблука) з рослинною олією.

2-й день

Салат і супи з кольорової капусти. Цвітну капусту можна відварити, подавати під будь-яким соусом, а також запекти в клярі.

3-й день

Різні страви з баклажанів: салати, борщ, ікра, битки, тушковані баклажани, рагу, оладки, фаршировані, солоні або мариновані.

Бажано заготовити баклажани до наступного врожаю. Баклажани можна сушити. Їх добре миють, чистять, ріжуть вздовж та впоперек, нанизують на нитку, підвішують на 10 - 12 год над горя щей плитою і потім досушують на балконі. Перед приготуванням замочують, як це роблять з грибами.

4-й день

Страви з моркви: салати, супи, пудинг, морквяно-яблучні котлети, запіканка, оладки, ікра, маринована морква, сирники з сиром і морквою.

5-й день

Страви з риби: юшка, риба, тушкована з овочами, котлети, фрикадельки, запечена, смажена в клярі.

6-й день

Знежирений сир. З нього готують сирники, бажано з додаванням моркви, яблук, гарбуза; запіканку; «ледачі» вареники.

Після 11 - 17 днів монодієти помітно знижується рівень цукру в крові, поліпшується робота печінки і травного трак ту. Монодієту бажано проводити 4 рази на рік.

Після 11 - 13 днів дієти треба переходити на звичне харчування, але щодня в меню повинні бути капуста і морква, бажано у вигляді салату.

Французький дієтолог Жан Валье радить вживати не лише то салати, в які входить капуста, але і сік з капусти, як све лень, так і квашеної. Він вважає, що капустяний сік допомагає при 75 основних і 30 супутніх захворюваннях. На одне з перших місць ставить цукровий діабет.

Римський письменник Катон писав: «Капуста - овоч, який поєднує в собі всі поживні та цілющі властивості в пропорції, яка сприяє здоров'ю». Він вважав, що завдяки капусті римляни протягом століть обходилися без ліків.

Кожен може підібрати собі улюблену або прийнятне страва з капусти. Салати з додаванням огірків, помідорів, яблук, солодкого перцю, моркви, ріпчастої цибулі, журавлини, квашеної капусти з рослинним маслом. Щи з буряком і квашеною капустою, капусняк, шніцель, оладки, котлети, запіканка з капусти, капуста, тушкована з чорносливом, голубці «ледачі», голубці з пшоном, гречаною крупою, м'ясом або овочеві, млинчики, вареники.

Корисніше всього капусту запікати. Капусту розрізають, кладуть на лист, додають 50 г сметани, посипають сухарями. Квашена капуста, її ще називають «північним лимоном», посилює секрецію жовчі, стимулює роботу підшлункової залози, з цього вона дуже корисна при цукровому діабеті. Квасити капусту краще всього на 5 - 6-й день після молодика. Якщо квасити в повний місяць, то капуста буде несмачна.

Якщо цукровий діабет супроводжується запором і гемороєм, то дуже корисно до і після їжі пити по 1 - 1 / 2 склянки кислого розсолу квашеної капусти.

З урахуванням біологічного ритму роботи печінки, підшлункової залози бажано сік капусти пити вранці, а салати їсти вдень і ввечері.

Необхідно пам'ятати, що недоварені капуста проносить, а якщо її варити довго, то кріпить. Щоб не турбувало зайва кількість газів в кишечнику при вживанні страв з капусти, не за бувайте додавати в усі страви побільше кропу (свіжий, сухий, заготовлений на зиму).

Капусту для фаршу не солять, інакше утворюється багато рідини, і фарш залишиться сирим.

Сік капустяний також не солять, а щи з кислої капусти треба солити після того, як вони готові.

Кулінарні рецепти

Пропонуємо кілька кулінарних рецептів, що відрізняються малокалорійну, мінімальною кількістю використовуваних цукрозамінників і тому особливо цінних для хворих на цукровий діабет.

Капуста, квашена з буряком: 4 кг нарезаннойка порожні, 0,5 кг буряка, 1 головка часнику, 1 гіркий перець, 150 г зелені (селера з корінням і зеленню, кінза), сіль.

Буряк чистять, нарізають тонкими кружальцями. У емальоване відро (каструлю) на дно кладуть цілі листя капусти. Зверху викладають шар четвертинок качанів (разом з частинами кочережки), попередньо бланшованих в киплячій воді (10 - 15 хв). Наступний шар - гуртки буряків, зелень, дрібно порубаний часник і коріння селери. Таким способом укладають всю капусту, а зверху поміщають гурток з гнітом. Всі овочі заливають окропом з сіллю (2 столові ложки на 1 л води). Капусту протягом 7 - 10 днів тримають при кімнатній температурі (щодня протикають її до дна дерев'яною палицею для виходу вуглекисло го газу), потім виносять на холод.

Готова капуста має красиву яскраво-червоне забарвлення, привабливий вигляд і дивовижний смак. Головне правильно її зберегти.

Нерідко господині складають приготовлену капусту в трьох літрові скляні банки і закривають їх пластмасовими кришками. При такому зберіганні капуста починає псуватися через нестачу соку. Оскільки ніякої звичайний гніт через вузьке горло банки не пролізе, потрібно банку заповнити капустою на 3 / 4 обсягу, а всередину банки заправити новий поліетиленовий пакет і налити в нього воду. Цей спосіб створює рівномірний тиск по всій поверхні капусти, завдяки чому виділиться сік, який обереже капусту від псування.

Консервований салат. На 1 кг капусти беруть 0,5 кг моркви і солодкого перцю, 1 кг помідорів, 0,5 кг цибулі, 2 / 3 склянки рослинного масла, 1 столову ложку солі, 2 столові ложки оцту.

Капусту крупно шаткують, моркву натирають на крупній тертці, перець, помідори, цибулю ріжуть. Все перемішують, додають сіль, оцет, рослинна олія. Розкладають у трилітрові банки, стерилізують в киплячій воді 15 - 20 хв і закривають стерильні ми кришками. Салат використовують як гарнір до других страв або як закуску.

Запіканка з хліба з сиром і морквою. На 200 г пшеничного хліба беруть 1 склянку молока, 4 середні моркви, 1 яйце, 200 г сиру, 2 столові ложки родзинок або кураги, 1 чайну ложку рослинної олії, 1 столову ложку панірувальних сухарів, сіль за смаком.

Пшеничний хліб нарізують кубиками і замочують у молоці. Варену моркву натирають на великій тертці. Змішують хліб, морква, сир, яйце, ізюм, курагу. Викладають на сковороду, змащену маслом і посипану панірувальними сухарями, і запікають у духовці.

Грибна борошно. Щоб сухі гриби використовувати в різних добавках до страв, у супах, їх доводиться розмочувати і дол го відварювати. Пропонуємо сухі гриби змолоти в кавомолці і скласти отриману борошно в баночку з щільною кришкою. Одна чайна ложка грибний борошна замінить 2 - 3 сухих гриба і дозволить заощадити час.

Риба з тушкованими овочами. На 600 г риби беруть по 1 столовій ложці рослинного масла і горілки (або спирту), сіль, чорний мелений перець. Овочі - по 250 г солодкого перцю, кабачків, баклажан, 400 г свіжих або 300 г консервованих помідорів, 1 цибулину, 3 столові ложки рослинної олії, 1 столову ложку горілки, 2 зубчики часнику, мелений чорний перець, 1 чайну ложку чебрецю, сіль.

Рибу нарізають великими шматками, солять, перчать, додають горілку і масло для маринування. Пасерують цибулю в олії до золотистого кольору з додаванням дрібно нарізаного часнику. Баклажани заздалегідь ріжуть, віджимають, обсушують серветкою. Овочі смажать 5 хв з цибулею і чебрецем. Солять, перчать, додають помідори й доводять до кипіння. Зверху кладуть рибу і гасять в закритій каструлі на повільному вогні до готовності.

М'ясо, запечене з яблуками. Яловичина - 200 г, 1 столова ложка вершкового масла, 1 / 2 склянки молока, 1 столова ложка борошна, 2 середньої величини яблука.

Нежирне м'ясо відварюють і розрізають на 4 - 5 тонких скиби ков. З молока і борошна готують соус. Яблука чистять від шкірки і серцевини, нарізують тонкими кружальцями. Сковороду змащують олією, на дно кладуть кружальця яблук, на них - шматочки м'яса, потім знову яблука і так далі. Зверху заливають соусом, окропивши рослинним маслом. Запікають у духовці до готовності.

Салат по-турецьки. На 250 г відвареної картоплі беруть 100 г родзинок, 2 яйця, 150 г волоських горіхів, 1 / 2 склянки сметанного соусу.

Картопля і зварені круто яйця нарізати тонкими скибочками. Викладають у салатник шарами картоплю і яйця, пересипаючи кожен шар сіллю і перцем. На них викладають набряклий і просушений родзинки, подрібнені і підсмажені горіхи, поливають частиною сметанного соусу. Так продовжують до тих пір, поки не будуть витрачені всі продукти. В кінці салат заливають сметанним соусом і прикрашають горіхами, родзинками, зеленню.

Суп протертий молочний. Картопля середньої величини - 2 бульби, капуста білокачанна - 150 г, морква - 2 штуки середньої величини, 1 столова ложка зеленого горошку, 1 - манної крупи, по 0,5 л молока і води, сіль за смаком.

Овочі чистять, миють, дрібно нарізають, складають у каструлю, заливають 0,5 л води і варять до готовності. Готові овочі протирають через друшляк (разом з відваром). Протерту масу перекладають у каструлю, вливають 0,5 л молока і доводять до кипіння. У киплячий суп додають трохи сметани.

Картопляні млинці. Картопля очищений - 200 м, рослинне масло - 2 столові ложки, сметана, сіль за смаком, зелень кропу, петрушки, селери.

Очищений сиру картоплю натирають на дрібній тертці, солять. На розігріту сковороду з маслом столовою ложкою наливають добре розмішану картопляну масу і смажать до появи рум'яної скоринки. Подають млинці гарячими зі сметаною.
Категорія: Дієтологія | Додав: fitoterapia (15.01.2011)
Переглядів: 4404 | Теги: Дієта при цукровому діабеті