13:14
Сухоцвіт болотяній
Сухоцвіт болотяній  - Gnapl Hum uliginosum L.
Українська назва - сухоцвіту болотяній, народні назви - сухоцвіткі; жабья трава. 
Сімейство складноцвіті - Compositae. 
З лікувальною метою використовують траву. 
Зустрічається майже по всій Україні, але на сході та півдні рідко. У великих кількостях росте в низькогір'я Карпат, Закарпаття, Прикарпаття та Розточчя-Опіллі, а також у басейні р.. Дніпра на вологих прирічкових пісках і в зниженнях друге терас, рідше в басейні р.. Сіверського Дінця. Росте по берегах річок, канав, на болотах, вологих луках, узбіччях доріг, схилах з підтікання грунтових вод, рідше як бур'ян на полях і городах. 
Запаси сировини великі. Щорічно можна заготовляти десятки тонн трави. Промислові заготовки можна робити в Закарпатській, Львівській, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської та інших областях. 
Сухоцвіт болотяній - однорічна рослина з сірувато-повстяним опушенням і слабо розвиненими країнами. Стебло заввишки 5-30 см, від основи розпростерті гіллястий. Листки чергові, довгасто-ланцетні, тупуваті, звужені до основи, довжиною 1-5 см. Суцвіття - кошики, скупчені на кінцях гілок і оточені знизу довгими, променисто розташованими верхніми листками. Квітки дуже дрібні, жовтувато-білі. Плоди - сім'янки 0,5 мм довжини, гладкі, голі, з чубком з зазублених волосків. 
Цвіте у червні - серпні. Плоди дозрівають в серпні - вересні. 
Інші види сухоцвіт заготовляти не слід. Потрібно відрізняти від сухоцвіт болотної деякі інші опушені рослини із сімейства складноцвіті. 
Заготовляють траву у фазі цвітіння, вириваючи всю рослину і струшуючи пісок. 
Сушать її на горищах під залізним дахом або під навісами з доброю вентиляцією, розстилаючи тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині і періодично перемішуючи. Можна сушити в сушарках при температурі 30 - 40 градусів. Вихід сухої сировини 23-25%. 
Сировина складається з сірувато-повстяних, сильно розгалужених рослин з корінням, листям і суцвіттями (частково з плодами). Запах слабкий. Смак солонуватий. Вологість не вище 13%. У сировина допускається не більше 0,5% органічних і 1% мінеральних домішок. 
Загальний вміст золи не повинно перевищувати 20%, не розчинної в 10-відсоткової соляної кислоти - 10%. 
Суху траву, пресуючи, пакують у тюки вагою по 20, 40, 60 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях на підтоварник і стелажах. Термін зберігання до 3 років. Переконтролю сировина не підлягає. 
Трава містить ефірну олію, алкалоїд гнафалін, дубильні речовини, смоли, каротин, вітамін С. Застосовується при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, а також при гіпертонії.
Переглядів: 1435 | Додав: fitoterapia | Теги: сушеница топяная, Сушеница болотная, Сухоцвіт болотяній | Рейтинг: 5.0/1